Əsas səhifə | Xəbərlər | Çexiyanın Azərbaycandakı səfiri universitetdə oldu
İyunun 13-də Çexiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vitezslav Pivonka Sumqayıt Dövlət Universitetinin qonağı oldu. Səfiri rektor prof. Elxan Hüseynov qəbul etdi və universitetimizdə görməyindən məmnunluğunu bildirdi.
Görüşdə rektor Elxan Hüseynov Azərbaycaunla Çexiya arasında qardaşlıq, dostluq əlaqələrinin mövcudluğundan və ölkələrimiz arasında iqtisadi, mədəni, o cümlədən elm və təhsil sahəsində ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafından bəhs etdi.  Bildirdi ki, bu münasibətlərin ali səviyyəyə qalxmasının təməlində ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi müdrikliyi dayanır. Bu gün həmin siyasət Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Universitetin tarixi, bugünü və beynəlxalq əlaqələrindən söz açan rektor onu da qeyd etdi ki, universitetimiz bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu görüşün iki ölkə arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi baxımından çox önəmli olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüşdə həmçinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı digər məsələlər də müzakirə olundu.
Sumqayıt Dövlət Universitetinə ilk dəfə gəldiyini söyləyən cənab səfir görüşdən və dəvətdən məmnunluğunu bildirərək Çexiya Respublikasının tarixi haqqında geniş məlumat verdi. O, Çexiya ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələrdən danışaraq ölkələrimiz arasında mövcud münasibətlərdən razı qaldığını və gələcəkdə bu əməkdaşlığın yüksələn xətlə daha da inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Sonra səfir cənab Vitezslav Pivonka professor-müəllim və tələbə heyəti ilə görüşdü. Elm və təhsil sahəsi üzrə fikir mübadiləsi aparıldı. Gələcəkdə cənab səfirin və səfirliyin əməkdaşlarının universitetdə  tələbələr qarşısında mühazirələrlə çıxış edəcəkləri də qeyd edildi.
Tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıldı. Tələbələrimizdən biri cənab səfirə Dağlıq Qarabağla bağlı sual ünvanladı: Sizin ölkəniz bir çox Beynəlxalq Təşkilatlarda: BMT, Avropa Parlamenti, Avropa Birliyində təmsil olunur. Ermənilər bizim əzəli torpaqlarımızı işğal edib. Ölkənizin və sizin bu məsələyə münasibətinizi  və mövqeyinizi bilmək istərdik sualına səmimi və dolğun cavab verən səfir bildirdi ki, onlar Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləyir və ərazi bütövlüyünü tanıyırlar. Çünki bizim keçirdiyimiz duyğuları onlar da yaşamışlar. Səfir haqq və ədalətin öz yerini tutacağına, əzəli və əbədi torpaqlarımıza qovuşacağımıza inandığını qeyd etdi.

Home | News | Czech Ambassador to Azerbaijan Visited Our University
On June 13, Vitezslav Pivonka Ambassador extraordinary and plenipotentiary of Czech Republic to Azerbaijan Republic visited Sumgayit State University. The rector Professor Elkhan Huseynov hosted the Ambassador and notified his contentment to see him in our university.
Rector Elkhan Huseynov widely spoke about Azerbaijan – Czech friendship and brotherhood and development of economic, cultural relations, as well as cooperation in the fields of science and education. He noted that, Heydar Aliyev’s political wisdom induced to improve these relations. Nowadays, that policy is carried on successfully by President Mr. Ilham Aliyev.
Informing about the history, present day and international relations of university the Rector notified that, our university collaborates with several foremost higher educational institutions. He emphasized that, this meeting is so significant for development of partnership in the sphere of science and education between two countries.
Future cooperation perspectives and other issues were discussed in the meeting.
Noting his gratitude for invitation the Ambassador talked about the history of Czech Republic and bilateral relations between two countries, said that, he was in Sumgayit State University for the first time. The Ambassador appraised his satisfaction on current partnership and announced his hope for growth of these relations.
Afterwards, Mr. Vitezslav Pivonka met with teaching and student staff of university. They exchanged ideas on science and education and notified that, Mr. Ambassador and personnel of Embassy will deliver lectures to our students.
Numerous questions of students were answered. One of our students asked the ambassador a question on Nagorno Karabakh: “Your country is represented in several International Organizations: UNO, European Parliament, European Union. Armenians occupied our ancestral lands. We would like to learn your attitude and regard of your country on this issue.” Responding the question sincerely and profoundly the Ambassador notified that, they support Azerbaijan’s justified position and territorial integrity, because they also conceive our feelings. He expressed his belief that, justice will take its place and you will rebound to your eternal and perpetual lands!