SDU ilə Beynəlxalq Təlim və Layihə Mərkəzi arasında anlaşma memorandumu imzalandı
Martın 29-da Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Beynəlxalq Təlim və Layihə Mərkəzi arasında Azərbaycan Respublikasında biznes mühitinin inkişaf etdirilməsi, ölkənin  elmi-tədris işlərinə cəlb edilməsi, dünyanın qabaqcıl elmi-texniki nailiyyətlərinin sahibkarlığın inkişafına tətbiq edilməsi, sahibkarlıq subyektlərinin maarifləndirilməsi inkişafına dəstək göstərilməsi məqsədilə anlaşma memorandumu imzalandı. Sənədi SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov və Beynəlxalq Təlim və Layihə Mərkəzinin icraçı direktoru Tariyel Dövlətov imzaladılar. Memorandumda universitetlə mərkəz arasında Azərbaycan Respublikasında sosial-iqtisadi inkişafın əsas amili kimi biznes mühitinin inkişaf etdirilməsi, SDU tələbələrinin mərkəzdə və ona üzv təşkilatlarda (Azersun Holding, Access Bank ASC, Bank of  Baku ASC,  Kapital Bank,  Avrora,  Delta Group,  İnci Group) istehsalat təcrübəsi keçilməsi, Mərkəz tərəfindən təşkil olunan təlim və seminarlarda SDU əməkdaşlarının iştirakının təmin edilməsi, Erasmus+ ;  KA2 və KA1  proqramları çərçivəsində universitetin  European Commission  EACEA tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrə tərəfdaş və koordinator kimi cəlb olunmasına dəstək verilməsi, Beynəlxalq sertifikatlaşdırma və akkreditasiya proqramlarının universitet nəzdində lokallaşdırılması, İELTS, TOEFL, SAT, GRE, GMAT, ACCE, PMP və bu kimi sertifikat proqramlarına hazırlaşması, Sahibkarlığın inkişafını nəzərə alaraq, sahibkarlıq subyektlərinə  ixtisasartırma proqramlarının təklif edilməsi, mərkəz tərəfindən təşkil edilən seminarlarda SDU tələbələrinin iştirakının təşkili, mərkəzin həyata keçirdiyi tədqiqatlarda SDU-nun elmi potensialından istifadə edilməsi nəzərdə tutulur.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı onu təsdiqləyir ki, bu mühüm amil dövlət siyasətinin mühüm prinsipləri sırasına daxil edilmişdir. Bu proses təkcə paytaxt ilə məhdudlaşmır, bölgələri də əhatə edir. Ölkə Prezidentinin sərəncamı və regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramına uyğun olaraq, müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan  Sumqayıt Dövlət Universiteti öz nailiyyətləri ilə nəinki regionun həmçinin ölkənin nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Bu ali təhsil müəssisəsi bir çox layihələrə imza ataraq beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək səviyyəyə çatdırmaqla, mükəmməl bir ali təhsil müəssisəsi modelini yaratmışdır. Bir sözlə, beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet  bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının  üzvü olmuşdur. Universitetimizin hal - hazırda Köln Texniki (Almaniya), Qrats Texniki (Avstriya), Varşava Texnologiya (Polşa), Ufa Dövlət Neft Texniki (Rusiya), Samara Dövlət Texniki Universitetləri (Rusiya) və s. ilə ikitərəfli müqavilələri mövcuddur. Rektor onu da qeyd etdi ki, qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında müqavilələr uğurla yerinə yetirilərək səmərəli nəticələr verir. Məqsəd SDU-nun dünyanın elm və təhsil məkanında nüfuzunu artırması, ən tanınmış universitet assosiasiyalarına qəbul olunması, beynəlxalq elm və təhsil birliklərində nüfuz qazanmasıdır. Təbii ki, fəaliyyətimizlə bu hədəfə doğru uğurla addımlayırıq.
Memorandum çərçivəsində həyata keçiriləcək işlərin əhəmiyyətini vurğulayan rektor bu əməkdaşlığın uğurla gerçəkləşəcəyinə ümidvar olduğunu qeyd etdi.
Beynəlxalq Təlim və Layihə Mərkəzinin icraçı direktoru Tariyel Dövlətov, həmin Mərkəzin Beynəlxalq layihə şöbəsinin direktoru Zəfər Həsənov təşkilatın missiyasından, görülən işlərdən, həyata keçirilən layihələrdən və imzalanan bu əməkdaşlığın dövlətimizin və təhsilimizin inkişafına verəcəyi töhfədən bəhs etdilər.

Home | News | MEMORANDUM OF UNDERSTANDING SIGNED BETWEEN SSU AND INTERNATIONAL TRAINING AND PROJECT CENTER
MEMORANDUM OF UNDERSTANDING SIGNED BETWEEN SSU AND INTERNATIONAL TRAINING AND PROJECT CENTER
On March 29, a Memorandum of Understanding was signed between Sumgayit State University and International Training and Project Center for the purpose of improvement of business environment in Azerbaijan, application of scientific-technical achievements to development of entrepreneurship and supporting the development of educative works in entrepreneurship subjects. The document was signed by SSU rector Professor Elkhan Huseynov and Executive Director of International Training and Project Center Tariyel Dovlatov. The memorandum implies the development of business environment between the university and the center as a main factor of socio-economic development, internship for SSU students in the center and its member organizations (Azersun Holding, Access Bank OJSC, Bank of Baku OJSC, Kapital Bank, Avrora, Delta Group, Inci Group), ensuring the participation of employees in trainings and seminars organized by the center, support to the university for involving in projects as a partner or coordinator financed by European Commission EACEA in the framework of Erasmus+; KA2 and KA1, localization of international certification and accreditation programs within the university, preparation for programs such as IELTS, TOEFL, SAT, GRE, GMAT, ACCE, PMP, arrangements of SSU students’ attendance in seminars organized by the center, using scientific potential of SSU in researches conducted by the center.
Rector Professor Elkhan Huseynov gave information about university’s activity and its international relations. He noted that President Ilham Aliyev’s attention and care for education is one of the main principles of state policy. The process covers not only the capital, but also regions. Sumgayit State University has become one of the educational institutions of the country which provides enterprises with qualified cadres. It has been a part of international projects, expanded international relations year after year and is a member of Caspian State University Association and Azerbaijan-Russia Association of Higher Education Institutions. At the present, our university has got bilateral agreements with University of Cologne (Germany), Graz University of Technology (Austria), Warsaw University of Technology (Poland), Ufa State Petroleum Technological University (Russia), Samara State Technical University (Russia), etc. Rector also noted that agreements on bilateral partnership are effective and successfully implemented. The purpose is to increase SSU’s reputation in zone of science and education of the world and to get admitted to well-known university associations.
Rector emphasized the importance of future work in the frame of the memorandum and said that he is hopeful about successful partnership.
Executive director of International Training and Project Center Tariyel Dovlatov and director of international project department of the center Zafar Hasanov talked about the organization’s mission, its work, implemented projects and contributions of the signed partnership.