Sentyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət  Universitetində 2017-2018-ci tədris ilinin başlanmasına və Bilik gününə həsr edilən təntənəli tədbir keçirildi.
Dövlət himni səsləndikdən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru prof.Elxan Hüseynov yeni tədris ilinin başlanması münasibəti ilə professor-müəllim və tələbə heyətini təbrik etdi,  onlara təhsildə və əmək fəaliyyətlərində  müvəffəqiyyətlər arzuladı. Son illər Azərbaycan təhsilində qazanılan nailiyyətlərdən və əsası ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla həyata keçirilən islahatlardan söhbət açdı.  Bildirdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev dövlət idarəçiliyinin bütün mərhələlərində elm və təhsilin inkişafına xüsusi qayğı ilə yanaşmış, elmli-intellektuallı və bilikli cəmiyyət naminə bütün imkanların səfərbər edilməsinə çalışmışdır. Azərbaycanda aparılan davamlı təhsil islahatları, bu istiqamətdə irəli sürülən qabaqcıl ideyalar, reallaşdırılan məqsədyönlü layihələr təhsilin tərəqqisinə əhəmiyyətli töhfələr verir. Universitetin tarixi keçmişi, müasir inkişaf mərhələləri barədə məlumat verən rektor diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti yarıməsrdən çox tarixi inkişaf yolu keçən, yüksək ixtisaslı mütəxəssislər yetişdirən, güclü maddi-texniki bazaya malik olan, beynəlxalq əlaqələrini günü - gündən genişləndirən ali təhsil ocağıdır. Prof.Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki,  universitetin hər üç tədris binasında və Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində təmir-tikinti işləri aparılmış, elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirmək üçün laboratoriyalar yenilənmiş, istilik sistemi, yanğın təhlükəsizliyi sistemi və internetlə təchiz olunmuş geniş, işıqlı  auditoriyalar təmir olunmuş və  kitabxana zənginləşdirilmiş, bir sözlə,  gənclərin peşəkar kadr kimi yetişmələri üçün hər cür şərait yaradılmışdır.  Bu da Prezident cənab İlham Əliyevin Regionların sosial-iqtisadi inkişafına, elmi-mədəni dirçəlişinə göstərdiyi qayğının nəticəsidir.  İnanıram ki, universitetimiz  cənab İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə böyük uğurlara imza ataraq, dünyanın nüfuzlu ali təhsil ocaqları ilə bir sırada dayanacaqdır.
Tədbirdə  “Əsrin müqaviləsi” adlanan “Azəri-Çıraq-Günəşli” neft yataqları üzrə Hasilatın Pay Bölgüsü müqaviləsinin 2050 – ci ilə qədər uğurla uzadılmasının əhəmiyyətindən söhbət açıldı. Bu münasibətlə SDU-nun kollektivi yekdilliklə möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanladı.
Sonra tədbirdə qəbul imtahanlarında yüksək bal toplamış birinci kurs tələbələrinə tələbə biletləri, qiymət kitabçaları  və xatirə hədiyyələri  təqdim edildi.
Universitetin professoru, əməkdar müəllim Həsən Sadıqov, yüksək balla Tarix və coğrafiya fakültəsinə daxil olmuş Günel Rəhimli, magistrantlar adından Gülşən Hüseynzadə, 606 balla daxil olmuş tələbə Nərmin Həmzəyevanın  atası Gülməmməd Həmzəyev valideynlər adından  çıxış edərək tələbə adını qazanan gəncləri təbrik etdilər, təhsilə və gəncliyə göstərilən dövlət qayğısından danışaraq,  müəllim-tələbə heyətinə təhsildə və həyatda uğurlar arzuladılar.
Tədbir universitetin marşı ilə davam etdirildi.
Bu gün eyni zamanda SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində Bilik gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Kollecin direktoru dos.Mətanət Pirquliyeva  tədbirdə iştirak edən müəllim və tələbələri təbrik etdi, təhsilin inkişafı istiqamətində atılan məqsədyönlü addımlardan və əldə olunan uğurlardan söhbət açdı.  Qeyd etdi ki, ölkəmizin davamlı və dayanıqlı inkişaf strategiyasında təhsil prioritet məsələ kimi həmişə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin  diqqət mərkəzindədir. Mətanət xanım onu da bildirdi ki, kollec öz ənənələrini qoruyub saxlamaqla yanaşı, daim yeniliyə çalışır.  Tədbir pedaqoji heyət üzvlərinin çıxışları ilə davam etdi. Çıxış edənlər yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə müəllim və tələbələrə təbriklərini və xoş arzularını çatdırdılar.

Home | News | “Knowledge Day” was Celebrated in our University
On September 15, the ceremony was held at Sumgayit State University dedicated to the commencement of 2017/2018 academic year and Knowledge day.
After sounding of national anthem, the rector of university prof. Elkhan Huseynov congratulated teaching and student staff on the beginning of new academic year, wished them success in their lives, education and work. He widely spoke about achievements gained on Azerbaijani education and the reforms that were conducted by great leader Heydar Aliyev and now are realized by the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. The rector notified that, Heydar Aliyev had always devoted special care to the development of science and education in all stages of state management, as well as tried for intellectual and knowledgeable society. Steady education reforms, foremost ideas in this field and realized purposeful projects contribute to the improvement of education. Speaking about the history and current development stages of the university, the rector emphasized that Sumgayit State University is a higher educational institution which has more than half a century development way; prepares qualified specialists, has a strong material-technical base and enlarges its international relations day by day. He also noted that construction works were completed in 3 buildings of university and Sumgayit State Technical College; the laboratories for conducting scientific-research works were renewed, wide auditoriums were repaired and supplied with heating system, fire safety and internet; the library was enriched. Briefly all these works have been done for the students’ future and they are the result of President Ilham Aliyev’s special care to socio-economic development of regions, as well as scientific-cultural improvement. We believe that thanks to our president, our university will gain great success and stand in the rows of prestigious higher educational institutions.
The speakers informed about the importance of extension of “Contract of the Century” till 2050. SSU staff addressed a letter of congratulation to the President Ilham Aliyev on this occasion.
Student cards and memorable presents were presented to1st course students in the event who were admitted to the university with high score.
Hasan Sadigov the professor of the university, honored teacher; Gunel Rahimli who was admitted to the faculty of History and geography with high score, as well as Gulshan Huseynzade on behalf of masters and the father of Gunel Rahimli with 606 score Gulmammad Hamzayev on behalf of parents made speeches. By talking about state care to education and youth, they congratulated students and wished success to teachers and students in education and in their lives.
The ceremony went on with university march.
On September 15, the event dedicated to Knowledge day was also held in Sumgayit State Technical College that is running under SSU. The chief of the college, assist. Professor Matanat Pirquliyeva congratulated teachers and students and widely spoke about purposeful works done for improvement of education and gained success. She noted that, education as a priority issue in our state’s steady development strategy is always in President Ilham Aliyev’s focus. Mrs. Matanat notified that, by keeping its traditions, the college works for innovations. The ceremony went on with the speeches of pedagogical staff members. The speakers expressed their congratulations and good wishes on occasion of new academic year’s commencement.