Sentyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət  Universitetində 2017-2018-ci tədris ilinin başlanmasına və Bilik gününə həsr edilən təntənəli tədbir keçirildi.
Dövlət himni səsləndikdən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru prof.Elxan Hüseynov yeni tədris ilinin başlanması münasibəti ilə professor-müəllim və tələbə heyətini təbrik etdi,  onlara təhsildə və əmək fəaliyyətlərində  müvəffəqiyyətlər arzuladı. Son illər Azərbaycan təhsilində qazanılan nailiyyətlərdən və əsası ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla həyata keçirilən islahatlardan söhbət açdı.  Bildirdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev dövlət idarəçiliyinin bütün mərhələlərində elm və təhsilin inkişafına xüsusi qayğı ilə yanaşmış, elmli-intellektuallı və bilikli cəmiyyət naminə bütün imkanların səfərbər edilməsinə çalışmışdır. Azərbaycanda aparılan davamlı təhsil islahatları, bu istiqamətdə irəli sürülən qabaqcıl ideyalar, reallaşdırılan məqsədyönlü layihələr təhsilin tərəqqisinə əhəmiyyətli töhfələr verir. Universitetin tarixi keçmişi, müasir inkişaf mərhələləri barədə məlumat verən rektor diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti yarıməsrdən çox tarixi inkişaf yolu keçən, yüksək ixtisaslı mütəxəssislər yetişdirən, güclü maddi-texniki bazaya malik olan, beynəlxalq əlaqələrini günü - gündən genişləndirən ali təhsil ocağıdır. Prof.Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki,  universitetin hər üç tədris binasında və Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində təmir-tikinti işləri aparılmış, elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirmək üçün laboratoriyalar yenilənmiş, istilik sistemi, yanğın təhlükəsizliyi sistemi və internetlə təchiz olunmuş geniş, işıqlı  auditoriyalar təmir olunmuş və  kitabxana zənginləşdirilmiş, bir sözlə,  gənclərin peşəkar kadr kimi yetişmələri üçün hər cür şərait yaradılmışdır.  Bu da Prezident cənab İlham Əliyevin Regionların sosial-iqtisadi inkişafına, elmi-mədəni dirçəlişinə göstərdiyi qayğının nəticəsidir.  İnanıram ki, universitetimiz  cənab İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə böyük uğurlara imza ataraq, dünyanın nüfuzlu ali təhsil ocaqları ilə bir sırada dayanacaqdır.
Tədbirdə  “Əsrin müqaviləsi” adlanan “Azəri-Çıraq-Günəşli” neft yataqları üzrə Hasilatın Pay Bölgüsü müqaviləsinin 2050 – ci ilə qədər uğurla uzadılmasının əhəmiyyətindən söhbət açıldı. Bu münasibətlə SDU-nun kollektivi yekdilliklə möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanladı.
Sonra tədbirdə qəbul imtahanlarında yüksək bal toplamış birinci kurs tələbələrinə tələbə biletləri, qiymət kitabçaları  və xatirə hədiyyələri  təqdim edildi.
Universitetin professoru, əməkdar müəllim Həsən Sadıqov, yüksək balla Tarix və coğrafiya fakültəsinə daxil olmuş Günel Rəhimli, magistrantlar adından Gülşən Hüseynzadə, 606 balla daxil olmuş tələbə Nərmin Həmzəyevanın  atası Gülməmməd Həmzəyev valideynlər adından  çıxış edərək tələbə adını qazanan gəncləri təbrik etdilər, təhsilə və gəncliyə göstərilən dövlət qayğısından danışaraq,  müəllim-tələbə heyətinə təhsildə və həyatda uğurlar arzuladılar.
Tədbir universitetin marşı ilə davam etdirildi.
