Əsas səhifə | Xəbərlər | Kollektivimiz AXC-nin 100, Hüseyn Cavidin anadan olmasının 135 illiyinə həsr olunmuş“Zülmətdə nur” tamaşasına baxdılar
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Aprel 2018 14:55
Kollektivimiz AXC-nin 100, Hüseyn Cavidin anadan olmasının 135 illiyinə həsr olunmuş“Zülmətdə nur” tamaşasına baxdılar
Aprelin 19-da universitetimizin kollektivi Hüseyn Ərəblinski adına Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100, Hüseyn Cavidin anadan olmasının 135 illiyinə həsr edilmiş Nizami Muradoğlunun “Zülmətdə nur” mənzum pyesi əsasında hazırlanan tamaşaya baxdılar. Əsər böyük mütəfəkkir, şair-dramaturq Hüseyn Cavidin həyatından bəhs edir. Teatrın baş rejissoru, Əməkdar artist Firudin Məhərrəmovun quruluş verdiyi əsər 37-ci il repressiyalarında imperiyanın hədəfinə tuş gəlmiş şair-dramaturq Hüseyn Cavidin, o cümlədən dövrün tanınmış aydınları Əhməd Cavadın, Mikayıl Müşfiqin həyatına işıq salır. NKVD zindanlarında əzab verilən ziyalılarımızın mənəvi-psixoloji sarsıntılarını Əməkdar artistlər Rauf Ağakişiyev, İlahə Səfərova, Cəlal Məmmədov, İzaməddin Bağırov, aktyorlar Oqtay Mehdiyev, Sədaqət Nuriyeva, Habil Xanlarov, Şəhla Məmmədova, Şəmistan Süleymanlı və başqaları ustalıqla çatdıra bildilər.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ просмотрели спектакль «Свет во тьме» (“Zülmətdə nur”), посвященный 100 –летию АДР и 135-летию со дня рождения Гусейна Джавида
Сотрудники СГУ просмотрели спектакль «Свет во тьме» (“Zülmətdə nur”), посвященный 100 –летию АДР и 135-летию со дня рождения Гусейна Джавида
19 апреля коллектив университета   просмотрел спектакль «Свет во тьме» в Сумгаитском драматическом театре им. Гусейна Араблинского,  который был посвящён 100-летию Азербайджанской Демократической Республики и 135-летию со дня рождения Гусейна Джавида. Автор пьесы Низами Мурадоглу посвятил это произведение великому поэту – драматургу Гусейну Джавиду.
Главным режиссером пьесы является заслуженный артист Фирудин Магеррамов. В пьесе говорится о политических репрессиях  1937 года, жертвами которых стали  поэт – драматург Гусейн Джавид, поэты Ахмед Джавад и Микаил Мушфиг. Морально-психологические мучения великих поэтов  в застенках НКВД смогли мастерски передать заслуженные артисты  Рауф Агакишиев, Илаха Сафарова, Джалал Мамедов, Изамеддин Багиров, актеры Огтай Мехтиев,  Садагат Нуриева,  Габиль Ханларов, Шахла Мамедова, Шамистан Сулейманов и др.