Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbərimiz 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı qurbanlarının xatirəsini andılar
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Mart 2018 15:20
Tələbərimiz 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı qurbanlarının xatirəsini andılar
Fizika və elektroenergetika fakültəsində 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar tədbir keçirildi.
Əvvəlcə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri fakültənin dekanı dosent Tamella Əhmədova açaraq ermənilərin xalqımıza qarşı ötən əsrdə dəfələrlə soyqırımlar törətdiyini bildirdi.  Qeyd etdi ki, 1918-ci ilin martında Azərbaycan xalqının üzləşdiyi faciə ən dəhşətli cinayətlərdən biridir. Həmin dövrdə Şaumyanın başçılığı ilə bolşeviklər və erməni daşnaklarının Bakı, Şamaxı, Quba, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur və Naxçıvanda törətdikləri qanlı terror əməlləri insanlığa qarşı cinayət idi. Bu cinayət aktları nəticəsində azərbaycanlıların yüzlərlə yaşayış məntəqəsi yerlə-yeksan edildi, respublikanın müxtəlif yerlərində minlərlə azərbaycanlı xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirildi, xeyli sayda insan doğma yurdundan qovuldu. Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Azərbaycanlıların Soyqırımı haqqında” Fərmanla erməni millətçilərinin hərəkətlərinə dolğun və hərtərəfli hüquqi-siyasi qiymət verildi. Bu gün Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılan Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi soyqırımı barədə dünya ictimaiyyətinin məlumatlandırılması üçün mühüm rol oynayır.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbələri Qivami Səfərəliyev, Əyyub Sadıqov və Riyaziyyat fakültəsinin I kurs tələbəsi Aysun Əlizadə çıxış edərək
erməni millətçiləri tərəfindən zaman-zaman xalqımıza qarşı yürüdülən etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin bu gün də davam etdiyini qeyd edərək Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı erməni yaraqlıları tərəfindən həyata keçirilmiş və öz amansızlığı ilə xüsusi seçilən vəhşiliklər, Ermənistanın ölkəmizə qarşı yürütdüyü işğalçılıq siyasətindən bəhs etdilər. Tələbə gənclərimiz çıxışlarında vurğuladılar ki, bu gün bizim başlıca məqsədimiz xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı haqqında həqiqətləri dünya dövlətlərinə, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara çatdırmaq, saxta erməni təbliğatı nəticəsində formalaşmış yalan təsəvvürləri dəyişdirmək, erməni cəlladlarının törətdikləri bu vəhşilikləri ifşa etməkdir. Çünki dünya əsl soyqırımı haqqında doğru tarixi və həqiqətləri bilməli, zaman-zaman baş verən hadisələrin kökü və mahiyyəti açılmalıdır.

Наши студенты 31 марта почтили память жертв геноцида азербайджанцев
На факультете физики и электротехники состоялось мероприятие, посвященное 31 Марта –Дню геноцида азербайджанцев.
Память жертв геноцида была почтена минутой молчания.
Мероприятие открыла декан доцент Тамелла Ахмедова. Она сказала, что на протяжении всего прошлого века армяне неоднократно совершали геноцид против азербайджанцев. Одним из самых страшных трагедий, учиненных армянами в отношении азербайджанцев, были события в марте 1918 года. В тот период под руководством Шаумяна большевики и дашнаки совершили массовые убийства азербайджанцев в Баку, Шемахе, Губе, Лянкярани, Сальяне, Зангезуре и Нахчывани. В результате этих преступных актов были разрушены и уничтожены сотни жилых пунктов, убиты тысячи азербайджанцев в различных районах республики, изгнаны сотни людей с исторических мест своего проживания. В Указе «О геноциде азербайджанцев», подписанном 26 марта 1998 года общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, была дана полная и всесторонняя правовая и политическая оценка действиям армянских националистов. Сегодня в г.Губа имеется Мемориальный комплекс, созданный на месте массового захоронения жертв геноцида. Комплекс создан при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Он играет большую роль в доведении до мировой общественности истинных масштабов зверств армянских националистов.
Студенты факультета физики и электроэнергетики Гивами Сафаралиев, Аюб Садыгов и факультета математики Айсун Ализаде отметили, что геноцид армян против азербайджанцев, этнические чистки, которые они проводили на протяжении многих лет, продолжаются и сегодня. Студенты подчеркнули, что сейчас главной задачей для молодежи Азербайджана является доведение со сведения мировой общественности правды о геноциде азербайджанцев, учиненных армянами. Необходимо изменить представления людей, сформированные лживой армянской пропагандой, показать миру истинное лицо армянских палачей.
В заключение был продемонстрирован фильм о депортации азербайджанцев с их исторических земель и актах геноцида, совершенных армянами против них.