SDU ilə Beynəlxalq Təlim və Layihə Mərkəzi arasında anlaşma memorandumu imzalandı
Martın 29-da Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Beynəlxalq Təlim və Layihə Mərkəzi arasında Azərbaycan Respublikasında biznes mühitinin inkişaf etdirilməsi, ölkənin  elmi-tədris işlərinə cəlb edilməsi, dünyanın qabaqcıl elmi-texniki nailiyyətlərinin sahibkarlığın inkişafına tətbiq edilməsi, sahibkarlıq subyektlərinin maarifləndirilməsi inkişafına dəstək göstərilməsi məqsədilə anlaşma memorandumu imzalandı. Sənədi SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov və Beynəlxalq Təlim və Layihə Mərkəzinin icraçı direktoru Tariyel Dövlətov imzaladılar. Memorandumda universitetlə mərkəz arasında Azərbaycan Respublikasında sosial-iqtisadi inkişafın əsas amili kimi biznes mühitinin inkişaf etdirilməsi, SDU tələbələrinin mərkəzdə və ona üzv təşkilatlarda (Azersun Holding, Access Bank ASC, Bank of  Baku ASC,  Kapital Bank,  Avrora,  Delta Group,  İnci Group) istehsalat təcrübəsi keçilməsi, Mərkəz tərəfindən təşkil olunan təlim və seminarlarda SDU əməkdaşlarının iştirakının təmin edilməsi, Erasmus+ ;  KA2 və KA1  proqramları çərçivəsində universitetin  European Commission  EACEA tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrə tərəfdaş və koordinator kimi cəlb olunmasına dəstək verilməsi, Beynəlxalq sertifikatlaşdırma və akkreditasiya proqramlarının universitet nəzdində lokallaşdırılması, İELTS, TOEFL, SAT, GRE, GMAT, ACCE, PMP və bu kimi sertifikat proqramlarına hazırlaşması, Sahibkarlığın inkişafını nəzərə alaraq, sahibkarlıq subyektlərinə  ixtisasartırma proqramlarının təklif edilməsi, mərkəz tərəfindən təşkil edilən seminarlarda SDU tələbələrinin iştirakının təşkili, mərkəzin həyata keçirdiyi tədqiqatlarda SDU-nun elmi potensialından istifadə edilməsi nəzərdə tutulur.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı onu təsdiqləyir ki, bu mühüm amil dövlət siyasətinin mühüm prinsipləri sırasına daxil edilmişdir. Bu proses təkcə paytaxt ilə məhdudlaşmır, bölgələri də əhatə edir. Ölkə Prezidentinin sərəncamı və regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramına uyğun olaraq, müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan  Sumqayıt Dövlət Universiteti öz nailiyyətləri ilə nəinki regionun həmçinin ölkənin nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Bu ali təhsil müəssisəsi bir çox layihələrə imza ataraq beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək səviyyəyə çatdırmaqla, mükəmməl bir ali təhsil müəssisəsi modelini yaratmışdır. Bir sözlə, beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet  bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının  üzvü olmuşdur. Universitetimizin hal - hazırda Köln Texniki (Almaniya), Qrats Texniki (Avstriya), Varşava Texnologiya (Polşa), Ufa Dövlət Neft Texniki (Rusiya), Samara Dövlət Texniki Universitetləri (Rusiya) və s. ilə ikitərəfli müqavilələri mövcuddur. Rektor onu da qeyd etdi ki, qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında müqavilələr uğurla yerinə yetirilərək səmərəli nəticələr verir. Məqsəd SDU-nun dünyanın elm və təhsil məkanında nüfuzunu artırması, ən tanınmış universitet assosiasiyalarına qəbul olunması, beynəlxalq elm və təhsil birliklərində nüfuz qazanmasıdır. Təbii ki, fəaliyyətimizlə bu hədəfə doğru uğurla addımlayırıq.
