Əsas səhifə | Xəbərlər | “Funksional monomerlər və xüsusi xassəli polimer materiallar: problemlər, perspektivlər və praktiki baxışlar” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Noyabr 2017 15:31
“Funksional monomerlər və xüsusi xassəli polimer materiallar: problemlər, perspektivlər və praktiki baxışlar” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Noyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində AMEA –nın Polimer Materialları İnstitutu ilə birgə SDU-nun 55 illik yubileyinə həsr olunmuş “Funksional monomerlər və xüsusi xassəli polimer materiallar: problemlər, perspektivlər və praktiki baxışlar” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi. Konfransda əyani və qiyabi formada Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan,  Özbəkistan və digər ölkələrin alimləri iştirak etdilər.
Konfransı rektor professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi,  kimya sənayesinin tarixi, əldə olunan nailiyyətlər və perspektivlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki,1969-ci ildən başlayaraq ölkəmizin ictimai-siyasi, iqtisadi həyatında bütünlüklə yeni bir dövr  sürətli inkişaf, intibah dövrü başlamışdı. Ulu öndər Heydər Əliyev rəhbərliyə başladığı ilk gündən sənayenin və kənd təsərrüfatının bütün sahələri sürətlə inkişaf etmiş, elm və mədəniyyət sahəsində böyük uğurlar qazanılmış, respublikanın iqtisadi potensialı güсlənmişdi. Qətiyyətlə demək olar ki, qazandığımız uğurlar Ulu Öndərin Azərbayсan iqtisadiyyatının mühüm və vaсib strateji sahələrindən olan neft-kimya sənayesinin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğının real nətiсəsidir. Dahi rəhbərin ölkənin kimya müəssisələrində iqtisadi cəhətdən daha səmərəli yeni istehsalat sahələrinin yaradılmasında, mövcud sex və istehsalatların genişləndirilməsində və mütərəqqi texnologiyalar əsasında modernləşdirilməsində xidmətləri əvəzsizdir. Yalnız yaşadığı dövrü yox, Ulu Öndərimiz hakimiyyətdə olduğu illərdə kimya sənayesinin kompleks inkişafı və kimyaçıların sosial-mədəni həyatının yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirmişdir. Neft-kimya sənayesi bu gün özünün inkişaf dövrünü yaşayır. Rektor onu da vurğuladı ki, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən düşünülmüş, çevik və qətiyyətli, uzaqgörən iqtisadi siyasəti sayəsində qazanılmış uğurlar daha da möhkəmləndirilmiş, ölkəmiz iqtisadi sahədə keçid dövrünü uğurla başa vurmuşdur. Azərbaycanda neft-kimya sənayesinin perspektiv inkişafına xüsusi diqqət yetirən Prezident cənab İlham Əliyevin Sumqayıtda bir çox müəssisəni özündə birləşdirəcək Kimya Sənaye Parkının yaradılması ilə bağlı təşəbbüsü də ölkə iqtisadiyyatında mühüm rola malikdir. Azərbaycan hazırda inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşayır və yeni-yeni uğurlara imza atır.
Rektor çıxışında onu da diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkəmizin elmi potensialının inkişafı naminə yüksək ixtisaslı kadrların yetişdirilməsi istiqamətində uğurlu addımlar atır. Bu məqsədlə də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Polimer Materialları İnstitutu ilə qarşılıqlı əlaqələrimiz inkişaf edir və universitetimizin PMİ-də  “Polimer materiallarının texnologiyası” baza kafedrası yaradılmışdır. Baza kafedrası respublikanın, xarici kimya müəssisələrinin və şirkətlərinin tələblərini tam təmin etmək məqsədi ilə mütəxəssislər hazırlayır. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti şəhərimizdəki sənaye müəssisələri ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirir, nəticə etibarilə də kimya və kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrimiz həmin  müəssisələrdə təcrübə keçir, gələcəyin ixtisaslı kadr potensialı kimi formalaşırlar.
Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, AMEA – nın müxbir üzvü, professor Bəxtiyar Məmmədov konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, belə konfransların keçirilməsi gələcəkdə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin yeni perspektiv istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində çox əhəmiyyətli rol oynayacaqdır.
