Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sabahın alimləri” müsabiqəsində şagirdlərin istedad, bacarıq və potensialının aşkara çıxarılmasında universitetimizin alimlərinin xüsusi rolu var
“Sabahın alimləri” müsabiqəsində şagirdlərin istedad, bacarıq və potensialının aşkara çıxarılmasında universitetimizin alimlərinin xüsusi rolu var
Noyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Sabahın alimləri” VII respublika müsabiqəsinə qatılacaq namizəd şagirdlərin seçim turu başladı. Sumqayıt şəhər şagirdlərinə rəhbərlik edən SDU-nun  professoru Cavanşir Məmmədov gələcəyin alimlərini salamladı, bildirdi ki, Sumqayıt məktəbliləri müsabiqədə ürəkaçan nailiyyətlər əldə ediblər.Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarovun tapşırığına uyğun olaraq universitetimizlə orta təhsil müəssisələri arasında əlaqələrimiz uğurla  inkişaf edir, fakültələrimizdə müxtəlif ixtisaslar üzrə fənn olimpiadaları təşkil olunur, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində  şagirdlərin istedad, bacarıq və potensialının aşkara çıxarılması istiqamətində mühüm addımlar atılır. “Sabahın alimləri” dünyada ən nüfuzlu müsabiqələrdən biridir və hər il Amerika Birləşmiş Ştatlarında keçirilən İnternational Science and Engineering Fair (Intel ISEF)-Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə həsr olunur. Təhsil nazirinin əmrinə əsasən, 2018-ci il fevralın 14-16-da “Sabahın alimləri” VII respublika müsabiqəsi təşkil ediləcək. “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin təşkilatçıları Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsidir. Müsabiqənin əsas məqsədi IX-XI sinif şagirdlərinə tədqiqat aparmaq, öz elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı yaratmaq və onların arasından hər il ABŞ-da keçirilən İnteI ISEF - Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə qatılacaq namizədləri müəyyənləşdirməkdir.Müsabiqə riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya, mühəndislik, kompüter kateqoriyaları üzrə təşkil olunur. Qeyd edək ki, “Sabahın alimləri” respublika müsabiqəsi 2012-ci ildən keçirilir.
Şəhərimizdə fəaliyyət göstərən məktəblərdən 150-dən artıq şagirdin qatıldığı seçim turu sınaq şəklində davam etdi.

Главная страница | Новости | В конкурсе «Ученые завтрашнего дня» приняли участие ученые СГУ, сыгравшие важную роль в выявлении способностей, навыков и потенциала учеников
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Ноябрь 2017 15:42
В конкурсе «Ученые завтрашнего дня» приняли участие ученые СГУ, сыгравшие важную роль в выявлении способностей, навыков и потенциала учеников
18 ноября в Сумгаитском государственном университете начался отборочный тур учеников,  кандидатов на участие в VIIРеспубликанском конкурсе «Ученые завтрашнего дня». Профессор СГУ Джаваншир Мамедов,  возглавляющий учеников Сумгаита, приветствовал  ученых будущего и сказал, что сумгаитские ученики всегда успешно выступают на таких конкурсах.  По поручению министра образования МикаилаДжаббарова наш университет успешно сотрудничает с учреждениями среднего образования,  проводятся олимпиады по различным предметам,  конкурсы «Ученые завтрашнего дня», на которых выявляются способности,  навыки и потенциал учеников.
Конкурс «Ученые завтрашнего дня» один из самых престижных конкурсов мира и ежегодно проводится в США и посвящается Международной научной и инженерной выставке İnternational Science and Engineering Fair (Intel ISEF). Согласно приказу министра образования, 14-16 февраля 2018 года будет проведен VIIРеспубликанский конкурс «Ученые завтрашнего дня» Его организаторами являются Министерство образования, Министерство молодежи и туризма, Центр Гейдара Алиева,  Республиканский комитет свободных профсоюзов работников образования Азербайджана. Основная цель конкурса - проведение исследований с учениками IX-XIклассов, создание условий для демонстрации своих научных успехов и определение кандидатов для участия в ежегодной Международной научной и инженерной выставке İnteI ISEF, проводимой в США. Конкурс проводится по математике, физике, химии,  биологии, медицине и здоровью, экологии, инженерии, компьютерным технологиям и т.д. Следует отметить,  что конкурс «Ученые завтрашнего дня» проводится с 2012-го года.