Əməkdaşımız Erasmus+LPEB layihəsi çərçivəsində sertifikata layiq görüldü
Alessandro Cafario: distant təhsil proqramı tələbə ilə müəllim arasında təhsili reallaşdıran bir sistemdir
Müxtəlif layihələrin gerçəkləşməsi beynəlxalq əlaqələrin inkişafına, müştərək fikir mübadiləsinin aparılmasına, professor- müəllim heyətinin, tələbə kontingentinin  mübadiləsinə təsir edən amillərdəndir.İyulun 10-15 tarixlərində İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərinin Uninetuno Telematuka Universitetində Erasmus+LPEB layihəsi çərçivəsində distant təhsilin Azərbaycanda tətbiqi ilə bağlı təlim keçirildi. Təlimdə Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nümayəndələri iştirak etdilər. Təlim zamanı qeyd olundu ki, məqsəd  tərəfdaş ölkələrdə təhsildəki islahatlara və modelləşmələrə, ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və insan resurslarının qarşılıqlı inkişafına nail olmaqdır. Görüşdə    distant təhsildə müəllimlərin hazırlığı məsələləri də müzakirə olundu və qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıldı. Universitetimizin  Bərk cisim və yarımkeçiricilər kafedrasının dosenti Samir Orucovu   Uninetuno Telematuka Universitetinin Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektoru Alessandro Cafario qəbul etdi,  ölkələr arasında elm, təhsil əlaqələrindən söhbət açıldı,  bildirildi ki, distant təhsil proqramı tələbə ilə müəllim arasında təhsili reallaşdıran bir sistemdir. Distant Təhsildə hər kəs vaxt itirmədən xarici universitetlərdə oxuya bilər. Burada tələbənin sərbəst öyrənmə prinsipi vardır. Təhsil sahəsi elə qurulub ki, tələbə müəllimdən vaxt və ya məsafə ilə ayrılsa da, onlar istədiyi vaxt telekommunikasiya vasitələri ilə əlaqə saxlaya bilərlər. Bu baxımdan müxtəlif məqsədlərlə istənilən təhsil proqramı sahəsində həyata keçirilən distant təhsil sisteminin funksiyaları da genişdir.

Главная страница | Новости | Сотрудник СГУ получил сертификат в рамках сотрудничества Erasmus-LPEB
Алессандро Джафарио: программа дистантного обучения –это система, реализующая процесс образования между студентом и преподавателем
Выполнение различных научных проектов способствует развитию международного сотрудничества, а также позволяет проводить обмен студентами и преподавателями.
10-15 июля в университете Uninetuno Telematika города Рима Италии в рамках проекта Erasmus-LPEB были проведены учения по вопросу применения дистантного образования в Азербайджане. Участниками учения были представители Сумгаитского государственного университета, Азербайджанского технического университета и Азербайджанского архитектурно-строительного университета. Во время учения было отмечено, что целью данного мероприятия является достижение улучшения качества образования,  проведения реформ и моделирования,  развития человеческих ресурсов. Был обсуждён также вопрос подготовки преподавателей к проведению дистантного обучения. Состоялся обмен мнениями. Проректор по науке и инновациям Университета Uninetuni Telematuka Алессандро Джафарио принял у себя доцента кафедры твердых тел и полупроводников Самира Оруджева. На встрече обсуждались вопросы науки, образования. Было отмечено,  что дистантная образовательная программа реализует этот процесс между студентом и преподавателем.
Благодаря этой системе, каждый человек может, не теряя дополнительного времени,  получить образование в любом зарубежном университете. Здесь действует принцип самостоятельности студента. Образование построено так,  что студент находясь на временном и пространственном расстоянии от преподавателя,  имеет возможность телекоммуникационного общения с с преподавателем. С этой точки зрения возможности и функции дистантного обучения широки.