Əsas səhifə | Xəbərlər | İnformasiya texnologiyaları üzrə Tələbə olimpiadası keçirildi
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti yaxın günlərdə 55 illik yubileyini qeyd edəcək. Bu məqsədlə universitetimizdə silsilə tədbirlər, görüşlər, olimpiada, spartakiada  və konfranslar keçirilir.
Bu da təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə  öz müsbət təsirini göstərir. Respublikamızın Prezidenti cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı onu təsdiqləyir ki, bu mühüm amil dövlət siyasətinin mühüm strateji istiqamətlərindən biri və bəlkə də ən başlıcasıdır. Son  zamanlar ölkəmizdə təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində  mühüm işlər görülür. Bu proses təkcə paytaxt ilə məhdudlaşmır, regionları da əhatə edir. Sumqayıt şəhərinin, eyni zamanda regionun yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetində  əmək bazarına cavab verən, rəqabətqabiliyyətli yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində uğurlu layihələr gerçəkləşir. Universitetimizdə təhsilin keyfiyyəti yüksəldilir, ixtisas fənləri üzrə elmi dərəcəsi olan müəllimlərə üstünlük verilir, tədris zamanı müasir təlim texnologiyalarından istifadə olunur. XXI əsr informasiya-kommunikasiya texnologiyaları əsri olduğundan, müasir texnologiyalar həyatımızın bütün sahələrinə sürətlə daxil olmaqdadır. Bu istiqamətdə  universitetimizin bütün auditoriya və laboratoriyaları, Elmi kitabxana,  kabinet və mərkəzləri ən müasir avadanlıqlarla və İKT ilə təchiz olunmuşdur. İnformasiya cəmiyyətinin sürətlə formalaşdığı hazırkı mərhələ Azərbaycan Respublikasında sosial-iqtisadi, elmi-mədəni, təhsil və digər sahələrdə gənclərin daha fəal iştirakını təmin etmək məqsədilə görülən işlərin daha mütəşəkkil formada həyata keçirilməsini və müasir çağırışlara cavab verməsini tələb edir. Məhz buna görə də gənclərin maraqlarının təmin edilməsi və iqtisadi-siyasi, sosial-ictimai proseslərdə gənclərin potensialından geniş istifadə olunmasına əlverişli zəmin yaradılması zəruridir. Bu baxımdan Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq olunan “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu səbəbdən təhsil sistemində İKT infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi və təhsildə İKT-nin tətbiqinin dünya standartlar səviyyəsinə çatdırılması ölkəmizdə prioritet istiqamətlərdən biri oldu.
Prorektor onu da vurğuladı ki,  bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində elektron idarəetmə sisteminin tətbiqinə başlanılmışdır. Burada tədris, kadrlar, sənəd dövriyyəsi, elektron kitabxana, mühasibatlıq və digər sahələr bir elektron sistemdən idarə olunur. Tələbələrin qeydiyyat prosesi tam elektronlaşdırılıb. Təhsil Nazirinin Kredit sistemi ilə bağlı verdiyi əmrə uyğun olaraq  sistemdə yeniliklər edilib, Full time və Part time təhsil formaları nəzərə alınıb, tələbə biletləri yeni elektron formada hazırlanaraq üzərində QR kod yerləşdirilib. Kod vasitəsi ilə tələbələr qiymət, əmr və ödənişlər, bir sözlə universitetlə bağlı bütün məlumatlarla tanış ola bilirlər.
