Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti kadr potensialını müasir tələblərə uyğun formalaşdırır
Yerləşdirilmə tarixi : 22 İyul 2017 15:06
Sumqayıt Dövlət Universiteti kadr potensialını müasir tələblərə uyğun formalaşdırır
Gənclər elmi-pedaqoji fəaliyyətə cəlb olundu
Ölkənin kadr potensialının formalaşmasında mühüm xidməti olan Sumqayıt Dövlət Universiteti peşəkar mütəxəsisslərin hazırlanmasında əldə etdiyi nailiyyətlərlə adını nüfuzlu  ali məktəblərin sırasına yazmışdır. Elmin təhsilə, Avropa dəyərlərinə inteqrasiyası istiqamətində imza atdığı uğurlarla MDB məkanında, Türkiyədə, bir sıra Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən elm-təhsil mərkəzləri tərəfindən də qəbul olunan universitetimiz bu gün təkcə  maddi-texniki bazası, İKT-nın son naliyyətləri  ilə təchiz olunmuş auditoriya, laboratoriyaları  ilə deyil,  nüfuzlu alimləri,  tanınmış müəllimləri, mükəmməl biliklərə malik kadr potensialı, professor-müəllim heyəti ilə şöhrət qazanıb. 55 il bundan öncə təməli qoyulanda milli kadr və mütəxəssis problemi yaşayan Sumqayıt Dövlət Universiteti məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, onun siyasi varisi möhtərəm prezidentimiz cənab İlham Əliyevin xidmətləri sayəsində ölkənin və regionun nüfuzlu elmi-tədris mərkəzinə çevrilmişdir.
Adı, inkişafı Cənubi Qafqazın qüdrətli sənaye mərkəzi olan Sumqayıt şəhəri ilə bilavasitə bağlı olan, onun kadr potensialının, elmi-mədəni elitasının formalaşmasında xidmətləri olan universitetimiz bu gün də kadr potensialının inkişafı üçün layihələr gerçəkləşdirir, mühüm uğurlara imza atır. Kadr potensialının, professor-müəllim heyətinin tərkibini zənginləşdirmək, müasirləşdirmək, gəncləşdirmək məqsədi ilə bakalavr, magistratura, doktorantura və dissertantura pillələrində təhsil alan gənclərin içərisindən seçdiyi istedadlı gənclərlə bu günlə dünən, tarixlə müasirlik arasında körpü yaradır. Rektor prof. Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən bu siyasət sayəsində indi Sumqayıt Dövlət Universitetində milli təfəkkürə, müasir düşüncəyə, analitik təhlil qabiliyyətinə malik onlarla gənc alim, müəllim auditoriyalarda elmin sirlərini tələbələrə aşılayır, onların peşəkar kadr kimi formalaşmasına töhfələr verirlər.
İyunun 21-də rektor Elxan Hüseynov universitetin doktorant və dissertanları ilə keçirdiyi görüş də, dediklərimizin bariz nümunəsidir. Tədrisin bu pillərindən məzun olmuş, əsasən, Sumqayıt şəhər sakini olan gəncləri qəbul edən rektor onları pedaqoji fəaliyyətə cəlb etməklə bir daha sübut etdi ki, SDU öz məzunları ilə nəinki qürur duyur, həm də, onlara inanır, güvənir, universitetin və burada təhsil alan gənclərin taleyini onlara etibar edir. Rektor prof. Elxan Hüseynov bu addımı ilə təkcə universitetin kadr potensialının möhkəmlənməsinə, bir sıra sumqayıtlı gəncin işlə təmin olunmasına şərait yaratmır, o, bu addımı ilə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət proqramı çərçivəsində görülən möhtəşəm işlərə öz töhfəsini verir. Sumqayıtın sosial-iqtisadi inkişafında, elmi-mədəni dirçəlişində mühüm nailiyyətlərə imza ataraq gənclərə dövlət dəstəyinin, dövlət qayğısının qarantına çevrilir.
Qəbula gələn hər bir gənc mütəxəssisi qarşılayan rektor prof.Elxan Hüseynov  öncə onlara uğurlar arzuladı. Müəllim, alim peşəsinin şərəfli olduğunu  vurğuladı. Alim ömrünün müqqədəsliyini xatırlatdı. Çoxdankı arzularını gerçəkləşdirdikləri vəzifə pilləsində önə çəkilən laborant, baş laborant, müəllim, baş müəllim təyin olunan, Elmi-pedaqoji Şuranın qərarı ilə dərs yükləri müəyyənləşən, bir zaman təhsil aldıqları müəllimləri ilə auditoriyaları paylaşacaq, onlarla çiyin-çiyinə çalışacaq gənclər rektor, prof.Elxan Hüseynova səmimi qəbula, xoş münasibətə, xeyirxahlıq, yaxşılıq, diqqət və qayğıya görə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Uğurlu fəaliyyətləri ilə etimadı doğruldacaqlarına söz verdilər.

The youth was involved to scientific-pedagogical activity
Sumgayit State University that has an important role in formation of country’s cadre potential has written its name to the row of prestigious universities by the achievements gained on preparation of professional specialists. The university known by higher educational institutions of CIS, Turkey and some European states with success achieved on integration to European values has become famous not only with material-technical base, auditoria, laboratories supplied with further achievements of ICT, but also with its scientists, famous lecturers, cadre potential and professor-teaching staff.SSU was founded 55 years ago and at that time it lacked national cadre and specialist, but thanks to great leader HeydarAliyev’s and his political successor IlhamAliyev’shistorical services it turned to be a significant scientific and educational centerof the country and region.
The name and development of Sumgayit State University directly associated with Sumgayit city, powerful industrial center of South Caucasus and it has important services in formation of cadre potential, scientific-cultural elite. SSU realizes projects for personnel preparation and gains substantial success. For enlarging, modernizing and rejuvenating the structure of cadre potential and professor-teaching staff, it sets up a bridge between today and past, history and modernity by electing talented youth among the students studying in the levels of bachelor, master and doctorate. Thanks to this policyenforced under the guidance of rector Professor ElkhanHuseynov, several young scientists and lecturers who possess national mentality, modern thoughts and analytical ability to analyze, teach students secrets of science in auditoriums, as well as contribute to their upbringing as a professional cadre.
On June 21, rectorElkhanHuseynov met with PhD students and PhD candidates of university. Meeting with young people who graduated these levels and mainly are citizens of Sumgayit and attracting them to pedagogical activitythe rector proved that, SSU is proud of its graduates and believes,trusts and relies the students’ future on them. By this activity, ElkhanHuseynov not only gives opportunity to strengthen cadre potential of university, to provide Sumgayit youth with job, but also contributes the activities done within the state program of socio-economic development of regions by President IlhamAliyev. Taking a significant part in socio-economic improvement, scientific- cultural growthof Sumgayit, SSU turns to be the guarantee of state support and care to youth.
Greeting every young specialist who came to the meeting, Professor ElkhanHuseynov wished them success in advance and emphasized the importance of being a teacher and a scientist. He reminded the sanctity of scientist life. The students notified that, it was their wish to work as a laborant, senior laborant, lecturer, senior lecturer in their native university, to share auditoriums and work together with their teachers. On their turn they expressed their gratitude to ElkhanHuseynov for sincere reception, pleasant attitude, kindness, care and attention. The youth promised to justify confidence with their activity.