Konfransda Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin professoru Tatyana Prosoçkina “Neftçıxarma kimyası üçün yeni polimer birləşmələri”, AMEA Polimer Materialları İnstitutununun kimya üzrə elmlər doktoru Kazım Quliyev “Funksionallaşdırılmış tsiklopropilstirol monomerlərin sintezi, polimerləşməsi və tətbiq imkanları”, Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov “Nanoölçülü rutenium-titan tərkibli katalizatorun iştirakı ilə fenol və anilinin müqayisəli metilləşməsi” mövzusunda  məruzə ilə çıxış etdilər.
Konfransda Kazan Federal Universitetinin nümayəndələri Olqa Medvedeva, Marsel Şqapov iştirak etdilər.
Bölmə iclasları iki gün  Sumqayıt Dövlət Universitetində və Polimer Materialları İnstitutunda davam edəcək. Konfransa 176 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplu şəklində çap olunmuşdur.

Home | News | International scientific conference was held on “Functional monomers and polymer materials with specific properties: problems, perspectives and practical views” at Sumgayit State University
Yerləşdirilmə tarixi : 15 November 2017 15:31
International scientific conference was held on “Functional monomers and polymer materials with specific properties: problems, perspectives and practical views” at Sumgayit State University
On November 15, international scientific conference was held dedicated to 55th Anniversary of SSU on “Functional monomers and polymer materials with specific properties: problems, perspectives and practical views” co-organized with Polymer Materials Institute of ANAS at Sumgayit State University. The scholars of Turkey, Russia, Georgia, Uzbekistan and other countries participated at the conference.
Rector of university Professor Elkhan Huseynov commenced the conference, greeted the guests, expressed his satisfaction for their visit to the university and widely spoke about history of chemical industry, gained achievements and perspectives. He mentioned that, since 1969 rapid development has started in political and economic life of the country. During the administration of Great leader HeydarAliyev all fields of industry and agriculture have developed rapidly, great achievements have been gained, economic potential of republic has strengthened. It should be noted that, these achievements are the result of Great leader’s care and attention to the growth of industry of petrochemistry which is one of the significant spheres of Azerbaijan economy. He has several services on establishing new economically efficient production fields, expanding and modernizing production on the base of advanced technologies. Presently, industry of petrochemistry is growing day by day. Rector emphasized that, thanks to economic policy founded by Heydar Aliyev and carried on by President Ilham Aliyev, the country completed transition period in the field of economy successfully. Paying special attention to perspective improvement of industry of petrochemistry, Ilham Aliyev initiated to establish Chemical Industry Park uniting several enterprises in Sumgayit.
Elkhan Huseynov pointed out that, Sumgayit State University explores significant steps in training qualified cadres for the growth of country’s scientific potential. For this purpose our bilateral relations are developing with Polymer Materials Institute of Azerbaijan National Academy of Sciences. Our university has founded base department “Technology of polymer materials” in PMI. The base department trains specialists for providing the demands of republican and foreign chemical enterprises and companies. Sumgayit State University expands mutual relations with industrial enterprises of the city, the students studying chemistry and chemical engineering visit those enterprises for practice.
Head of Polymer Materials Institute, correspondent member of ANAS Bakhtiyar Mammadov emphasized the importance of the conference. He noted that, holding this kind of conferences will play an important role in determining new perspective directions of scientific-research works which will be conducted in the future.
The following people delivered lectures accordingly: professor of Ufa State Oil Technical University Tatyana Porosochkina “New polymer compounds for petrochemistry”, doctor of sciences on chemistry of Polymer Materials Institute of ANAS KazimGuliyev “Synthesis, polymerizationand application of functionalizedmonomers”, dean of faculty of Chemistry and biology docent Mahal Muradov “Comparative methylation of phenol and aniline in the presence of catalyst”.
Representatives of Kazan Federal University Olga Medvedeva and Marsel Shgapov participated at the conference, too.
Section meetings will go on in Sumgayit State University and Polymer Materials Institute for 2 days. 176 theses were accepted at the conference and conference materials were published.