Yerləşdirilmə tarixi : 27 Oktyabr 2017 14:27
Oktyabrın 27-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Rektor prof. Elxan Hüseynov iclası açaraq şura üzvlərini salamladı və Təhsil Nazirliyinin rəhbərliyi ilə keçirilən doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXI respublika elmi konfransı haqqında məlumat verdi. SDU-nun doktorantlarının konfransda daha fəal iştirak etdiyini, xüsusilə də Tarix və coğrafiya fakültəsinin doktorantı Günay Şükürovanın plenar iclasdakı çıxışının universitet rəhbərləri tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı. Sonra gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olundu.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dos.  Ramiz Hüseynov Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq olunan “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının həyata keçirilməsinin  mühüm əhəmiyyəti haqqında danışdı. Bildirdi ki, bu gün Azərbaycan Respublikasında sosial-iqtisadi, elmi-mədəni, təhsil və digər sahələrdə gənclərin daha fəal iştirakını təmin etmək məqsədilə görülən işlərin daha mütəşəkkil formada həyata keçirilməsini və müasir çağırışlara cavab verməsini tələb edir. Məhz buna görə də gənclərin maraqlarının təmin edilməsi və iqtisadi-siyasi, sosial-ictimai proseslərdə gənclərin potensialından geniş istifadə olunmasına əlverişli zəmin yaradılması zəruridir.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev SDU-da qış mövsümünə hazırlığın vəziyyəti haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetin hər üç tədris binasında istilik sistemi yenidən bərpa olunub. Həmçinin dam örtükləri və daxili istilik xətləri üzrə nəzərdə tutulmuş tədbirlər artıq başa çatmaq üzrədir.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Avropa İttifaqının ERASMUS + proqramının “PETRA” layihəsi çərçivəsində oktyabrın 16-dan 20-dək Macarıstanın Debrecen Universitetində “Azərbaycan universitetlərində təlim və tədrisin təkmilləşdirilməsinin təşviqi” mövzusunda keçirilən beynəlxalq seminarda  iştirakının nəticələri barədə məlumat verdi. Bildirdi  ki, beynəlxalq seminarda İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Elmi hissənin müdiri Samir Orucov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşı Samirə Məmmədova iştirak etmişdir. Seminarda Debrecen Universitetinin təlim – tədris, doktorantura təhsili, beynəlxalq əlaqələri, yay məktəbi, yeni texnologiyalarla təlim-tədris üzrə mövzuları müzakirə olundu. Onu da qeyd edim ki, nümayəndə heyətimiz tələbələrin bir çoxu ilə, o cümlədən orada təhsil alan azərbaycanlı tələbələri ilə görüşdü, doktorantların çıxışlarını dinlədi və digər tədbirlərdə fəal iştirak etdi.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi Afət Rəfiyeva SDU-nun nümayəndə heyətinin Rusiyanın Ufa şəhərində “Təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda keçirilmiş II forumda iştirakının nəticələri barədə məlumat verdi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib prof. Muxtar Səmədov Elmi Şuraya üç dərs vəsaiti, bir metodik vəsait və bir fənn proqramının daxil olduğu barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, tədris vəsaitləri uyğun kafedralarda və fakültə Elmi Şuralarında müzakirə olunub və universitetin Redaksiya və Nəşriyyat şurasının müvafiq bölmələrində eksperdizadan keçərək ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə olunub

Yerləşdirilmə tarixi : 27 Октябрь 2017 14:27
27 октября состоялось очередное заседание Ученого совета университета. Заседание отрыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал  членов Совета и дал подробную информацию о XXI республиканской научной конференции докторантов и молодых исследователей, проведенном под руководством Министерства образования. Ректор отметил,  что докторанты СГУ активно участвовали на конференции Особенно можно отметить доклад докторанта факультета Истории и географии Гюнай Шукюровой на пленарном заседании.
Далее на Ученом совете началось обсуждение вопросов повестки дня. Проректор по гуманитарным вопросам Рамиз Гусейнов в своем выступлении отметил важность осуществления Государственной программы «Молодежь Азербайджана в 2017-2021-ом гг.»,  утвержденного указом Президента Азербайджанской Республики. Он сказал, что с целью обеспечения активного участия молодежи в социально-экономической,  научно-культурной,  учебной и др.областях жизни,  необходимо строить работу более целенаправленно и организованно,  с учетом современных требований.
Проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев информировал членов Ученого совета о подготовке университета к зимнему сезону. Было отмечено,  что во всех трёх учебных корпусах отремонтирована и восстановлена отопительная система. Завершаются работы по ремонту внутренних линий отопления и покрытию зданий.
Проректор по организации учебного процесса и технологии обучения доцент Натиг Талыбов проинформировал присутствующих о международном семинаре «Стимулирование усовершенствования обучения и преподавания в университетах Азербайджана»,  проведенного с 16 по 20 октября в рамках проекта  «Petra» программы Евросоюза ERASMUS+ в городе Дебрецен Венгрии. Он сказал,  что в работе семинара приняли участие проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев, зав.Научной частью Самир Оруджев,  сотрудник Отдела международного сотрудничества Самира Мамедова.  На семинаре были обсуждены такие темы как обучение и преподавание в Университете Дебрецен,  работа отдела докторантуры,  международных отношений, летняя школа,  новые  обучающие технологии.  Участники конференции с азербайджанской стороны встретились со студентами Университета Дебрецен, а также со студентами–азербайджанцами, обучающимся в университете.
Преподаватель кафедры азербайджанской и зарубежной литературы АфетРафиева рассказала членам Совета о результатах участия членов делегации СГУ во II форуме «Состояние и перспективы Российско-азербайджанского сотрудничества в области образования,  науки и культуры»,  проведенном в городе Уфе России.
Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов сообщил, что для получения грифа  в Ученый совет поступили три учебных, одно методические пособие и одна предметная программа. Он отметил,  что учебные и методическое пособие обсуждены на соответствующих кафедрах и Ученых советах факультетов, прошли экспертизу в Редакционном и издательством совете и рекомендованы Ученому совету для получения права на издание (гриф).