Əsas səhifə | Xəbərlər | Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən II Forumda tələbələrimiz diploma layiq görüldülər
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Oktyabr 2017 14:11
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən II Forumda tələbələrimiz diploma layiq görüldülər
Oktyabrın 18-19-da Başqırdıstanın paytaxtı Ufa şəhərində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin (UDNTU) təşkilatçılığı ilə “Təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda II Forum keçirildi. Forumda 32 ölkədən –  Əfqanıstan, Anqola, Benin, Vyetnam, Qana, Yunanıstan, Misir, Efiopiya, Hindistan, İraq, Yəmən, Kuba, Mozambik, Sierra-Leone, Tanzaniya, Türkiyə, İsveçrə, Azərbaycan, Belarusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Moldova, Tacikistan, Türkmənistan, Ukrayna, Özbəkistan və s. 170-dən  çox  nümayəndə, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetindən Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi Afət Rəfiyevanın rəhbərliyi ilə Filologiya fakültəsindən Nailə Zeynalova, Riyaziyyat fakültəsindən Ofeliya Səfərova, Fizika və elektroenergetika fakültəsindən Xəlil Sultanov iştirak etdilər.
Forumda UDNTU-nun rektoru Ramil Baxtizin çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Rektor Rusiya və Azərbaycanda tolerantlıq və məhsuldar əməkdaşlıq baxımından gənc nəslin tərbiyəsində bu cür tədbirlərin böyük rolu olduğunu, ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı və forumun keçirilməsi artıq  ənənə halı aldığını qeyd etdi. Ramil Baxtizin Azərbaycanı təmsil edən yeganə ali təhsil müəssisəsindən – Sumqayıt Dövlət Universitetindən gələn nümayəndə heyətini forum iştirakçılarına təqdim etdi və iki universitet arasında yaranmış möhkəm dostluq münasibətlərindən söhbət açdı və forumda tələbələrin iştirak etmələrinə şərait yaratdığına görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi.
Forumun ilk günü əcnəbi tələbələr arasında iki mərhələdə təşkil olunmuş respublika olimpiadasında tələbəmiz Nailə Zeynalova ikinci dərəcəli diplom və müxtəlif hədiyyələrlə təltif olundu. Qeyd edək ki, tələbələr birinci turda əvvəlcədən bəlli olmayan mövzuda inşa yazdı, ikinci turda isə şifahi şəkildə rus dilində yaradıcılıq işlərini təqdim etdilər.
Başqırdıstanın müxtəlif universitetlərinin müəllim və rəhbər işçilərinin də iştirakı ilə keçirilən dəyirmi masada Afət Rəfiyeva “Sumqayıt Dövlət Universitetində rus dilinin tədrisi məsələləri və perspektivləri” mövzusunda çıxış edərək, universitetdə Linqivistik mərkəzin fəalliyyət göstərdiyini və orada istedadlı tələbələr üçün müxtəlif xarici dillərin öyrənilməsinə şərait yaradıldığını qeyd etdi. O, həmçinin rus dilinin dünyadakı mövqeyindən bəhs edən diskussiyada fəal iştirak etdi. Gənc müəllimin çıxışı və fəal mövqeyi dəyirmi masa iştirakçılarının böyük marağına səbəb oldu.
Forumun ikinci günü “Rusiya və Azərbaycan xalqlarının dilləri: qarşılıqlı əlaqə və qarşılıqlı təsir” mövzusunda keçirilən online-festivalda tələbələr yaxın və uzaq xarici ölkələrdə – Azərbaycan, Qazaxıstan, Belarusiya, ərəb ölkələri, Afrika, Çin, Vyetnam, Monqolıstan və dünyanın digər bölgələrində dillərin xüsusiyyətləri və mədəniyyətlərinin özünəməxsusluğu ilə bağlı tədqiqatlarının nəticələrini təqdim etdilər. “Mənim Azərbaycanım” mövzusunda orijinal çıxışlarına görə universitetimizin tələbələri Ofeliya Səfərova və Xəlil Sultanov I dərəcəli diplom və hədiyyələrə layiq görüldülər. Qeyd edək ki, onların təqdimatlarında Azərbaycan xalq rəqsləri forumun ən parlaq çıxışı kimi qiymətləndirildi. Ümumilikdə universitet nümayəndə heyətinin hər çıxışı forumda böyük maraqla qarşılandı.

