Yay tətili dövründə başlanan əsaslı təmir işləri bütün tədris binalarında aparılmış, laboratoriyalar, tədris otaqları yeni cihaz, avadanlıq və video-kamera ilə təchiz olunmuşdur
Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri kimi cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən, Azərbaycan Sənaye İnstitutunun  bazasında yaradılan Sumqayıt Dövlət Universiteti 55 illik yubileyi ərəfəsindədir. Yubileyə hazırlaşmaq və yeni dərs ilinə uğurla başlamaq üçün universitetdə hər cür şərait yaradılıb. Universitetimizdə təhsilin keyfiyyəti yüksəldilir, ixtisas fənləri üzrə elmi dərəcəsi olan müəllimlərə üstünlük verilir, tədris zamanı müasir təlim texnologiyalarından istifadə olunur. 2017-2018-ci tədris ilində SDU-da tələbə qəbulu planı 85 faizdən artıq yerinə yetirilib, bu da ötən illərlə müqayisədə uğurlu  göstəricidir.
Əldə olunan nailiyyətlər Sumqayıt şəhərinin kadr potensialının formalaşmasına öz müsbət təsirini göstərir. Bu da  prezident cənab İlham Əliyevin Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət proqramı çərçivəsində apardığı uğurlu siyasətinin və müasir təhsil sahəsinə göstərdiyi dövlət qayğısının bariz nümunəsidir. Savadlı kadrların hazırlanması məqsədilə təhsil sahəsində aparılan islahatlar nəticəsində elmin təhsilə inteqrasiya üçün əlverişli şərait yaradılmış, Azərbaycanda təhsil özünün yeni inkişaf dövrünə qədəm qoymuşdur. Ölkəmizin gələcək inkişaf modelini formalaşdıran əsas amil kimi təhsilin inkişafı daha da sürətlənmiş, insan kapitalının formalaşmasına xidmət edən ən mühüm sahə olmuşdur. Bu gün Neft kapitalını intellektual mülkiyyətə yönəltməyi başlıca məqsəd hesab edən ölkə başçısının milli təhsilin inkişafına istiqamətlənən strategiyası fəal vətəndaş mövqeyi və ziyalı məsuliyyəti ilə icra olunur. Həyata keçirilən dövlət proqramları çərçivəsində ölkənin bütün regionlarında ümumi təhsilin infrastrukturu əhəmiyyətli şəkildə yenilənmiş, təhsilin müasir tələblərə cavab verən normativ hüquqi bazası yaradılmışdır.
Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universiteti  yarandığı dövrdən günümüzə qədər bir çox  beynəlxalq layihələrə imza atmış, xarici universitetlərlə əlaqələrinin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirmiş, müəllim-tələbə mübadiləsi, birgə elmi-tədqiqatlar aparılması, beynəlxalq konfrans və konqresdə, təhsil proqramlarında iştirak etməklə tarixi uğurlara imza atmışdır.
Bu gün Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin hədəflərini uğurla gerçəkləşdirən Sumqayıt Dövlət Universitetində inkişaf və fərqlilik göz önündədir.  Universitetdə həm tədris, həm elmi-tədqiqat, həm də idarəçilik sahələrində həyata keçirilən yeniliklər, struktur islahatları əsaslı keyfiyyət dəyişiklərinə zəmin yaratmışdır. Yay tətili dövründə başlanan əsaslı təmir işləri universitetin bütün tədris binalarında aparılmış, bütün laboratoriyalar, tədris otaqları yeni cihaz, avadanlıq və video-kamera ilə tam təchiz olunmuşdur. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində  410 saylı auditoriya  İqtisadiyyat kafedrasının yeni ixtisaslaşmış otağı kimi yaradılmış, Kimya və biologiya fakültəsində auditoriyalar, laboratoriyalar və dəhliz video kamera ilə təchiz olunmuş, Filologiya  fakültəsinin tədris binasında əsaslı təmir işləri aparılmış və iki kabinet yaradılmışdır. Fizika və elektroenergetika fakültəsinin kafedralarında fəaliyyət göstərən bütün laboratoriyalar təmir olunmuşdur. Yeni yaradılacaq laboratoriyalarda isə təmir işləri davam edir.  Elektromexanika kafedrasında bütün laboratoriyalar bu il təmir olunmuş, iki- Elektrik maşınları və Elektrik aparatları fənləri üzrə yeni, müasir avadanlıqlarla təmin olunmuş stendlər hazırlanmışdır. Bu iş davam etdirilərək iki laboratoriyada tədris ilinin sonunadək  bütün stendlərin yenilənməsi  nəzərdə tutulur. Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasında iki, Fizika və onun tədrisi metodikası  kafedarsının da  iki laboratoriyasında təmir işləri tamamlanmaq üzrədir. Tarix və coğrafiya fakültəsində yeni tədris ili ilə əlaqədar hazırlıq işləri görülmüş,  238 saylı yeni auditoriya, “Vətən tarixi” və “Ümumi tarix” fənn kabinetləri yaradılmış, fakültənin tanıtım video-çarxı hazırlanmışdır. Eyni mənzərə  Mühəndislik fakültəsin də də  aparılmışdır. İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının  205 saylı laboratoriyasında, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının 111 və 113 saylı laboratoriyalarında, fakültəyə aid dəhlizdə, dekanlıqda təmir işləri aparılmış və  foyede universitet haqqında məlumat lövhəsi yerləşdirilmişdir.
