Əsas səhifə | Xəbərlər | Xocalı faciəsi bəşər tarixində misli görünməmiş ən dəhşətli faciədir
Fevralın 22-də universitetin Kimya və biologiya fakültəsində   bəşər tarixində indiyədək misli görünməmiş müdhiş faciə, insanlığa ləkə, qanlı qətliam olan Xocalı Soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi. İlk öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndi və Azərbaycanın milli müstəqilliyi uğrunda qurban gedən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anıldı. Tədbiri giriş sözü ilə Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq Xocalı faciəsi haqqında geniş məruzə etdi və qeyd etdi ki, Xocalı faciəsi bəşər tarixində misli görünməmiş ən dəhşətli faciədir. Bu faciə dünyada baş verən Xatın, Sonqmi, Ruanda kimi soyqırımı faciələrinin ən dəhşətlisi idi. Bu dəhşət əliyalın, günahsız camaata qarşı çevrilmişdi.  Bütövlükdə Azərbaycan xalqına qarşı  yönəldilmiş Xocalı  soyqırımı öz ağlasığmaz qəddarlığı və qeyri-insani cəza üsülları ilə bəşər tarixində tayı-bərabəri olmayan bir vəhşilik aktıdır. Ona görə də  demokratik dünya dövlətlərinin bu genosidə ədalətli qiymət vermələrinin vaxtı çatıbdır. Bu soyqırımını törədənlərin layiqli cəzasını alması üçün siz  gənclər xüsusi fəallıq nümayiş etdirməlisiniz.
Daha sonra Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri  dosent Elmar Xəlilov, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev, fakültənin baş müəllimi Sabir Ələkbərov faciənin başvermə səbəbləri və ozamankı ictimai-siyasi proseslər barədə danışaraq bildirdilər ki, Xocalı soyqırımı ermənilər tərəfindən planlı şəkildə həyata keçirilib. Günahsız sakinlər azərbaycanlı mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib, misli görünməyən işgəncələrə məruz qalıblar. Bu tək Xocalıya qarşı genosid yox, türkçülüyə qarşı erməni daşnaklarının qəddar aksiyası idi.
Tədbirdə Xocalı faciəsinə həsr olunmuş şeir səsləndirildi, dəhşətli gecədən bəhs edən film nümayiş olundu.

Главная страница | Новости | Ходжалинская трагедия самая страшная трагедия в истории человечества
22 февраля на факультете химии и биологии было проведено мероприятие,  на котором почтили память жертв Ходжалинской трагедии –одной из самых кровавых и страшных преступлений против человечества, произошедшей 26 лет назад.
Прозвучал Государственный Гимн Республики. Участники минутой молчания почтили память жертв Ходжалинского геноцида. Мероприятие открыл декан факультета доцент Махал Мурадов. Он сказал, что Ходжалинская трагедия – одна из самых страшных и кровавых преступлений в истории человечества. Эта трагедия стоит в одном ряду с геноцидом Хатыни, Сонгми и Руана. Это невиданный по своей жестокости и цинизму акт,   направленный на зверское уничтожение невинных детей,  стариков и женщин. Пришло время, чтобы все демократические государства мира дали справедливую оценку этой кровавой трагедии. Молодежь нашей страны должна проявить особую активность в доведении до мировой общественности истинных масштабов этой трагедии,  чтобы её виновники понесли заслуженное наказание.
Далее выступили председатель Комитета свободных профсоюзов доцент Эльмар Халилов, зав. кафедрой химии и её преподавания доцент Муса Мустафаев, ст. преподаватель факультета Сабир Алекперов которые рассказали об общественно–политических процессах того времени и причинах этой трагедии. Было отмечено, что Ходжалинский геноцид был запланирован армянами заранее  и имел целью запугать наш народ,  сломить его. Безвинных людей убивали только за то, что они азербайджанцы. Это преступление не только против Ходжалы, но и против всего тюркского мира.