Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sabahın alimləri” müsabiqəsində şagirdlərin istedad, bacarıq və potensialının aşkara çıxarılmasında universitetimizin alimlərinin xüsusi rolu var
“Sabahın alimləri” müsabiqəsində şagirdlərin istedad, bacarıq və potensialının aşkara çıxarılmasında universitetimizin alimlərinin xüsusi rolu var
Noyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Sabahın alimləri” VII respublika müsabiqəsinə qatılacaq namizəd şagirdlərin seçim turu başladı. Sumqayıt şəhər şagirdlərinə rəhbərlik edən SDU-nun  professoru Cavanşir Məmmədov gələcəyin alimlərini salamladı, bildirdi ki, Sumqayıt məktəbliləri müsabiqədə ürəkaçan nailiyyətlər əldə ediblər.Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarovun tapşırığına uyğun olaraq universitetimizlə orta təhsil müəssisələri arasında əlaqələrimiz uğurla  inkişaf edir, fakültələrimizdə müxtəlif ixtisaslar üzrə fənn olimpiadaları təşkil olunur, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində  şagirdlərin istedad, bacarıq və potensialının aşkara çıxarılması istiqamətində mühüm addımlar atılır. “Sabahın alimləri” dünyada ən nüfuzlu müsabiqələrdən biridir və hər il Amerika Birləşmiş Ştatlarında keçirilən İnternational Science and Engineering Fair (Intel ISEF)-Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə həsr olunur. Təhsil nazirinin əmrinə əsasən, 2018-ci il fevralın 14-16-da “Sabahın alimləri” VII respublika müsabiqəsi təşkil ediləcək. “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin təşkilatçıları Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsidir. Müsabiqənin əsas məqsədi IX-XI sinif şagirdlərinə tədqiqat aparmaq, öz elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı yaratmaq və onların arasından hər il ABŞ-da keçirilən İnteI ISEF - Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə qatılacaq namizədləri müəyyənləşdirməkdir.Müsabiqə riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya, mühəndislik, kompüter kateqoriyaları üzrə təşkil olunur. Qeyd edək ki, “Sabahın alimləri” respublika müsabiqəsi 2012-ci ildən keçirilir.
Şəhərimizdə fəaliyyət göstərən məktəblərdən 150-dən artıq şagirdin qatıldığı seçim turu sınaq şəklində davam etdi.

Home | News | The University’s Scientists Have Special Role in Revealing Students’ Talents, Abilities and Potential in Competition of “Tomorrow’s scientists”
The University’s Scientists Have Special Role in Revealing Students’ Talents, Abilities and Potential in Competition of “Tomorrow’s scientists”
On November 18, election round was held for candidate students who is going to participate in VII republican competition of “Tomorrow’s scientists” in Sumgayit State University. JavanshirMammadov, Professor of SSU who guides pupils of Sumgayit city greeted tomorrow’s scientists and noted that schoolchildren from Sumgayit had satisfactory achievements. According to the order of MikayilJabbarov, Minister of Education relationship between our university and secondary educational institutions develops successfully, subject Olympiads on various majors are organized in our faculties. “Tomorrow’s scientists” is one of the prestigious competitions in the world and is dedicated to International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) which is held in the United States of America. According to Education Minister’s order, the VII republican competition of “Tomorrow’s scientists” will be arranged on February 14-16 in 2018. Organizers of the foregoing competition are Ministry of Education, Ministry of Youth and Sports, HeydarAliyev Center, Azerbaijan National Academy of Sciences and Republic Committee of Azerbaijan Education Workers Free Trade Union. The main aim of the competition is to create opportunity to IX-XI grade pupils for research and demonstration of their scientific achievements so that to determine candidates for representing in Intel ISEF held in USA every year. The competition is arranged for categories such as mathematics, physics, chemistry, biology, medicine and health, ecology, engineering and computer. It should be noted that “Tomorrow’s scientists” republican competition has been holding since 2012.
Election round continued as testing where more than 150 pupils participated from schools of our city.