Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə “İqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi yolları” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Oktyabr 2017 16:54
Universitetdə “İqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi yolları” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
Ramazan Məmmədov : Strateji Yol Xəritəsi, davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunması, milli iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi və sosial rifahın artırılması prinsiplərinə əsaslanır
Yubileylər, tarixi günlər müəyyən hadisələrlə yadda qalır. Onları zinətləndirmək üçün müxtəlif  tədbirlər keçirilir. Oktyabrın 17-də 55 illik yubileyimizə həsr olunmuş “İqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi yolları” mövzusunda Respublika elmi konfrans keçirildi. Konfransda millət vəkili Tahir Mirkişili, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vilayət Vəliyev və respublikamızın bir çox ali təhsil müəssisələrinin görkəmli alimləri İrşad Kərimli,  Zahid Məmmədov və s. qonaqlar iştirak etdilər.
Öncə  Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov qonaqları salamladı, universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi.Qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında böyük və müstəsna rolu olan əvəzsiz şəxsiyyətdir. Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə yeni iqtisadi yüksəliş dövrü başlanıldı, Azərbaycan iqtisadiyyatına xarici investisiyalar yatırıldı, bu sahədə  köklü dəyişikliklərin aparılması üçün yeni imkanlar yaradıldı.Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən təməli qoyulmuş və Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası nəticəsində əldə olunan nailiyyətlər Azərbaycanın bu sahədə gələcəkdə də daha böyük uğurlar qazanacağına zəmin yaradır. Prorektor onu da vurğuladı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı əsasında təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi” ilə iqtisadiyyatımızın bütün sahələrində keyfiyyət, məzmun və forma baxımından yeni inkişaf mərhələsi başlandı. Strateji Yol Xəritəsi, davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunması, milli iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi və sosial rifahın artırılması prinsiplərinə əsaslanır. Azərbaycanda iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətinin artırılması və şaxələndirilməsi ölkənin xarici ticarət əlaqələrinə də müsbət təsir göstərir və qeyri-neft ixracının inkişaf dinamikası uğurla davam edir.
Konfransda “Strateji Yol Xəritəsinin icrası dövründə iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsinin müasir aspektləri” mövzusunda millət vəkili Tahir Mirkişili çıxış edərək bildirdi ki, iqtisadiyyatın mövcud durumunun dərindən təhlil edilməsi və yeni iqtisadi inkişaf strategiyasının hazırlanması  məqsədilə dövlət başçısının 16 mart 2016-cı il tarixli sərəncamı ilə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritəsinin başlıca istiqamətləri” təsdiq edilmişdir. "Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri" Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hərtərəfli düşünülmüş və təkcə qısamüddətli deyil, həm də orta və uzunmüddətli hədəflərə istiqamətlənməsini göstərir.
Sonra ADİU-nun Beynəlxalq İqtisadiyyat kafedrasının müdiri, professor İrşad Kərimli  “Qlobal iqtisadi çağırışlar şəraitində iqtisadiyyatın raqəbətqabiliyyətliliyinin artırılmasının strateji əhəmiyyəti”,  ADİU-nun Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov “Universitetlərdə elm və təhsil vəhdətinin yeni dizaynı: qlobal çağırışlar və aktual meyllər”, SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva “Milli iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasında investisiya amili”, SDU-nun Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev “Müasir şəraitdə ölkəmizdə ailə biznesinin inkişaf istiqamətləri”, SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova “Yeni rəqabət şəraitində kiçik innovasiya biznesi” mövzularında çıxış edərək vurğuladılar ki, son illərdə uğurla həyata keçirilən islahatlar nəticəsində əldə olunmuş nailiyyətlər iqtisadi islahatları sürətləndirməyə və iqtisadi artımın davamlılığını təmin etməyə əlverişli şərait yaratmış, müsbət nailiyyətlərin davam etdirilməsi üçün zəruri olan sosial, iqtisadi, siyasi, hüquqi baza artıq formalaşdırılmışdır. İqtisadiyyatın prioritet sahələrinin inkişafı və əhalinin sosial vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılması üçün müvafiq dövlət proqramları hazırlanmış və qəbul edilmişdir. Natiqlər onu da qeyd etdilər ki, Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının rəqabətqabiliyyətliliyini yüksəltmək üçün müasir amillərin formalaşmasının gücləndirilməsi zəruridir. Bu əhalinin yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi sabitliyi və milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün həlledici amildir.

