Əsas səhifə | Xəbərlər | Bakıda 11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil Sərgisi keçirildi
Respublikamızda təhsilin səviyyəsini qaldırmaq, onu beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq məqsədilə genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. Bütün bunlar yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması və  respublikamızın elmi-texniki potensialının gücləndirilməsinə xidmət edir. Ölkəmizdə elmi tədqiqatların müasir səviyyədə aparılması və keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm işlər görülür. Bu da təhsilin elmə, elmin təhsilə inteqrasiyasına, bir sözlə, milli  təhsilimizin inkişafına böyük töhfələr verir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin elmin və təhsilin inkişafına xüsusi diqqət və qayğısını uğurla davam etdirən prezident cənab İlham Əliyevin imzaladığı Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiyada əksini tapan mühüm məsələlərdən biri olan elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması, elm və təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması prosesi  ali məktəblərin üzərinə böyük məsuliyyət qoyur, Sumqayıt Dövlət Universiteti də bu istiqamətdə mühüm addımlar ataraq uğurlar əldə edir. Bu gün Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarovun “Fəaliyyət Planı”ndan irəli gələn mühüm  məqsəd və vəzifələri həyata keçirmək üçün imzaladığı əmrlər, sərəncamlar, göstərdiyi diqqət və qayğı bütün ali məktəblərdə  böyük  stimul yaradır.  Oktyabrın 6- da Bakı Ekspo Mərkəzində Təhsil Nazirliyinin rəsmi dəstəyi ilə“İnsan kapitalı sərvətimizdir” devizi altında 11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil (“Education 2017”) sərgisi keçirildi.
Sərgini Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov açaraq bildirdi ki, 2017-2018-ci tədris ilinin “Təhsildə keyfiyyət ili” elan edilməsində məqsəd təhsil sahəsində keyfiyyət dəyişikliklərinə nail olmaq, cəmiyyət üçün layiqli vətəndaş, XXI əsrin tələblərinə cavab verən və çevik düşünmə qabiliyyətinə malik insan yetişdirməkdir.  Builki tədris ilində (37500-ə yaxın) abituriyent tələbə adını qazanıb. Xüsusi olaraq vurğuladı ki, bu, orta qəbul balının artması ilə bərabər olub, yəni, tələbə sayının artmasına səbəb ali məktəblərə qəbul meyarlarının aşağı salınması ilə deyil, keyfiyyət meyarının qorunub saxlanmasıdır. Bu, o deməkdir ki, ildən-ilə ali məktəblərə daha hazırlıqlı tələbələr daxil olur”. Nazir sərginin ziyarətçilərə təhsil sistemində baş verən dəyişikliklərə daha geniş nəzər yetirmək, startapçıların innovativ layihələri ilə tanış olmaq, əcnəbi universitetlərlə birgə əməkdaşlığın ümumi spektrini izləmək imkanı yaratdığını qeyd etdi. Bildirdi ki, “İnsan kapitalı sərvətimizdir” devizi altında təşkil edilən bu sərgidə son illərdə nazirlik tərəfindən həyata keçirilən yeni layihələr və mövcud təhsil imkanları təqdim olunur. Sərgidə dünyanın 24 ölkəsindən 144 nümayəndə iştirak edir. Sərginin “Xaricdə təhsil” sektorun çərçivəsində ABŞ, BƏƏ, Latviya, Litva, Macarıstan, Rusiya, Rumıniya, Sinqapur, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna və digər ölkələr universitet, məktəb, kollec, təhsil mərkəzləri və kurslarını təqdim edəcəklər. Bir sıra yerli və xarici şirkətlərin korporativ sosial məsuliyyət siyasəti çərçivəsində həyata keçirilən və ali təhsil və sosial inteqrasiya vasitəsilə Azərbaycan gəncliyinin dayanıqlı inkişafına yönəlmiş “Gələcəyini Qur!” gəncliyə dəstək layihəsinin də sərgidə iştirak edəcəyini vurğuladı və sərginin gedişatına uğurlar arzuladı.
