Əsas səhifə | Xəbərlər | 20 Yanvar faciəsinin 28 –ci ildönümünə həsr olunmuş dəyirmi - masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Yanvar 2018 16:14
20 Yanvar faciəsinin 28 –ci ildönümünə həsr olunmuş dəyirmi - masa keçirildi
Yanvarın 18-də Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə YAP Gənclər Birliyinin təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 28 –ci ildönümünə həsr olunmuş dəyirmi - masa keçirildi.
20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev çıxış edərək bildirdi ki, bugünkü tədbir Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqillik mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazılmışdır. Nemət İbayev 20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqının milli oyanışından, azadlıq və müstəqillik mücadiləsindən xəbər verən tarixi bir gerçəklik olduğundan və Azərbaycana hərbi müdaxilə ilk növbədə milli azadlıq hərəkatını boğmağa, xalqımızı nəyin bahasına olursa-olsun əsarət altında saxlamağa yönəldiyini diqqətə çatdırdı. Həmin faciəyə ilk etiraz səsini ucaldan və dünya ictimaiyyətinə çatdıran Ulu Öndər Heydər Əliyev olmuşdur. Belə ki, Heydər Əliyev hadisə baş verəndən sonra Moskvadakı Azərbaycan nümayəndəliyinə gələrək törədilmiş faciəni kəskin şəkildə pisləmiş və bu hadisəni törədənlərin cəzalandırılmasını tələb etmişdir. Sonra o, 20 Yanvar faciəsinin müasir Azərbaycan tarixində xalqın birləşməsində, milli şüurun oyanmasında oynadığı roldan söz açdı və qeyd etdi ki, 20 Yanvar faciəsinin bütün dünyaya tanıdılmasında biz gənclərin üzərinə də böyük məsuliyyət düşür.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Sarvan Bədəlov   qeyd etdi ki, böyük itkilərlə, günahsız insanların qətli ilə nəticələnən 20 Yanvar faciəsi M. Qorbaçov başda olmaqla cinayətkar imperiya rəhbərliyinin Azərbaycana qarşı xəyanətkar siyasətinə dözməyən, öz azadlığına, müstəqilliyinə can atan xalqımızın həm də mübarizliyini, əyilməzliyini, məğrurluğunu nümayiş etdirdi. Məhz bunun nəticəsində uzun illərdən bəri arzusunda olduğumuz müstəqilliyə qovuşduq və ölkəmiz suverenlik əldə etdi. Bu qanlı hadisələrdən illər keçməsinə baxmayaraq, xalqımız o müdhiş gecəni daim xatırlayır, bu faciəni törədənlərə öz dərin nifrətini bildirir. Xalqımızın qan yaddaşında əbədi yaşayacaq 20 Yanvar faciəsini respublikamız hər il ümumxalq hüzn günü kimi geniş qeyd edir.                                                                                                                                                                                                                      Tələbə YAP Gənclər Birliyinin sədri Umud Cavid, Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Fəqan Səfərəliyev, Kimya və biologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Məhəbbət Hüseynov çıxışlarında vurğuladılar ki, xalqımızın verdiyi qurbanlara, yaşadığı qanlı faciəyə baxmayaraq, 20 Yanvar təkcə faciə günü yox, eyni zamanda tariximizin şərəfli səhifəsi olmaqla mübarizlik və qəhrəmanlıq nümunəsidir.Çıxış edənlər azadlığımız uğrunda öz canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin heç zaman unudulmayacağı dilə gətirdilər.
Tədbirin sonunda 20 Yanvar faciəsinə həsr edilmiş film nümayiş olundu.
Sonra tədbir iştirakçıları Sumqayıt şəhərində yerləşən Şəhidlər Xiyabanı kompleksini ziyarət etdilər, şəhidlərimizin məzarı önünə qərənfillər düzdülər.

Главная страница | Новости | Проведен круглый стол, посвященный 28-ой годовщине трагедии 20 Января
18 января Студенческой молодежной организацией, Комитетом студенческого профсоюза и Молодежным студенческим объединением Партии Новый Азербайджан был организован круглый стол, посвященный 28-ой годовщине трагедии 20 Января.
Светлая память шехидов 20 Января была почтена минутой молчания. Выступил председатель Комитета студенческого профсоюза Немат Ибаев. Он рассказал,  что события 20 Января вошли  в историю азербайджанского народа как героические страницы,  отражающие волю народа к свободе. 20 Января азербайджанский народ поднялся на борьбу за свою свободу и независимость. Военное вмешательство, которое пережил Азербайджан в те трагические дни, было рассчитано на подавление национального освободительного движения народа. Первым, кто выступил против зачинщиков этой трагедии и донёс правду до мировой общественности,  был общенациональный лидер Гейдар Алиев. Так, сразу после трагедии он пришел в представительство Азербайджана  в Москве. Он выступил с речью,  где дал отрицательную оценку этим событиям и призвал к наказанию зачинщиков этой трагедии.
В заключение своего выступления Н.Ибаев сказал, что 20 января имело большое значение в укреплении национального самосознания и объединило народ в борьбе за независимость. Он подчеркнул, что молодежь Азербайджана должна знать всё об этих трагических событиях, и обязана донести до мировой общественности правду об этой трагедии.
Преподаватель кафедры истории и методики её преподавания Сарван Бадалов  сказал,  что 20 января привело к большим человеческим потерям,  убийству безвинных людей, которое было организовано руководством преступной империи во главе с М.Горбачевым. Но вместе с тем,  эти события продемонстрировали волю нашего к борьбе за независимость, его стойкость и единство. Именно в результате этой борьбы наш народ добился суверенитета и свободы,  о которых мечтал десятилетиями. Прошло 28 лет со дня этих событий, но в памяти азербайджанского народа навсегда сохранятся эти трагические события. 20 января каждый год отмечается как день всенародной скорби.
Председатель Молодежного объединения Новой партии Азербайджана Умуд Джавид, студент IV курса факультета Истории и географии Фаган Сафаралиев, студент IV курса факультета Химии и биологии Махаббат Гусейнов в своих выступлениях отметили,  что 20 января это не только трагедия, но славная страница истории борьбы азербайджанского народа за свободу и независимость. Выступившие подчеркнули, что шехиды, отдавшие свою жизнь за свободу народа,  навсегда останутся в его памяти.