Главная страница | Новости | В университете проведена Республиканская научная конференция «Пути повышения конкурентоспособности экономики»
В университете проведена Республиканская научная конференция «Пути повышения конкурентоспособности экономики»
Рамазан Мамедов: Стратегическая дорожная  карта основана на принципах обеспечения устойчивого экономического развития,  повышения конкурентоспособности национальной экономики и социального благосостояния
17 октября в СГУ была проведена Республиканская научная конференция «Пути повышения конкурентоспособности экономики»,  посвященная 55-летнему юбилею университета. На конференции приняли участие народный депутат Таир Миркишили,  директор Научно-исследовательского института экономических реформ Министерства экономики АР, доктор экономических наук,  профессор Вилаят Велиев,  известные ученые Иршад Керимли, Захид Мамедов и др.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям профессор Рамазан  Мамедов. Он приветствовал гостей и выразил удовлетворение по поводу их участия в работе конференции. Профессор отметил,  что общенациональный лидер Гейдар Алиев сыграл исключительную роль в развитии экономики Азербайджана. С его возвращением к власти в республике начался новый этап экономического подъёма. В экономику Азербайджана стали вкладывать свои инвестиции зарубежные страны, и были созданы новые возможности для проведения коренных преобразований в этой области. Стратегию социально-экономического развития, основы которой заложил общенациональный лидер, успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Успехи, которые достигла республика в этой области,  являются залогом того,  что и в будущем наша страна будет идти по пути развития экономики.  Проректор подчеркнул что, подписанный 6 декабря 2016 года Указ Президента АР Ильхама Алиева «Стратегическая дорожная карта по перспективам национальной экономики» открыла новый этап развития всех областей нашей экономики с точки зрения качества, содержания и формы. Стратегическая дорожная карта основана на принципах обеспечения устойчивого экономического развития, повышения конкурентоспособности национальной экономики и социального благосостояния.
Повышение конкурентоспособности азербайджанской экономики и её разветвление положительно влияет и на внешние торговые связи страны,  и на динамику экспорта ненефтяного сектора.
На конференции с докладом «Современные аспекты повышения конкурентоспособности экономики в период исполнения Стратегической дорожной  карты» выступил народный депутат Таир Миркишили. Он сказал, что с целью глубокого анализа и подготовки новой стратегии экономического развития 16 марта 2016 года был утвержден указ Президента АР Ильхама Алиева «Основные направления Стратегической  дорожной карты по основным секторам экономики и национальной экономики», нацеленный не только на ближние, но на средние и долгосрочные перспективы.
Далее выступили зав. кафедрой международной экономики АГЭУ, профессор Иршад Керимли.с докладом «Повышение стратегического значения конкурентоспособности экономики в условиях глобальных экономических лозунгов», зав. отделом науки АГЭУ профессор Захид Мамедов –«Новый дизайн единства науки и образования: глобальные лозунги и актуальные тенденции»,  декан факультета экономики и управления СГУ, доц. Айнура Яхъяева –«Фактор инвестиции в повышении конкурентоспособности национальной экономики», зав. кафедрой финансового и бухгалтерского учета, доц. Логман Абдуллаев –«Пути развития семейного бизнеса в нашей стране в современных условиях», зав. кафедрой экономики СГУ, доц. Лала Махмудова –«Малый инновационный бизнес в новых условиях конкуренции». Докладчики отметили,  что реформы, проводимые в области экономики республики за последние годы способствуют ускоренному развитию экономики и уже сформирована необходимая социальная,  экономическая,  политическая и правовая база для продолжения этой работы. С целью развития приоритетных областей экономики и улучшения социального положения населения подготовлены и приняты соответствующие государственные программы. Докладчики далее сказали,  что необходимо ускорить формирование современных факторов для повышения конкурентоспособности в экономике. Этот вопрос является решающим для повышения жизненного уровня населения и обеспечения социально-экономической стабильности и национальной безопасности.