Əsaslı təmirdən çıxmış geniş idman zalında da yenidənqurma işləri uğurla aparılmışdır. Hal-hazırda universitetin əsas tədris binasının üzlənməsi və yeni görkəm alması istiqamətində böyük işlər gedir. Bütün auditoriya və laboratoriyalar, kabinet və mərkəzlər bu məqsədlə ən müasir avadanlıqlar və İKT ilə təchiz olunmuşdur. Sentyabrın 23-də universitetin ərazisində professor-müəllim və tələbə heyətinin  iştirakı ilə genişmiqyaslı abadlıq işləri aparıldı, iməclik aksiyası keçirildi. İməclik zamanı auditoriyalarda və dəhlizlərdə təmizlik işləri aparıldı, ərazidəki bütün ağacların dibləri yumşaldıldı, əhənglə ağardılaraq, yeni gül kolları əkildi, ərazi tam abad vəziyyətə gətirildi. Bu işlər əməkdaşlar və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılandı.
Qeyd edək ki, universitetin  55 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər, iməcliklər davam etdiriləcək.

Главная страница | Новости | Продолжается цикл мероприятий, посвященных 55 –летнему юбилею Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Сентябрь 2017 14:01
Продолжается цикл мероприятий, посвященных 55 –летнему юбилею Сумгаитского государственного университета
Капитальный ремонт, начатый в период летних каникул, был проведен во всех учебных корпусах; лаборатории,  учебные аудитории оснащены новым оборудованием, приборами и видеокамерами
Сумгаитский государственный университет, созданный на базе Азербайджанского государственного университета, внесшего большой вклад в развитие научно-интеллектуального потенциала республики, находится в преддверии 55-летнего юбилея. Созданы все условия для подготовки к юбилею и новому учебному году. Повышается качество учебы в вузе, отдается предпочтение преподавателям, имеющим ученую степень,  используются новые обучающие технологии на занятиях.
В 2017-2018 учебном году план по приёму студентов в СГУ выполнен более чем на 85 процентов,  что по сравнению с предыдущими годами является успешным показателем.
Достигнутые успехи положительно влияют на формирование кадрового потенциала Сумгаита, что свидетельствует об успешной политике государства в области образования в рамках Государственной программы по социально-экономическому развитию регионов, подписанной Президентом Ильхамом Алиевым. В результате реформ, проводимых в области образования с целью  подготовки квалифицированных кадров, созданы благоприятные условия для интеграции науки в образование. Образование в Азербайджане вступило в новый этап своего развития.
Как основной фактор,  формирующий модель будущего развития страны,  развитие образования в республике ускорено и стало важной областью формирования человеческого капитала. Сегодня, когда нефтяной капитал направлен на развитие интеллектуальной собственности,  стратегия Президента страны, нацеленная на развитие национального образования, выполняется с позиций  активного гражданства и большой ответственностью. Во всех регионах страны, в рамках государственных программ, претворяемых в жизнь, значительно обновлена инфраструктура образования, создана нормативно-правовая база,  отвечающая современным требованиям в области образования.
Сумгаитский государственный университет, являющийся единственным вузом в городе, со дня своего основания участвовал во многих международных проектах, уделял особое внимание расширению связей с ведущими зарубежными университетами,  обмену преподавателями и студентами,  проведению совместных научных исследований, участию на международных конференциях и конгрессах.
Сегодня СГУ, успешно выполняя целью, намеченные Президентом Ильхамом Алиевым, добился больших успехов во всех областях образования. Новшества, претворяемые в процесс образования, научно-исследовательскую работу, систему управления,  структурные реформы создают благоприятные условия для коренных качественных изменений. Капитальный ремонт, начатый в период летних каникул, был проведён во всех учебных корпусах; лаборатории,  учебные аудитории оснащены новым оборудованием,  приборами и видеокамерами.
На факультете Экономики и управления аудитория  №410 оборудована под специализированную. На факультете Химии и биологии видеокамерами снабжены аудитории,  лаборатории и коридор. В учебном корпусе факультета Филологии произведён капитальный ремонт и созданы два кабинета. Все лаборатории факультета Физики и электроэнергетики отремонтированы. Проводятся ремонтные работы для создания новых лабораторий. В этом году отремонтированы все лаборатории кафедры электромеханики. Для лабораторий по электрическим машинам и электрическим аппаратам приобретено новое современное оборудования для стендов. Эта работа будет продолжена до конца этого учебного года и все стенды лабораторий будут обновлены. На стадии завершения находятся ремонтные работы в  двух лабораториях кафедры физики и методики её преподавания и в двух лабораториях кафедры твердых тел и физики полупроводников. Подготовительные работы к новому учебному году проведены и на факультете Истории и географии. Созданы предметные кабинеты по «Истории Родины» и  «Общей  истории», оборудована аудитория №238,  был  создан видеоролик, содержащий ознакомительную информацию о факультете. Такие же работы проведены на факультете Инженерии. Проведен ремонт в двух лабораториях  кафедры автоматизации процессов, в одной лаборатории кафедры информации и компьютерной  техники, в деканате и его коридорах. В фойе университета создан информационный стенд.
Капитальные ремонтные работы проведены в спортивном зале университета, в котором обновлено всё оборудование. В настоящее время продолжаются работы по облицовке основного здания университета.
Ведутся работа по обновлению оборудования всех аудиторий и лабораторий и снабжению их ИКТ. 23 сентября в университете был проведен субботник с участием преподавателей и студентов по благоустройству территории. Во время субботника были приведены в порядок аудитории,  комнаты и коридоры учебного корпуса. Были посажены цветы,  политы и побелены деревья на территории университета.