“Caspian Event Organisers” şirkətinin baş direktoru Edvard Stoun qonaqları salamladı və Təhsil Nazirliyinin bu layihəsini yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, ümumilikdə  sərgi çərçivəsində ziyarətçilərə bakalavriat, magistratura, o cümlədən xarici dil kursları, təcrübə və treninqlər üzrə proqramlar təqdim ediləcək. Onun sözlərinə görə, ziyarətçilər bilavasitə sərgidə aparıcı ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri ilə ünsiyyət quraraq qəbul prosesi, təhsil haqqı və digər məsələlərlə bağlı onları maraqlandıran suallara cavab almaq imkanı əldə edəcəklər: "Bu il Təhsil sərgisi geniş işgüzar proqramı ilə fərqləndi, həmçinin sərgi çərçivəsində “Mənim gələcək peşəm və ona gedən yol” adlı seminar təşkil olunacaq. Sərgi Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən də dəstəklənir. Sərginin təşkilatçısı isə “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkətidir".
Sonra  Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov  və sərgi iştirakçıları müxtəlif müəssisələrin nailiyyətləri ilə tanış oldular.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru prof. Elxan Hüseynov cənab Mikayıl Cabbarovu və sərgi iştirakçılarını universitetin hazırladığı ekspozisiya ilə tanış etdi. Rektor sərgidə Fizika və elekteoenergetika fakültəsinin Elektrik maşınları fənnindən laboratoriya stendi ilə, Mühəndislik fakültəsinin Universal stendi, “Sərfölçən qurğusu” ilə, Elektron İdarəetmə sistemi haqqında İnformasiya texnologiyaları mərkəzi “Elektron universitet” layihəsi ilə, tələbələrin əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət stend ilə, eyni zamanda universitetin digər strukturları, tədris və elmi fəaliyyətini özündə əks etdirən kitablar, bukletlər və materiallarla tanış etdi. Son illər ölkədə təhsilin inkişafı istiqamətində atılan mühüm addımlardan, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsilin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən, universitetdə aparılan elmi  tədqiqat işlərindən və  tələbələrin elmi tədqiqat işlərinə cəlb olunması üçün yaradılan şəraitdən, belə təhsil sərgilərinin təşkilinin gənclərdə elmə, elmi tədqiqatlara olan marağı daha da artmasından bəhs etdi.
Cənab Mikayıl Cabbarov universitetin ekspozisiyası ilə tanış olduqdan sonra
elmin son nailiyyətlərinin təcrübəyə tətbiqini yüksək qiymətləndirdi.
Qeyd edək ki, sərgidə Polşa (“Ready study go! Poland”) və Litva (“Study in Lithuania”) milli qrupları iştirak etdilər, Yerli “CELT Colleges” şirkəti sərgidə xaricdə təhsil proqramı ilə çıxış etdi. Məktəbəqədər sektorunda Beynəlxalq Sabis Sun Məktəbi iştirak etdi.

Главная страница | Новости | Сумгаитский государственный университет примет участие в 11-ой Международной выставке образования
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Октябрь 2017 18:12
Сумгаитский государственный университет примет участие в 11-ой Международной выставке образования
В  нашей республике проводятся широкомасштабные реформы с целью повышения уровня образования и приведения в соответствие с мировыми стандартами. Эти меры будут способствовать укреплению научно-технического потенциала республики и подготовке высококвалифицированных кадров. В республике проводятся работы по  проведению на современном уровне научных исследований и повышению их качества. Всё это создает хорошие условия для интеграции науки в образования и образования в науку,  тем самым способствуя развитию национального образования.
