Əsas səhifə | Xəbərlər | 20 Yanvar faciəsinin 28 –ci ildönümünə həsr olunmuş dəyirmi - masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Yanvar 2018 16:14
20 Yanvar faciəsinin 28 –ci ildönümünə həsr olunmuş dəyirmi - masa keçirildi
Yanvarın 18-də Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə YAP Gənclər Birliyinin təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 28 –ci ildönümünə həsr olunmuş dəyirmi - masa keçirildi.
20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev çıxış edərək bildirdi ki, bugünkü tədbir Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqillik mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazılmışdır. Nemət İbayev 20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqının milli oyanışından, azadlıq və müstəqillik mücadiləsindən xəbər verən tarixi bir gerçəklik olduğundan və Azərbaycana hərbi müdaxilə ilk növbədə milli azadlıq hərəkatını boğmağa, xalqımızı nəyin bahasına olursa-olsun əsarət altında saxlamağa yönəldiyini diqqətə çatdırdı. Həmin faciəyə ilk etiraz səsini ucaldan və dünya ictimaiyyətinə çatdıran Ulu Öndər Heydər Əliyev olmuşdur. Belə ki, Heydər Əliyev hadisə baş verəndən sonra Moskvadakı Azərbaycan nümayəndəliyinə gələrək törədilmiş faciəni kəskin şəkildə pisləmiş və bu hadisəni törədənlərin cəzalandırılmasını tələb etmişdir. Sonra o, 20 Yanvar faciəsinin müasir Azərbaycan tarixində xalqın birləşməsində, milli şüurun oyanmasında oynadığı roldan söz açdı və qeyd etdi ki, 20 Yanvar faciəsinin bütün dünyaya tanıdılmasında biz gənclərin üzərinə də böyük məsuliyyət düşür.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Sarvan Bədəlov   qeyd etdi ki, böyük itkilərlə, günahsız insanların qətli ilə nəticələnən 20 Yanvar faciəsi M. Qorbaçov başda olmaqla cinayətkar imperiya rəhbərliyinin Azərbaycana qarşı xəyanətkar siyasətinə dözməyən, öz azadlığına, müstəqilliyinə can atan xalqımızın həm də mübarizliyini, əyilməzliyini, məğrurluğunu nümayiş etdirdi. Məhz bunun nəticəsində uzun illərdən bəri arzusunda olduğumuz müstəqilliyə qovuşduq və ölkəmiz suverenlik əldə etdi. Bu qanlı hadisələrdən illər keçməsinə baxmayaraq, xalqımız o müdhiş gecəni daim xatırlayır, bu faciəni törədənlərə öz dərin nifrətini bildirir. Xalqımızın qan yaddaşında əbədi yaşayacaq 20 Yanvar faciəsini respublikamız hər il ümumxalq hüzn günü kimi geniş qeyd edir.                                                                                                                                                                                                                      Tələbə YAP Gənclər Birliyinin sədri Umud Cavid, Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Fəqan Səfərəliyev, Kimya və biologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Məhəbbət Hüseynov çıxışlarında vurğuladılar ki, xalqımızın verdiyi qurbanlara, yaşadığı qanlı faciəyə baxmayaraq, 20 Yanvar təkcə faciə günü yox, eyni zamanda tariximizin şərəfli səhifəsi olmaqla mübarizlik və qəhrəmanlıq nümunəsidir.Çıxış edənlər azadlığımız uğrunda öz canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin heç zaman unudulmayacağı dilə gətirdilər.
Tədbirin sonunda 20 Yanvar faciəsinə həsr edilmiş film nümayiş olundu.
Sonra tədbir iştirakçıları Sumqayıt şəhərində yerləşən Şəhidlər Xiyabanı kompleksini ziyarət etdilər, şəhidlərimizin məzarı önünə qərənfillər düzdülər.

Home | News | A Round Table held dedicated to the 28thAnniversary of January 20 Tragedy
On January 18, a round table was held dedicated to the 28th anniversary of January 20 tragedy with the organization of Student Youth Organization, Student Trade Unions Committee and YAP Youth Union.
The memory of martyrs of the tragedy was commemorated with 1 minute silence. Nemat Ibayev, the chairman of Student Trade Unions Committee noted that, this tragedy is a historical reality showing national awakening of Azerbaijani people and their struggle for freedom and independence; military intervention to Azerbaijan was for keeping national liberation movement down and keeping the nation under captivity. Great leader Heydar Aliyev was the first who protested the tragedy and disseminated to world community. After the event Heydar Aliyev went to Azerbaijani representation in Moscow, condemned the tragedy and required to judge the culprits. Afterwards Nemat Ibayev spoke about the role of this tragedy in uniting Azerbaijani people. He mentioned that, young generation has an important responsibility in disseminating January 20 tragedy to the globe.
Sarvan  Badalov, the lecturer of the Department of History and its teaching methods notified that, the tragedy resulting with great losses and murder of innocent people demonstrated the bellicosity of our nation who had not born to treacherous policy of empire authority, including Gorbachev. As a result of these events we could gain our sovereignty and our country became independent. Though years passed, our people always remember that bloody night and express deep hate to culprits. Every year this tragedy is commemorated asa national mourning day in the Republic.
Umud Javid, the chairman of Student YAP Youth Union, Fagan Safaraliyev, IV course student of Faculty of History and geography and Mahabbat Huseynov, IV course student of the Faculty of Chemistry and biology made speeches and emphasized that January 20 is not only the day of tragedy, but also glorious page of our history and the sample of bellicosity and heroism.
The film dedicated to January 20 tragedy was demonstrated at the end of the event.
The event attendees visited Martyrs' Alley in Sumgayitcity and put carnations on the graves of martyrs.