Əsas səhifə | Xəbərlər | Çexiyanın Azərbaycandakı səfiri universitetdə oldu
İyunun 13-də Çexiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vitezslav Pivonka Sumqayıt Dövlət Universitetinin qonağı oldu. Səfiri rektor prof. Elxan Hüseynov qəbul etdi və universitetimizdə görməyindən məmnunluğunu bildirdi.
Görüşdə rektor Elxan Hüseynov Azərbaycaunla Çexiya arasında qardaşlıq, dostluq əlaqələrinin mövcudluğundan və ölkələrimiz arasında iqtisadi, mədəni, o cümlədən elm və təhsil sahəsində ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafından bəhs etdi.  Bildirdi ki, bu münasibətlərin ali səviyyəyə qalxmasının təməlində ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi müdrikliyi dayanır. Bu gün həmin siyasət Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Universitetin tarixi, bugünü və beynəlxalq əlaqələrindən söz açan rektor onu da qeyd etdi ki, universitetimiz bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu görüşün iki ölkə arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi baxımından çox önəmli olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüşdə həmçinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı digər məsələlər də müzakirə olundu.
Sumqayıt Dövlət Universitetinə ilk dəfə gəldiyini söyləyən cənab səfir görüşdən və dəvətdən məmnunluğunu bildirərək Çexiya Respublikasının tarixi haqqında geniş məlumat verdi. O, Çexiya ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələrdən danışaraq ölkələrimiz arasında mövcud münasibətlərdən razı qaldığını və gələcəkdə bu əməkdaşlığın yüksələn xətlə daha da inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Sonra səfir cənab Vitezslav Pivonka professor-müəllim və tələbə heyəti ilə görüşdü. Elm və təhsil sahəsi üzrə fikir mübadiləsi aparıldı. Gələcəkdə cənab səfirin və səfirliyin əməkdaşlarının universitetdə  tələbələr qarşısında mühazirələrlə çıxış edəcəkləri də qeyd edildi.
Tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıldı. Tələbələrimizdən biri cənab səfirə Dağlıq Qarabağla bağlı sual ünvanladı: Sizin ölkəniz bir çox Beynəlxalq Təşkilatlarda: BMT, Avropa Parlamenti, Avropa Birliyində təmsil olunur. Ermənilər bizim əzəli torpaqlarımızı işğal edib. Ölkənizin və sizin bu məsələyə münasibətinizi  və mövqeyinizi bilmək istərdik sualına səmimi və dolğun cavab verən səfir bildirdi ki, onlar Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləyir və ərazi bütövlüyünü tanıyırlar. Çünki bizim keçirdiyimiz duyğuları onlar da yaşamışlar. Səfir haqq və ədalətin öz yerini tutacağına, əzəli və əbədi torpaqlarımıza qovuşacağımıza inandığını qeyd etdi.

Главная страница | Новости | Посол Чехии в Азербайджане побывал в университете
13 июня чрезвычайный и полномочный посол Чехии Витеслав Пивонка побывал в Сумгаитском государственном университете. Посла принял ректор профессор Эльхан Гусейнов.
Ректор выразил удовлетворение по поводу встречи с послом и сказал,  что отношения братства и дружбы, экономические и культурные связи, сотрудничество в области науки и образования между Азербайджаном и Чехией развиваются. Было отмечено,  что основы этих высоких отношений были заложены общенациональным лидером Гейдаром Алиевым,  политический курс которого продолжает Президент Ильхам Алиев.
Далее ректор рассказал,  гостям об истории,  сегодняшнем дне университета, его международных связах. Было сказано, что наш университет сотрудничает с рядом передовых высших учебных заведений мира. Сегодняшняя встреча сыграет роль в развитии сотрудничества в области науки и образования между Азербайджаном и Чехией.
На встрече были  обсуждены перспективы будущего сотрудничества.
В своем выступлении посол Чехии сказал,  что он впервые побывал в Сумгаитском государственном университете и поблагодарил за приглашение и тёплый приём. Посол Витеслав Пивонка рассказал присутствующим об истории и культуре Чехии. Он отметил,  что удовлетворен отношениями,  существующими в настоящее время между Азербайджаном и Чехией и выразил уверенность в том,  что эти отношения будут развиваться и крепнуть.
Затем посол Витеслав Пивонка встретился с профессорско-преподавательским и студенческим составом университета. Состоялся обмен мнениями по вопросам науки и образования. Было отмечено, что сотрудники посольства Чехии в будущем будут иметь возможность выступать с лекциями перед студентами университета.
Посол ответил на многочисленные вопросы преподавателей и студентов. На вопрос студента  по проблеме Нагорного Карабаха посол Витеслав Пивонка сказал,  что его страна признает территориальную целостность Азербайджана и считает,  что вопрос по Нагорному Карабаху,  должен решаться в этих рамках. Он выразил уверенность,  что справедливость будет восстановлена и исторические земли Азербайджана будут освобождены.