Əsas səhifə | Xəbərlər | Daşkənd Dövlət Texniki Universitetinin nümayəndəsi SDU-da oldu
Fevralın 1-də Daşkənd Dövlət Texniki Universitetinin İstehsalat proseslərinin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının akademiki, texnika elmləri doktoru, professor Nadirbek Yusupbekov Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
Əvvəlcə qonağı universitetin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov qəbul etdi. Qonağı universitetimizdə görməkdən məmnun olduğunu bildirdi. Dosent Natiq Talıbov universitetin tarixi, beynəlxalq əlaqələri, tədris prosesi haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki, SDU dünyanın bir çox nüfuzlu ali təhsil ocaqları ilə əməkdaşlıq edir və ikitərəfli müqavilələri mövcuddur. Son illər universitetimiz  digər sahələrdə olduğu kimi, beynəlxalq əlaqələrin qurulması istiqamətində də mühüm addımlar ataraq Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının  üzvü olmuşdur.  2 bakalavr ixtisası və 1 magistr ixtisaslaşması üzrə mütəxəssis hazırlığının Avropa standartlarına uyğunluğu haqqında həmin ixtisaslara Avropanın tanınmış akkreditasiya agentliyi olan ASİİN tərəfindən 5 illik keyfiyyət möhürləri – sertifikat verilmişdir. Həmçinin universitetimizdə ERASMUS+, TEMPUS, “Mevlana” mübadilə proqramı və s. layihələr uğurla gerçəkləşir.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən akademik Nadirbek Yusupbekov SDU-da olmaqdan məmnunluğunu ifadə etdi. O, SDU-ya ilk dəfə gəldiyini bildirən akademik təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında ətraflı məlumat verdi. O, iki universitet arasında müəllim-tələbə mübadiləsinin vacibliyindən bəhs etdi.
Sonra qonaq  Mühəndislik fakültəsində  müasir standartlara cavab verən laboratoriyalarda oldu. Fakültə dekanı dosent Ulduz Ağayev laboratoriyaların iş prinsipi haqqında qonağa ətraflı məlumat verdi.

On February 1, head of Automation of production processes department, academician of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, doctor of technical sciences, Professor Nadirbek Yusupbekov visited Sumgayit State University.
First, vice-rector for Teaching organization and training technologies, docent Natig Talibov received the guest. He expressed his contentment for being in the university. N.Talibov gave information about university history, its international relations and education process; noted that SSU cooperates with several universities abroad and they have got bilateral agreements. “In recent years, the university has become a member of Association of State Universities of Caspian Sea Region Countries and Azerbaijan-Russia Association of Higher Education Institutions. Five-year quality seal – certificate is presented by ASIIN which is well-known accreditation agency of Europe for matching European standards of specialist preparation for 2 bachelor’s and 1 master’s degree majors. Also, ERASMUS+, TEMPUS, Mevlana Exchange Program projects are successfully realized at the university”.
Academician Nadirbek Yusupbekov thanked for warm reception. Academic visited the university for the first time and gave broad information about his university. He notified the importance of teacher-student exchange between the two universities.
Then, the guest visited modern laboratories of engineering faculty. Dean of the faculty Ulduz Aghayev informed the guest about work principles of laboratories.