Əsas səhifə | Xəbərlər | “2 fevral Gənclər günü” qeyd edildi
Gənclər hər bir dövlətin gələcəyini, inkişafını istiqamətləndirən cəmiyyətin aparıcı qüvvəsidir. Fevralın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Gənclər Günü ilə əlaqədar təntənəli tədbir keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı. Rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamladı, gəncləri bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi və ölkəmizdə gənclərlə işin dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu vurğuladı, bu sahədə əldə edilən nailiyyətlərdən danışdı. Bildirdi ki, ölkəmizdə gənclərə belə böyük dəyərin verilməsi Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Məhz ümummilli liderin 1997-ci ildə imzaladığı Fərmanla MDB məkanında və Şərqi Avropada ilk dəfə olaraq 2 fevral – Gənclər günü Azərbaycanda qeyd olunmağa başlanmışdır. Azərbaycanda dövlət gənclər siyasətinin əsas prinsiplərinin müəyyən edilməsi, gənclərimizə qayğı və dəstəyin göstərilməsinin əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur. Rektor dövlət gənclər siyasətinin sağlam və intellektual nəslin formalaşmasına xidmət etdiyini və Azərbaycan gəncliyinin sabahına daha böyük inamla baxmağa əsas verdiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan siyasi kurs bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafına təkan verir, onların özlərini cəmiyyətdə təsdiq etməsində mühüm rol oynayır. Bu gün Azərbaycanın parlaq gələcəyinin təminatçısı olan siz gənclər müstəqil dövlətimizin inkişafı üçün səylə çalışmalı və ölkə prezidentinin etimadını doğrultmalısınız.
Gənclər adından Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Fəqan Səfərəliyev çıxış edərək respublikada həyata keçirilən gənclər siyasətinin uğurlarından, dövlət başçısının gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğıdan  bəhs etdi. Azərbaycan gəncliyinin potensialının müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişafında, yeni nəsildə daha güclü vətəndaşlıq mövqeyinin formalaşdırılmasında Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş  “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nın əhəmiyyətindən danışdı.
Universitetin ictimai həyatında fəal iştirak etmiş bir qrup gənc universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tərəfindən fəxri fərmanla təltif olundu.
Çıxışlardan sonra tədbir musiqi proqramı ilə davam etdirildi. Tədbirdə həmçinin Gənclər Günü ilə əlaqədar maraqlı müsabiqə keçirildi, qaliblər qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırıldılar.

Главная страница | Новости | Отмечен День молодежи 2 февраля
1 февраля в Сумгаитском государственном университете было проведено торжественное мероприятие,  посвященное Дню молодежи.
Прозвучал Государственный Гимн Азербайджана. Ректор профессор Эльхан Гусейнов в своем выступлении  приветствовал участников и поздравил с Днем молодёжи. Он отметил,  что работа с молодежью является приоритетным направлением политики нашего государства. В 1997-ом году общенациональный лидер Гейдар Алиев подписал указ об учреждении Дня молодежи 2 февраля. Именно с его именем связано то,  что развитию молодежи в стране уделяется большое внимание. Ректор также сказал,  что государственная молодежная политика служит формированию здорового и интеллектуального развития молодого поколения. Было отмечено,  что  политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева продолжает Президент Ильхам Алиев. Молодежная политика,  проводимая Президентом Ильхамом  Алиевым,  направлена на всестороннее развитие молодежи и помогает им найти в будущем своё место в обществе.
От имени молодежи выступил студент IV курса факультета Истории и географии Фаган Сафаралиев. В своем выступлении он рассказал об успехах молодежной политики государства, о заботе и внимании к молодежи в республике. Также он отметил,  что подписанный Президентом Ильхамом Алиевым Указ «Стратегия развития молодежи Азербайджана в 2015-2025 гг.» имеет большое значение для развития молодежи, отвечающей современным требованиям и формирования у них активной гражданской позиции.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов наградил группу студентов,  активно участвующих в общественной жизни университета, Почетными грамотами.
После выступлений прозвучала музыкальная программа. Также в связи с Днём молодёжи был проведен конкурс, победителям которого были вручены ценные подарки.