Bu gün eyni zamanda SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində Bilik gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Kollecin direktoru dos.Mətanət Pirquliyeva  tədbirdə iştirak edən müəllim və tələbələri təbrik etdi, təhsilin inkişafı istiqamətində atılan məqsədyönlü addımlardan və əldə olunan uğurlardan söhbət açdı.  Qeyd etdi ki, ölkəmizin davamlı və dayanıqlı inkişaf strategiyasında təhsil prioritet məsələ kimi həmişə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin  diqqət mərkəzindədir. Mətanət xanım onu da bildirdi ki, kollec öz ənənələrini qoruyub saxlamaqla yanaşı, daim yeniliyə çalışır.  Tədbir pedaqoji heyət üzvlərinin çıxışları ilə davam etdi. Çıxış edənlər yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə müəllim və tələbələrə təbriklərini və xoş arzularını çatdırdılar.

Главная страница | Новости | В университете отметили День знаний
15 сентября в Сумгаитском государственном университете было проведено торжественное мероприятие,  посвященное началу 2017-2018 учебного года и Дню знаний. Прозвучал Государственный гимн Азербайджана. Мероприятие со вступительным словом открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он поздравил профессорско-преподавательский и студенческий состав университета с началом нового учебного года и пожелал успехов в учебе и трудовой деятельности. Было отмечено,  что за последние годы в области  образования в республике достигнуты большие успехи,  которые связаны с проведением реформ,  начатых общенациональным лидером Гейдаром Алиевым,  политический курс которого успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Ректор подчеркнул,  что Гейдар Алиев на всех этапах государственного строительства уделял особое внимание проблемам образования,  прилагал все усилия к построению общества с интеллектуальными, образованными гражданами. Проводимые в Азербайджане долгосрочные реформы образования,  передовые идеи,  выдвигаемые в этой области, реализуемые целенаправленные проекты дают  свои положительные результаты. Ректор также дал краткую информацию об истории университета,  рассказал об этапах его развития. Он отметил,  что университет  имеет сильную материально-техническую базу,  расширяются его международные связи.
Профессор Эльхан Гусейнов также сказал,  что в каждом из трех учебных корпусов университета,  а также в Сумгаитском государственном техническом колледже, проведены строительно–ремонтные работы,  обновлены  лаборатории для проведения научно-исследовательских работ,  отремонтированы аудитории,  которые были оснащены противопожарной системой  и интернетом,  приведена в порядок система отопления. Иными словами,  созданы все условия для успешной учебы студентов и их подготовки как высококвалифицированных молодых кадров. Все это является результатом заботы Президента Ильхама Алиева о социально –экономическом развитии регионов и научно –культурном возрождении страны.
В заключение своего выступления ректор Эльхан Гусейнов выразил уверенность в том,  что наш университет в результате заботы и внимания Президента Ильхама Алиева встанет в одном ряду с престижными вузами мира.
На мероприятии также было отмечено,  что Договор о паевом разделе добычи нефти на промыслах «Азери-Чыраг–Гюнешли»,  отмеченный в «Контракте века», успешно продлен до 2050 года. В связи с этим коллектив СГУ адресовал Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву поздравительное письмо.
Затем были вручены студенческие билеты,  зачетные книжки и памятные подарки студентам, набравшим высокие баллы по результатам вступительных экзаменов. Выступили профессор  засл. учитель Гасан Садыхов,  получившая высокие баллы студентка I курса Гюнель Рахимли,  магистрант Гюльшан Гусейнзаде,  родитель студентки I курса Нармин Гамзаевой,  набравшей 606 баллов,  -Гюльмамед Гамзаев. Они поздравили всех первокурсников с поступлением в университет  и пожелали им успехов в их учебе. В заключение прозвучал университетский марш. Сегодня День знаний отмечался также в Сумгаитском государственном техническом колледже при Сумгаитском государственном университете. Директор колледжа Матанат Пиргулиева поздравила преподавателей и студентов с новым учебным годом. Она рассказала о шагах,  предпринятых по развитию образования в республике и о достигнутых успехах. Было отмечено,  что образование всегда является  приоритетным вопросом стратегии долгосрочного и стабильного развития и всегда находится в центре внимания Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Директор М.Пиргулиева отметила что коллектив колледжа, сохраняя свои традиции,  постоянно стремится к новшествам.
Мероприятие было продолжено выступлениями членов коллектива. Они поздравили преподавателей и студентов с началом нового учебного года и пожелали им успехов.