Президент Ильхам Алиев, успешно продолжающий политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева, уделявшего развитию науки и образования в стране большое внимание,  подписал указ о Национальной стратегии по развитию науки,  который возлагает на вузы страны большие задачи в области науки и техники,  укреплению научно-технического потенциала,  воспитанию и обучению профессиональных кадров. Сумгаитский государственный университет предпринимает важные шаги в этом направлении и добился определенных успехов.  Приказы и постановления, подписанные министром образования Микаилом Джаббаровым во исполнение задач, вытекающих из «Плана деятельности»,  забота и внимание, которое он оказывает вузам страны, создаёт дополнительный стимул для высших школ. 6-8 октября 2017-го года в Бакинском EkspoЦентре при официальной организационный поддержке Министерства образования проведена  11-ая Международная выставка образования  (“Education 2017”) Азербайджана под  девизом «Человеческий капитал-наше богатство».
Выставку открыл министр образования Микаил Джаббаров. Он сказал, что целью объявления 2017-2018 учебного года «Годом качества в образовании» является повышение уровня образования и укрепление научно-технического потенциала республики, воспитание и обучение молодого поколения,  отвечающего современным требованиям. В этот учебный год около 37500 абитуриентов стали студентами  при высоком среднем проходном балле. То есть, повышение численности поступающих в вузы не было связано с понижением критериев приёма.  Это говорит о том,  что год от года в вузы поступают подготовленные студенты. Министр образования призвал участников выставки поближе ознакомиться  с изменениями,  происходящими в области образования,  инновационными проектами start up участников, общим спектром сотрудничества с международными вузами. Министр отметил,  что на этой выставке, проходящей под лозунгом «Человеческий капитал – наше богатство»,  представлены осуществляемые министерством за последние годы новые проекты и возможности в области образования.
В выставке участвуют 144 представителя из 24 стран мира. В рамках сектора «Учеба за рубежом» свои университеты, школы, колледжи, центры  образования и курсы представляют США, ОАЭ, Латвия, Литва, Венгрия, Россия, Румыния, Сингапур, Словакия, Турция,  Украина и др. Было отмечено,  что в рамках политики корпоративной социальной ответственности зарубежных компаний будет представлен стенд «Построй своё будущее!. Также будет представлен проект по поддержке и помощи молодёжи.
Генеральный директор компании «Caspian Event Organisers» Эдвард Стоун приветствовал участников выставки и высоко оценил значение проведения такого проекта. Он сказал, что в рамках проведения выставки посетителям будут выдаваться программы по бакалавриату, магистратуре,  а также курсам по иностранным языкам,  тренингам и практикам. Также желающие смогут пообщаться с представителями ведущих вузов, участвующих в выставке,  узнать об условиях приема в их вуз, оплате и  др. вопросах.
Выставка этого года отличается широкой рабочей программой и в рамках выставки будет проведен  семинар «Моя будущая профессия и дорога,  ведущая к ней». Выставка поддерживается такими организациями как Фонд поощрения экспорта и инвестиций и Национальной Конфедерацией  предпринимателей (работодателей) АР. Организатор выставки компания «Caspian Event Organisers» («СЕО»)
Затем министр образования Микаил Джаббаров и участники выставки ознакомились с достижениями различных предприятий.
Ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов ознакомил Микаила Джаббарова и других участников  с экспозицией университета. На выставке были представлены факультет Физики и электротехники со стендом «Лаборатория по предмету  «Электрические машины»,  факультет Инженерии с универсальным стендом «Устройство измерения расхода», Центр информации об электронных системах управления с проектом «Электронный университет» и факультет Филологии с образцами рисунков и ручными работами студентов. Также на выставке экспонировались научные и учебные издания,  буклеты и др. материалы.
Ректор также отметил, что благодаря политике Президента Ильхама Алиева в области образования, в университете созданы благоприятные условия для проведения научно-исследовательских работ и привлечению к ним студентов.
Министр образования Микаил Джаббаров высоко оценил экспозицию университета, представленную на выставке.
Следует отметить, что в выставке приняли участие национальные группы Польши (Ready study go! Poland”) и Литвы (“Study in Lithuania”) Местная компания “Celt Colleges” выступила на выставке с программой образования за рубежом.  В дошкольном секторе участвовала школа Sabis Sun.