Dekabrın  20-də Sumqayıtdakı Heydər Əliyev Mərkəzində şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramına əsasən şəhər tələbələrinin “Xəmsə Kuboku” bilik yarışması keçirildi.
Baş İdarənin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt İntellektual Klubunun hakimlərinin idarəçiliyi ilə keçirilən yarışda tələbə-gənclərdən ibarət 12 komanda iştirak etdi. Ümumilikdə hər komandada 6 nəfər olmaqla, 72 tələbə-gənc qalib adı uğrunda mübarizə apardı.
Azərbaycanın Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan yarışı Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəis əvəzi Mübariz Bəşirov açaraq iştirakçıları salamladı. Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasətindən, gənc nəslə göstərilən diqqət və qayğıdan danışdı.
Qeyd olundu ki,yarışın keçirilməsində məqsəd “Azərbaycan gəncliyi 2017 – 2021-ci illərdə” Dövlət Proqramından irəli gələn vəzifələri icra etmək, gənclərin intellektual səviyyəsini, dünyagörüşünü genişləndirmək, zehni inkişafını stimullaşdırmaq, onlar arasında elmin nüfuzunu artırmaq, asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etməkdir. Bildirildi ki, Sumqayıtda da gənclərin hərtərəfli inkişafı üçün əlverişli şərait yaradılıb.
Gərgin bilik mübarizəsi şəraitində keçən yarışın yekununda I yerə Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Səfəvi” komandası layiq görüldü. II yeri Sumqayıt “ASAN xidmət” Mərkəzinin “Mübariz”, III yeri isə Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt şəhər bölməsinin eyniadlı komandası tutdu.

Главная страница | Новости | Победила команда «Сефеви» Сумгаитского государственного университета
20 декабря в Центре  Гейдара Алиева был проведен интеллектуальный конкурс,  среди студентов города на кубок «Хамсэ» согласно программе «Азербайджанская молодежь в 2017-2021-ые гг.»,  организованный Главным управлением молодежи и спорта Сумгаита.
В конкурсе, который проводился под руководством судей Сумгаитского интеллектуального клуба, приняли участие 12 команд,  состоящих из студенческой молодежи. В каждой команде было 6 членов,  что всего составляло 72 человека.
Конкурс начался с  Государственного Гимна АР. Выступил зам.начальника Главного управления Молодежи и спорта Мубариз Баширов. Он приветствовал гостей и сказал,  что молодежная политика всегда была приоритетным направлением в стране. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда с большой заботой и вниманием относился к молодежи Азербайджана.
Было отмечено, что целью интеллектуального конкурса является выполнение задач, вытекающих из Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021-ые гг.», поднятие интеллектуального уровня, расширение кругозора, стимуляция интеллектуального развития и эффективное проведение досуга студентов. МубаризГашимов сказал, что в Сумгаите тоже созданы все условия для всестороннего  развития молодежи.
По результатам конкурса на I-ое место вышла команда «Сефеви» СГУ,  на II-ое место - команда «Мубариз» Сумгаитской службы «Асан», а на III-е - команда Сумгаитского городского отдела Красного полумесяца.