Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyinə həsr olunmuş idman spartakiadasına start verildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Fevral 2018 15:57
Universitetdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyinə həsr olunmuş idman spartakiadasına start verildi
Fevralın 7-də Azərbaycan  Xalq   Cümhuriyyətinin yaradılmasının  100 illiyinə həsr  olunmuş  Sumqayıt Dövlət Universitetinin və SDU-nun  nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin  əməkdaşları arasında komanda  və  şəxsi  3 növ  üzrə ( şahmat, dama, nərd)  yarış keçirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq   Prezident cənab  İlham Əliyevin  2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ili” elan edilməsi  ilə əlaqədar verdiyi sərəncamı yüksək qiymətləndiridi və qeyd etdi ki,  Azərbaycanın çox- əsrlik dövlətçilik tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması əlamətdar hadisə olmuş və xalqımızın dövlətçilik salnaməsinin parlaq səhifələrindən birini təşkil etmişdir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması və milli dövlət quruculuğunun bərqərar edilməsi xalqımızın suverenliyinin təmin olunmasında, tarixi yaddaşının formalaşmasında müstəsna əhəmiyyət kəsb etmişdir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması xalqımızın tarixində ilk dəfə demokratik prinsiplər əsasında müstəqil Azərbaycan dövlətinin, hökumətinin yaranmasının əsasını qoydu. AXC ölkəmizin mili dövlətçilik tarixində mühüm rol oynamaqla 23 aylıq fəaliyyəti müddətində çox böyük işlər görmüş, iqtisadi-siyasi, sosial-mədəni islahatlara təkan vermişdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin  qeyd etdiyi kimi, Müsəlman Şərqində ilk demokratik cümhuriyyətin məhz Azərbaycan torpağında yaranması xalqımızın o dövrdə və o illər ərəfəsində – XIX əsrin sonunda və XX əsrin əvvəllərində milli müstəqillik, azadlıq duyğuları ilə yaşaması ilə bağlıdır. O illərdə xalqımızın qabaqcıl şəxsiyyətləri, mütəfəkkir adamları, ziyalıları xalqımızda milli azadlıq, milli müstəqillik duyğularını gücləndirmiş, milli dirçəliş, milli oyanış əhval-ruhiyyəsi yaymış və bunların hamısı məntiqi olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasına gətirib çıxarmışdır.
Rektor onu da vurğuladı ki, universitetimizdə Azərbaycan  Xalq   Cümhuriyyətinin yaradılmasının  100 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir. Ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra  hər bir sahədə olduğu kimi idman  sahəsində də böyük uğurlara imza atmışdır. Bizim idmançılar Azərbaycanı bütün beynəlxalq yarışlarda ləyaqətlə təmsil edirlər. Fərəhlə deyə bilərik ki, ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin həyatın bütün sahələrində başladığı və uğurla həyata keçirdiyi möhtəşəm işlər bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən yüksək sürətlə davam etdirilməkdədir. İldən-ilə artan uğurlarımız Azərbaycanı dünyanın ən sürətlə inkişaf edən qabaqcıl ölkələrindən birinə çevirmişdir,  sizi bu bayram münasibəti ilə təbrik edir, yarışda qalibiyyət arzu edirəm.
SDU-nun  İdman klubunun müdiri Əməkdar  məşqçi dosent Zakir Məmmədov bildirdi ki,  əməkdaşların ənənəvi fakültələrarası (idmanın üç növü:şahmat, dama, nərd) spartakiadası  fevral ayının 7-dən 14-dək keçiriləcəkdir.  Yarışa ilk olaraq şahmatçı əməkdaşlar qatıldılar. İdman klubunun məşqçisi Mirvari Kərimovanın  rəhbərliyi altında keçirilən yarışda universitetin bütün fakültələri  iştirak etdi.

Home | News | Sports Spartakiad started at the University dedicated to 100th Anniversary of Establishment of Azerbaijan Democratic Republic
Yerləşdirilmə tarixi : 07 February 2018 15:57
Sports Spartakiad started at the University dedicated to 100th Anniversary of Establishment of Azerbaijan Democratic Republic
On February 7, sports (chess, checkers, backgammon) competition was held between co-workers of Sumgayit State University and Sumgayit State Technical College in team and personal, which was dedicated to 100th Anniversary of establishment of Azerbaijan Democratic Republic.
Professor Elkhan Huseynov, the Rector of SSU opened the competition and expressed his appreciation to the order of President Ilham Aliyev on declaration of 2018 “The year of Azerbaijan Democratic Republic”. He noted that, the establishment of Azerbaijan Democratic Republic was a special event and one of the glorious pages in our statehood history. Restoration of national statehood had a significant role in provision of our freedom and formation of historical memory. ADR founded independent Azerbaijan on the base of democratic principles for the first time in history of our nation. Taking an active part in national statehood history, ADR accelerated economic-political and socio-cultural reformations in 23 months. Establishment of first democratic republic of Muslim East in Azerbaijan is connected with the sense of independence and sovereignty of our nation at the end of XIX-beginning of XX century. Leading figures and intellectuals strengthened those senses, spread the mood of national awakening and revival and all these led to establishment of Azerbaijan Democratic Republic.
Rector emphasized that, a series of events are held in our University, dedicated to 100th Anniversary of ADR. After gaining its independence, great achievements are gained in all fields and in the field of sports. Our sportsmen represent Azerbaijan in international competitions. We could say that, the reforms run in several fields during the administration of Great Leader Heydar Aliyev are successfully carried on by President Ilham Aliyev. All these achievements make Azerbaijan one of the developing countries. He congratulated everyone on this occasion and wished sportsmen success in the competition.
Zakir Mammadov, the head of Sports club of SSU, honored trainer notified that, the traditional spartakiad of personnel of faculties will be held from February 7 to14. At first chess players joined to competition. All faculties participated in the contest held under the guidance of Mirvari Karimova, the trainer of Sports club.