Главная страница | Новости | Студенты СГУ были удостоены дипломов на II Форуме, состоявшемся в Уфимском государственном нефтяном техническом университете
Студенты СГУ были удостоены дипломов на II Форуме, состоявшемся в Уфимском государственном нефтяном техническом университете
18-19 октября в Уфимском государственном нефтяном техническом университете (УГНТУ) был проведен II Форум «Состояние и перспективы Российско-Азербайджанского сотрудничества в области образования, науки и культуры». На Форуме  приняли участие более 170 делегатов из 32 стран,  в том числе Афганистана,  Анголы, Бенина, Вьетнама, Ганы, Греции,  Египта,  Эфиопии, Индии, Ирака, Йемена, Кубы, Мозамбика, Сьерра-Леоне,  Танзании, Турции,  Швейцарии, Азербайджана, Белоруссии,  Казахстана, Киргизии, Молдовы, Таджикистана, Украины, Узбекистана и др. Сумгаитский государственный университет представляли студентка факультета математики Офелия Сафарова,  студентка факультета филологии Наиля Зейналова,  студент факультета физики и электроэнергетики Халил Султанов. Делегацию СГУ возглавляла преподаватель кафедры азербайджанской и зарубежной литературы Афет Рафиева.
Форум со вступительным словом открыл ректор УГНТУ профессор Рамиль Бахтизин. Он отметил,  что проведение таких мероприятий играет важную роль с точки зрения воспитания молодежи и плодотворного сотрудничества между странами и вузами. Проведение таких форумов стало уже традицией. Профессор Рамиль Бахтизин представил участникам Форума членов делегации СГУ, представляющих Азербайджан. Он подчеркнул,  что между УГНТУ и СГУ существуют крепкие дружественные связи. Также профессор выразил благодарность ректору СГУ профессору Эльхану Гусейнову за созданную возможность для участия в Форуме делегации возглавляемого им университета.
По итогам республиканской олимпиады, проведенной в два этапа,  студентка СГУ Наиля Зейналова получила диплом и ценные подарки. Следует отметить, что в I  туре студенты написали сочинение, тема которой заранее не сообщалась, а во II  туре представили свои творческие работы в устной форме на русском языке.
На круглом столе, организованном для преподавателей и руководителей различных вузов, выступила руководитель делегации СГУ Афет Рафиева с докладом «Вопросы и перспективы обучения русскому языку в Сумгаитском государственном университете». Она сказала, что в СГУ создан Лингвистический центр, в котором способные студенты дополнительно изучают различные иностранные языки. Преподаватель также приняла активное участие в дискуссии о роли и положении русского языка в мире. Выступление преподавателя вызвало большой интерес у участников круглого стола.
Во второй день Форума был проведён online – фестиваль «Языки народов России и Азербайджана: взаимосвязь и взаимовлияние», на котором студенты представили  итоги своих исследований по особенностям и культуре различных языков. За оригинальное выступление на тему «Мой Азербайджан» студенты СГУ Офелия Сафарова и Халил Султанов были удостоены диплома I степени. Отметим, что  азербайджанский танец в их исполнении был отмечен как лучший номер. Вообще, каждое выступление делегации СГУ на этом мероприятии было встречено с огромным интересом.
Ректор УГНТУ профессор Р.Н.Бахтизин адресовал благодарственное письмо ректору СГУ профессору Э.Б.Гусейнову.