Əsas səhifə | Xəbərlər | “Funksional monomerlər və xüsusi xassəli polimer materiallar: problemlər, perspektivlər və praktiki baxışlar” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Noyabr 2017 15:31
“Funksional monomerlər və xüsusi xassəli polimer materiallar: problemlər, perspektivlər və praktiki baxışlar” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Noyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində AMEA –nın Polimer Materialları İnstitutu ilə birgə SDU-nun 55 illik yubileyinə həsr olunmuş “Funksional monomerlər və xüsusi xassəli polimer materiallar: problemlər, perspektivlər və praktiki baxışlar” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi. Konfransda əyani və qiyabi formada Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan,  Özbəkistan və digər ölkələrin alimləri iştirak etdilər.
Konfransı rektor professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi,  kimya sənayesinin tarixi, əldə olunan nailiyyətlər və perspektivlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki,1969-ci ildən başlayaraq ölkəmizin ictimai-siyasi, iqtisadi həyatında bütünlüklə yeni bir dövr  sürətli inkişaf, intibah dövrü başlamışdı. Ulu öndər Heydər Əliyev rəhbərliyə başladığı ilk gündən sənayenin və kənd təsərrüfatının bütün sahələri sürətlə inkişaf etmiş, elm və mədəniyyət sahəsində böyük uğurlar qazanılmış, respublikanın iqtisadi potensialı güсlənmişdi. Qətiyyətlə demək olar ki, qazandığımız uğurlar Ulu Öndərin Azərbayсan iqtisadiyyatının mühüm və vaсib strateji sahələrindən olan neft-kimya sənayesinin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğının real nətiсəsidir. Dahi rəhbərin ölkənin kimya müəssisələrində iqtisadi cəhətdən daha səmərəli yeni istehsalat sahələrinin yaradılmasında, mövcud sex və istehsalatların genişləndirilməsində və mütərəqqi texnologiyalar əsasında modernləşdirilməsində xidmətləri əvəzsizdir. Yalnız yaşadığı dövrü yox, Ulu Öndərimiz hakimiyyətdə olduğu illərdə kimya sənayesinin kompleks inkişafı və kimyaçıların sosial-mədəni həyatının yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirmişdir. Neft-kimya sənayesi bu gün özünün inkişaf dövrünü yaşayır. Rektor onu da vurğuladı ki, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən düşünülmüş, çevik və qətiyyətli, uzaqgörən iqtisadi siyasəti sayəsində qazanılmış uğurlar daha da möhkəmləndirilmiş, ölkəmiz iqtisadi sahədə keçid dövrünü uğurla başa vurmuşdur. Azərbaycanda neft-kimya sənayesinin perspektiv inkişafına xüsusi diqqət yetirən Prezident cənab İlham Əliyevin Sumqayıtda bir çox müəssisəni özündə birləşdirəcək Kimya Sənaye Parkının yaradılması ilə bağlı təşəbbüsü də ölkə iqtisadiyyatında mühüm rola malikdir. Azərbaycan hazırda inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşayır və yeni-yeni uğurlara imza atır.
Rektor çıxışında onu da diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkəmizin elmi potensialının inkişafı naminə yüksək ixtisaslı kadrların yetişdirilməsi istiqamətində uğurlu addımlar atır. Bu məqsədlə də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Polimer Materialları İnstitutu ilə qarşılıqlı əlaqələrimiz inkişaf edir və universitetimizin PMİ-də  “Polimer materiallarının texnologiyası” baza kafedrası yaradılmışdır. Baza kafedrası respublikanın, xarici kimya müəssisələrinin və şirkətlərinin tələblərini tam təmin etmək məqsədi ilə mütəxəssislər hazırlayır. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti şəhərimizdəki sənaye müəssisələri ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirir, nəticə etibarilə də kimya və kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrimiz həmin  müəssisələrdə təcrübə keçir, gələcəyin ixtisaslı kadr potensialı kimi formalaşırlar.
Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, AMEA – nın müxbir üzvü, professor Bəxtiyar Məmmədov konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, belə konfransların keçirilməsi gələcəkdə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin yeni perspektiv istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində çox əhəmiyyətli rol oynayacaqdır.
