Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun prorektoru Türkiyə universitetlərində ezamiyyətdə olmuşdur
Ramazan Məmmədov: Azərbaycan və Türkiyə ali təhsil müəssisələri arasında tələbə və təcrübə mübadiləsi, ikili diplomların verilməsi, təhsillə bağlı müzakirələr aparıldı
Türkiyə Cümhuriyyətinin İstanbul Universitetində Azərbaycan və Türkiyənin ali təhsil məktəbləri arasında əməkdaşlıq proqramına həsr olunmuş toplantı keçirilmişdir. Oktyabrın 30-da işə başlamış toplantıda Azərbaycandan 9 universitet (SDU, ADİU, ADMİU, ATU, BMU, TU, BDU, ADPU, ADAU), Türkiyədən4 universitet (İstanbul Universiteti, Sakarya Universiteti, Kosaeli Universiteti, Fatih Sultan Mehmet Vakif Universiteti) rektor və ya prorektor səviyyəsində təmsil olunmuşdu. Sumqayıt Dövlət Universitetini toplantıda Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov təmsil etmişdir. İstanbul Universitetinin Rektorluq binasının Mavi Salonunda keçirilmiş konfransda bütün iştirakçılar çıxış etdilər. Çıxışlarda Azərbaycan və Türkiyə ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin vəziyyəti, tələbə və təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti, ikili diplomların verilməsi yolları, təhsillə bağlı əməkdaşlığın inkişafına mane olan məsələlər barədə müzakirələr aparıldı. Azərbaycan universitet rəhbərlərinin çıxışlarında nəzərə çatdırıldı ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin möhkəm təməllər üzərində qurduğu təhsil siyasəti bugün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir. Bunun nəticəsidir ki, hazırda Azərbaycan universitetləri Almaniya, İngiltərə, İspaniya, Fransa, İtaliya, Rumıniya, Rusiya, Ukrayna, Belarusiya, Çin və digər ölkələrin ali məktəbləri ilə bərabərhüquqlu əməkdaşlıq edir. Qeyd olundu ki, Azərbaycan və Türkiyənin ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq proqramının uğurlu gələcəyini təmin etmək üçün, ilk növbədə, diplomların qarşılıqlı tanınması, ortaq təhsil proqramlarının müəyyən edilməsi, nəzəri biliklərlə təcrübə arasında uyğunluğun təmin edilməsi istiqamətlərində irəliləyişlər olmalıdır. SDU-nun prorektoru prof. R.Məmmədov öz çıxışında konfrans iştirakçılarına təmsil etdiyi universitetdə təhsilin və elmi-tədqiqat işlərinin təşkili və universitetin xarici ölkələrin ali məktəbləri ilə əlaqələri barədə qısa məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti Baloniya təhsil məkanına daxil olmuş, Avropa və Asiya ölkələrinin bir sıra universitetləri ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurmuşdur. Universitetdə tədris olunan bir neçə ixtisas Avropanın müstəqil akkreditasiya şirkətinin (ASİİN) beynəlxalq sertifikatına layiq görülmüşdür. SDU Azərbaycan-Rusiya Universitetləri Assosiasiyasının həmsədri, Xəzəryanı Ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının üzvüdür. Universitetimiz Mövlanə proqramı çərçivəsində Türkiyənin bir sıra universitetləri ilə də əməkdaşlıq edir və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlıdır. Azərbaycan Respublikasının İstanbuldakı Baş konsulu Məsim Hacıyev və Türkiyədəki səfirliyimizin təhsil üzrə müşaviri Nəcibə Nəsirova, Türkiyə Maarif Fondunun İdarə Heyətinin üzvü Nədim Kaya və başqaları çıxışlarda qaldırılan məsələlərə münasibət bildirərək, iki qardaş ölkə universitetləri arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Konfransdan sonra, oktyabrın 30-da və sonrakı iki gün ərzində azərbaycanlı qonaqlar İstanbul şəhərində fəaliyyət göstərən bir neçə universiteti, o cümlədən təməli 1453-cü ildə qoyulmuş İstanbul Universitetini, 1773-cü ildə fəaliyyətə başlamış İstanbul Texniki Universitetini və Yıldız Texniki Universitetini ziyarət etmiş, kafedra və laboratoriyalarını gəzmiş, onların maddi-texniki bazaları ilə, tədris prosesinin və elmi-tədqiqat işlərinin idarə edilməsi, texnoparkların təşkili və bir sıra digər məsələlərlə tanış olmuşlar. Sonda qonaqlar 360-cı ildə tikilmış və sonralar da tikintisi zaman-zaman davam etdirilmiş, tarixin bütün mərhələlərində Türkiyə hökmdarlarının dini və irqi tolerantlığını əks etdirərək bugünədək saxladığı Ayasofya muzeyini ziyarət etdilər. Çox maraqlı və ibrətamiz haldır ki, bu möhtəşəm tarixi məbəd 916 il kilsə olaraq qalmış, 1453-cü ildən Fateh Sultan Mehmed tərəfindən İstanbulun fəthindən sonra camiyə çevrilərək 482 il ərzində cami kimi fəaliyyət göstərmiş, 1935-ci ildən isə Mustafa Kamal Atatürkün əmri ilə muzey kimi öz qapılarını ziyarətçilərin – dinindən və irqindən asılı olmayaraq bütün insanların– üzünə açmışdır.

