Əsas səhifə | Xəbərlər | Müstəqil Azərbaycan Respublikası Ulu öndər Heydər Əliyevin şah əsəridir
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə fakültə dekanları Tamella Əhmədova, Mahal Muradov, Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının doseni Xanəhməd Həsənov çıxış edərək 18 oktyabr dövlət müstəqilliyi günü münasibəti ilə iştirakçıları təbrik etdilər. Bildirdilər ki, 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya aktı qəbul olundu. Bu mühüm tarixi sənədlə xalqımız uzun illərdən bəri həsrətində olduğu azadlığına qovuşdu.Müstəqilliyi elan etmiş Azərbaycan Respublikası çox mürəkkəb tarixi şəraitdə fəaliyyət göstərməyə başlamışdı, müstəqilliyin ilk illərində xalqımız yenidən onu itirmək təhlükəsi ilə üzləşdi. Tarix dəfələrlə sübut edib ki, müstəqilliyi qoruyub saxlamaq onu qazanmaqdan qat-qat çətindir. Məhz Ulu Öndərin qətiyyətli siyasəti, müdrüklüyü və uzaqgörənliyi sayəsində respublikamızın müstəqilliyi qorunub saxlanıldı, möhkəmləndirildi, dönməz, əbədi və sarsılmaz xarakter aldı. Ölkədə hüquqi və demokratik dövlət quruculuğuna başlanıldı, davamlı ictimai siyasi sabitlik əldə edildi. Bu gün biz qətiyyətlə deyə bilərik ki, müstəqil Azərbaycan Respublikası Ulu öndər Heydər Əliyevin şah əsəridir.
Çıxış üçün söz alan tələbələr Leyla Məhərrəmova, Qivami Səfərəliyev, Məhəbbət Hüseynov müstəqilliyinin ilk illərində Azərbaycanın üzləşdiyi çətinliklər, bu çətinliklərin aradan qaldırılması, ölkəmizin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışdılar.
Tədbirdə vətənpərvərlik mövzusunda şeir və mahnılar dinlənildi, mövzu ilə bağlı video çarx nümayiş olundu.

Home | News | Independent Azerbaijan Republic is the Masterpiece of Great Leader Heydar Aliyev
Series of events dedicated to Independence Day of Azerbaijan went on at the faculty of Physics and electroenergetics and the faculty of Chemistry and biology.
The event commenced with sounding of State Anthem of Azerbaijan Republic. The deans of faculties Tamella Ahmadova, Mahal Muradov and docent of department of Biology and its teaching methods Khanahmad Hasanov gave speeches and congratulated attendants on occassion of Independence day. They notified that, Constitution act was adopted on sovereignity of Azerbaijan on October 18, 1991. Our people reached to independence which they desired for many years. Azerbaijan Republic that newly declared its independence started its activity in complex historical situation, at early years of sovereignty, our people faced with the danger of losing it. History always proves that, preserving independence is much more difficult than to gain it. Thanks to great leader’s decisive policy, wisdom and perspicacity, sovereignty of our republic was preserved, strenghtened and became to be irreversible, eternal and steady. Legal and democratic state establishment was commenced in the country, steady socio-political stability achieved. Today we can resolutely notify that, Independent Azerbaijan Republic is the masterpiece of great leader Heydar Aliyev.
The following students made speeches: Leyla Maharramova, Qivami Safaraliyev and Mahabbat Huseynov. They spoke about obstacles which were on the way of Azerbaijan in early years of independence and their removal, as well as steps explored for the improvement of the state.