Əsas səhifə | Xəbərlər | Doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXI Respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Oktyabr 2017 16:40
Doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXI Respublika elmi konfransı keçirildi
Mərasimdə təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, tanınmış ziyalılar, doktorantlar və gənc tədqiqatçılar iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov açaraq gənclərin tədqiqat işlərinə marağının və bu sahədə fəallığın artırılması istiqamətində görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki,  elmi konfransın materiallarının Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dissertasiyaların əsas elmi nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən elmi nəşrlər siyahısına daxil edilməsi mühüm əhəmiyyət daşıyır. Təhsil naziri ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gənc alimlərinin Avropanın elmi mərkəzlərində doktorantura təhsilinin maliyyələşdirilməsi”, “Gənclər üçün Prezident Mükafatının təsis edilməsi” və digər mühüm sənədlərin gənclərin yüksək qayğı ilə əhatə edilməsinə bariz nümunə olduğunu vurğuladı.Nazir yüksək səviyyəli mütəxəssis hazırlığının beynəlxalq standartlara və dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb, bununla bağlı ölkənin ali məktəblərində elmi potensialın mövcudluğunu qeyd etdi.
BDU-nun rektoru Abel Məhərrəmov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev, Azərbaycan Dövlət Neft Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı çıxış edərək gənclərin elmi tədqiqatlara cəlb olunmasının vacibliyini söylədi, son illərdə bu istiqamətdə atılan addımların təqdirəlayiq olduğunu bildirdilər.
Sonra BDU-nun , ADNSU-nun doktorantları çıxış etdilər.
Konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi və doktorantı Günay Şükürova “Qloballaşan dünyada miqrasiya prosesləri”mövzusunda çıxış edərək Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü nəticəsində bir milyondan çox soydaşımızın qaçqın və məcburu köçkün həyatı yaşadığını, Yaxın Şərqdə baş verən hadisələrlə bağlı Avropanın üzləşdiyi miqrant problemi məsələləri barədə geniş məruzə etdi.
Qeyd edək ki, 2 gün davam edəcək doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXI respublika elmi konfransına 18 ali təhsil müəssisəsindən və AMEA-dan 400-ə yaxın tezis təqdim olundu. Məruzələrin dinlənilməsi üçün alimlərin rəhbərliyi ilə 14 bölmə yaradıldı. Qeyd edək ki, konfransın materialları BDU tərəfindən nəşr olunacaq.

Главная страница | Новости | Проведена XXI Республиканская научная конференция докторантов и молодых исследователей
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Октябрь 2017 16:40
Проведена XXI Республиканская научная конференция докторантов и молодых исследователей
В Бакинском государственном университете состоялась XXI  республиканская  научная конференция докторантов и молодых исследователей.
На церемонии открытия университета  участвовали министр образования Микаил Джаббаров,  руководители вузов, представители интеллигенции, докторанты и молодые исследователи.
Конференцию со вступительным словом открыл министр образования Микаил Джаббаров. Он рассказал о работе, которая выполняется по повышению интереса молодежи к исследовательской работе и активизации этой деятельности. Он  отметил,  что включение материалов этой научной конференции в список научных изданий, в которых публикуются основные научные результаты диссертаций ВАК при президенте Азербайджанской Республики, имеет очень большое значение. Министр образования подчеркнул, что принятые основные важные документы,  подписанные Президентом Ильхамом Алиевым, такие как Государственная программа «Азербайджанская молодежь в 2017-ые и 2021-ые годы»,  «Финансирование образования молодых ученых НАН Азербайджана в  научных центрах Европы»,  «Учреждение Президентской стипендии для молодежы» являются доказательством заботы и внимания к молодым со стороны государства. Министр сказал также о том,  что подготовка современных специалистов  должна соответствовать международным стандартом и современным требованиям,  а для этого в стране имеется научно-технический потенциал.
Выступили ректор БГУ Абель Магеррамов,  исполнительный директор Фонда научного развития при Президенте Азербайджанской Республики  Эльчин Бабаев, ректор Азербайджанского государственного университета  нефтяной промышленности Мустафа Бабанлы. Они  отметили,  что привлечение молодежи к научным исследованиям очень важный вопрос и одобрили меры, предпринимаемые в этой области.
Затем выступили докторанты БГУ и АГУНП. На конференции с докладом «Проблема миграции в мире глобализации» выступила преподаватель и докторант кафедры истории Азербайджана и стран Восточной Европы Гюнай Шукюрова, которая подчеркнула, что в результате агрессии Армении против Азербайджана более 1 миллиона наших соотечественников стали беженцами и вынужденными переселенцами.  Также были затронуты события на Ближнем Востоке и связанная с ними проблема миграции,  с которой столкнулась Европа.
Следует отметить,  что XXI республиканскую научную конференцию докторантов  и молодых исследователей были представлены около 400 тезисов из 18 вузов и НАНА. Было организовано 14 секций под руководством ученых для прослушивания докладов. Материалы конференции будут опубликованы Бакинским государственным университетом.