Главная страница | Новости | Проректор СГУ побывал в служебной командировке в Турции
Рамазан Мамедов: состоялись обсуждения по вопросам образования, обмену опытом и студентами,  выдаче двойных дипломов
В Стамбульском Университете Турецкой Республики состоялся форум, посвященный программе сотрудничества между вузами Турции и Азербайджана. На форуме, начавшемся 30 октября на уровне ректоров и проректоров, участвовали 9 университетов Азербайджана (СГУ, АГЭУ, АТУ, АГАСУ, БУИ, ТУ, БГУ, АГРУ, АГАУ) и 4 университета Турции (Стамбульский университет, Университет Шакарья, Университет Козаэли, Университет Фатих Султан,  Мехмет Вакиф).
Сумгаитский государственный университет на форуме представлял проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов. На конференции,  которая состоялась в Голубом  салоне здания ректората Стамбульского университета, выступили все участники форума. В докладах обсуждались межвузовские связи, значение обмена опытом и студентами, пути выдачи двойных дипломов.
Руководители азербайджанских университетов в своих выступлениях отметили, что политику образования, созданную на прочной основе Гейдаром Алиевым, успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Результатом этого является равноправное сотрудничество азербайджанских университетов с вузами Германии,  Англии,  Испании,  Франции,  Италии,  Румынии,  России, Украины,  Белоруссии,  Китая и др. Было отмечено,  что обеспечение сотрудничества между вузами Азербайджана и Турции, возможно прежде всего при признании двойных дипломов сторонами,  наличии общих учебных программ. Выступивший на форуме проф. Рамазан Мамедов дал информацию о состоянии образования и научно-исследовательской работе в университете. Он отметил, что Сумгаитский государственный университет присоединился к Болонской системе образования и сотрудничает с рядом вузов Европы и Азии. Несколько специальностей, по которым ведется обучение в СГУ, удостоены Международного сертификата Европейской независимой аккредитационной компании (ASİİN). СГУ является сопредседателем Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов, членом Ассоциации государственных университетов прикаспийских стран. В рамках Программы Мовлана СГУ сотрудничает с рядом университетов Турции.
Выступившие на форуме Генеральный консул Азербайджанской  Республики в Турции Масим Гаджиев,  советник по вопросам образования посольства Азербайджана в Турции Насиба Насирова, член Совета управления Турецкого просветительского совета Надим Кайа и другие сказали,  что укрепление сотрудничества между вузами Турции и Азербайджана очень  важно.
После конференции 30 октября азербайджанские гости  посетили несколько университетов,  в том числе,  Университет Стамбул, основанный в 1453-ем году,  Стамбульский технический университет,  основанный в 1773-ем году и Технический университет Йылдыз,  ознакомились с их кафедрами и лабораториями, материально-технической базой, технопарком. Гости также посетили музей Айасофья, построенный в 360-ом году. Интересно,  что этот исторический храм 916 лет был церковью, а с 1453-го года после завоевания Стамбула Фатехом Султаном Мехмедом 482 года являлся мечетью. С 1935 года по указу Мустафа Кемаля Ататюрка он стал функционировать как музей.