Konfransda Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin professoru Tatyana Prosoçkina “Neftçıxarma kimyası üçün yeni polimer birləşmələri”, AMEA Polimer Materialları İnstitutununun kimya üzrə elmlər doktoru Kazım Quliyev “Funksionallaşdırılmış tsiklopropilstirol monomerlərin sintezi, polimerləşməsi və tətbiq imkanları”, Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov “Nanoölçülü rutenium-titan tərkibli katalizatorun iştirakı ilə fenol və anilinin müqayisəli metilləşməsi” mövzusunda  məruzə ilə çıxış etdilər.
Konfransda Kazan Federal Universitetinin nümayəndələri Olqa Medvedeva, Marsel Şqapov iştirak etdilər.
Bölmə iclasları iki gün  Sumqayıt Dövlət Universitetində və Polimer Materialları İnstitutunda davam edəcək. Konfransa 176 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplu şəklində çap olunmuşdur.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете состоялась научная конференция «Функциональные мономеры и полимерные материалы с особыми свойствами: проблемы, перспективы и практический взгляд»
В Сумгаитском государственном университете состоялась научная конференция «Функциональные мономеры и полимерные материалы с особыми свойствами: проблемы, перспективы и практический взгляд»
15 ноября в Сумгаитском государственном университете была проведена научная конференция «Функциональные мономеры и полимерные материалы с особыми свойствами: проблемы,  перспективы и практический взгляд», организованная совместно с Институтом полимерных материалов НАНА и посвященная 55 –летию СГУ. На конференции в очной и заочной форме приняли участие ученые из Турции,  России,  Грузии,  Узбекистана и др.стран.
Конференцию открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал гостей и выразил удовлетворение по поводу встречи с участниками конференции,  рассказал о развитии химии в республике,  его перспективах. Он отметил,  что начиная с 1969-го года в общественно –политической и экономической жизни нашей страны начался новый этап-этап ускоренного развития и возрождения.
С первых дней возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева во всех сферах жизни общества, в том числе промышленности и сельском хозяйстве, науке и культуре началось бурное развитие, повысился экономический потенциал республики. Можно с уверенностью сказать,  что это является результатом внимания и заботы общенационального лидера о развитии нефтехимической промышленности, являющейся стратегической областью экономики Азербайджана. Заслуги гениального руководителя республики в развитии более целесообразных производственных областей, расширении имеющихся производств и цехов и их модернизация на основе прогрессивных технологий трудно переоценить.Сегодня нефтехимическая промышленность бурно развивается. В результате  продуманной,  гибкой,  решительной  и дальновидной политики Гейдара Алиева,  которую сегодня успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, успехи страны в области экономики укрепляются.
Президент Ильхам Алиев уделяет особое внимание перспективам развития нефтехимической промышленности. Большое значение имеет с этой точки зрения и инициатива главы государства о создании в Сумгаите Парка химической промышленности.
Ректор в своем выступлении подчеркнул и то,  что Сумгаитский государственный университет проделывает большую работу по воспитанию и образованию высококвалифицированных кадров,  способствующих повышению научного потенциала страны. С этой целью университет сотрудничает с Институтом полимерных материалов НАНА,  в котором создана базовая кафедра «Технология полимерных материалов».  Она ведет подготовку специалистов для обеспечения кадрами республиканские и зарубежные предприятия и компании. Сегодня расширяются связи сотрудничества СГУ с промышленными предприятиями города. Студенты,  обучающиеся по специальностям «химия» и «химическая инженерия» проходят практику на предприятиях города.
Директор Института полимерных материалов,  член-корр. НАНА,  профессор Бахтияр Мамедов в своем выступлении сказал о значении конференции. Он отметил,  что проведение таких мероприятий способствует определению перспективного направления будущих научно-исследовательских работ.
На конференции выступили профессор УГНТУ Татьяна Просочкина с докладом «Новые полимерные материалы в нефтедобыче», д.х.н.ИПМКязым Гулиев –с докладом «Синтез полимеризации и возможности применения функциональных циплопропилстиральных мономеров» декан факультета химии и биологии доцент Махал Мурадов –с докладом «Сравнительное метилирование фенола и анилина в присутствии наноразмерного катализатора, содержащего рутениум –титан».
На конференции участвовали представители Казанского федерального университета Ольга Медведева, Марсель Шгапов.
Заседания по секциям будут продолжены в Сумгаитском государственном университете и ИПМ в течение 2-ух дней. На конференцию принято 176 тезисов, которые будут опубликованы в виде сборника.