Bu gün universitetimizin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsində, strukturunun müasir tələblərə uyğun olaraq formalaşmasında, elmi-pedaqoji kadr potensialının düzgün yerləşdirilmə¬sində, respublika və xarici ölkələrin ali təhsil və elm ocaqları ilə əlaqələrin yaradılmasında və inkişaf etdirilməsində, tələbələrin təhsilə və elmə maraqlarının artmasında rektor professor Elxan Hüseynovun xüsusi xidmətləri var. O,   bu addımı ilə təkcə universitetin kadr potensialının möhkəmlənməsinə, bir sıra sumqayıtlı gəncin işlə təmin olunmasına şərait yaratmır. Eyni zamanda ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət proqramı çərçivəsində görülən möhtəşəm işlərə öz töhfəsini verir. İnanıram ki, bu gün universitetin 55 illik yubileyinə həsr olunmuş İnformasiya Texnologiyaları üzrə Tələbə olimpiadasının keçirilməsi tələbələr arasında böyük stimul yaradacaq, ölkəmizin və universitetin kadr potensialının hazırlanmasına öz müsbət təsirini göstərəcək. Olimpiada da yüksək nəticə göstərən tələbələr universitetin rəhbərliyi tərəfindən işlə təmin olunacaq.

21 октября в СГУ была проведена студенческая олимпиада по информационным технологиям, посвященная 55-летнему юбилею университета.
Олимпиаду открыл проректор по заочному, дистантному и дополнительному образованию Гафар Атаев, который сказал, что в ближайшие дни будет отмечаться 55-летний юбилей университета. С этой целью в вузе проводится цикл мероприятии, такие как встречи, олимпиады, спартакиады и конференции, которые будут способствовать повышению качества образования. Забота и внимание, которое оказывает Президент страны Ильхам Алиев развитию образования в республике, доказывает, что этот важный фактор является одним из важных стратегических направлений государственной политике. В последние годы выполняются важные работы по укреплению материально – технической базы высших учебных заведений. Этот процесс не ограничивается лишь столицей страны, но касается всех регионов. В СГУ, который является единственным вузом города, выполняются успешные проекты, отвечающие трудовому рынку, ведется подготовка высококвалифицированных конкурентоспособных кадров. В университете повышается качество образования, отдается предпочтение преподавателям, имеющим ученую степень, используется новейшие технологии обучения. Так как XXI век является веком информационно–коммуникативных технологий, современные технологии проникают во все области нашей жизни. Все аудитории и лаборатории университета, научная библиотека, кабинеты и центры снабжены самым современным оборудованием и средствами ИКТ.
Современный этап бурного развития информационного общества требует более активного участия молодежи в социально-экономической, научно-культурной, образовательной области жизни общества. Поэтому для обеспечения интересов молодежи и увеличения потенциала их участия в социально-политической, общественно-социальной жизни должны быть созданы благоприятные условия. Важное значение с этой точки зрения имеет Государственная программа «Азербайджанская молодежь в 2017-2021-ые годы», утвержденная указом Президента Ильхама Алиева. Поэтому развитие инфраструктуры ИКТ в системе образования и доведение его уровня до мировых стандартов является одним из приоритетных направлений нашей страны.
Было отмечено, что в СГУ начато применение электронной системы управления. Здесь по одной электронной системе идет управление работой учебной части, отдела кадров, бухгалтерии, библиотеки и обращения документов. Полностью на основе электронной системы проводится регистрация студентов. В связи с приказом Министерства образования по кредитной системе произведены изменения, учтены формы образования Full time и Part time, студенческие билеты оформляются в электронной форме с QR кодами, по которым студент может узнать свои оценки, приказы, выплаты и др. сведения В укреплении материально-технической базы университета, в формировании структур, размещении кадрового потенциала, в налаживании и развитии научных и образовательных отношений с ведущими вузами страны и зарубежья, повышение интереса студентов к учебе, науке и спорту большая заслуга принадлежит ректору университета профессору Эльхану Гусейнову. Он не только делает всё для укрепления кадрового потенциала, обеспечения многих выпускников работой, но и вносит свой вклад в выполнение работ в рамках Государственной программы по социально-экономическому развитию регионов.
Далее проректор выразил уверенность, в том, что студенческая олимпиада по информационным технологиям, посвященная 55-летнему юбилею СГУ станет большим стимулом для студентов и положительно повлияет на подготовку кадрового потенциала университета. Студенты, успешно выступившие на олимпиаде, будут обеспечены работой руководством университета.