Memorandum çərçivəsində həyata keçiriləcək işlərin əhəmiyyətini vurğulayan rektor bu əməkdaşlığın uğurla gerçəkləşəcəyinə ümidvar olduğunu qeyd etdi.
Beynəlxalq Təlim və Layihə Mərkəzinin icraçı direktoru Tariyel Dövlətov, həmin Mərkəzin Beynəlxalq layihə şöbəsinin direktoru Zəfər Həsənov təşkilatın missiyasından, görülən işlərdən, həyata keçirilən layihələrdən və imzalanan bu əməkdaşlığın dövlətimizin və təhsilimizin inkişafına verəcəyi töhfədən bəhs etdilər.

Главная страница | Новости | Подписан меморандум согласия между СГУ и Международным учебно-проектным центром
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Март 2018 15:14
Подписан меморандум согласия между СГУ и Международным учебно-проектным центром
29 марта между Сумгаитским государственным университетом и Международным  учебно-проектным центром подписан меморандум согласия о развитии бизнес –среды в Азербайджанской Республике, привлечению страны к научно-учебным работам,  применению научно-технических достижений в предпринимательской деятельности,  поддерживанию развития просветительской работы для субъектов предпринимательства.
Документ был подписан ректором СГУ профессором Эльханом Гусейновым и исполнительным директором Международного учебно-проектного центра Тариелем Довлатовым. Соглашение между СГУ и Центром предусматривает развитие бизнес-среды как основного фактора социально-экономического развития Азербайджанской Республики,  прохождение производственной практики студентами СГУ в Центре и в организациях,  являющихся его членами (Azersun Holding, Access Bank ASC, Bank of  Baku ASC,  Kapital Bank,  Avrora,  Delta Group,  İnci Group) участие сотрудников СГУ в семинарах,  организованных Центром, поддержка и помощь в привлечении университета в качестве партнера и координатора к проектам,  финансируемым European Commission  EACEA, в рамках программ Erasmus+; KA2 и KA1, локализацию при университете программ Международной сертификации и аккредитации,  подготовку таких программ сертификации как İELTS, TOEFL, SAT, GRE, GMAT, ACCE, PMP,  организацию курсов повышения квалификации для субъектов предпринимательства,  участие студентов СГУ в семинарах,  организованных Центром,  использованию научного потенциала СГУ в исследованиях,  проводимых Центром.
Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов  информировал присутствующих о деятельности и международных связах университета. Он отметил,  что  внимание и забота Президента страны Ильхама Алиева о высшем образовании,  является доказательством того, что оно является приоритетным направлением политики государства. Согласно постановлению Президента страны о социально-экономическом развитии регионов, с целью обеспечения регионов и страны в целом квалифицированными кадрами в высших школах проводится большая работа. Сумгаитский государственный университет, в этом смысле, стал одним из ведущих вузов не только  региона,  но и республики.  Университет с каждым годом расширяет свои международные связи и, являясь мостом в интеграции нашей страны в мировое сообщество,  стал членом Прикаспийских государственных университетов и Ассоциации Российско –Азербайджанских вузов.
Университет в настоящее время имеет двусторонние связи сотрудничества с Кельнским техническим университетом (Германия), Грацким техническим университетом (Австрия),  Варшавским технологическим университетом (Польша), Уфимским государственным нефтяным техническим университетом,  Самарским государственным техническим университетом (Россия). Было отмечено, что эти связи сотрудничества успешно выполняются и приносят хорошие плоды. Целью университета является поднятие своего авторитета в научном и образовательном пространстве мира. СГУ строит свою деятельность  в этом направлении.
Ректор сказал,  что меморандум имеет большое значении. Работа,  выполняемая в его рамках,  будет служить общим интересам.
Исполнительный директор Международного учебно-проектного центра Тариель Довлатов и директор проектного центра той же организации Зафар Гасанов рассказали о миссии организации,  проделанной работе,  воплотившихся проектах и отметили,  что сотрудничество между СГУ и Центром будет плодотворным.