Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Xarici dil – karyeraya aparan yol” adlı olimpiadanın ilk mərhələsi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Aprel 2018 13:00
SDU-da “Xarici dil – karyeraya aparan yol” adlı olimpiadanın ilk mərhələsi keçirildi
Aprelin 21-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş Sumqayıt şəhər məktəblilərinin  IX-XI sinif şagirdləri üçün  ilk dəfə olaraq (ingilis, rus, alman) fənni üzrə “Xarici dil – karyeraya aparan yol” adlı olimpiadanın I mərhələsi keçirildi.
Olimpiadaların təşkil edilməsində məqsəd istedadlı uşaqların aşkar edilməsi, şagirdlərdə fənlərə olan marağın artırılması, onların  sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılması və  universitet-məktəblər arasındakı əlaqələrin genişləndirilməsindən ibarətdir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunan  fənn olimpiadalarında  iştirakçılarının sayı ildən - ilə çoxalır, əlaqələr uğurla inkişaf edir. Bu da şagirdlərin hərtərəfli, mükəmməl biliyə yiyələnməyinə xidmət edir.  Qeyd edək ki, universitetimizdə ilk dəfə olaraq xarici dildən keçirilən fənn olimpiadası  2 (iki) mərhələdən ibarətdir. I mərhələ - şifahi mətnini oxuyub başa düşülməsi (reading) və leksik – qrammatik test blokları, II mərhələ - dinləmə (listening) və yazı (writing) blokları.
Bilik yarışında Azərbaycan və rus bölməsindən 240 şagird biliklərini sınadılar.
Olimpiadanın qalibləri  Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinin fəxri fərmanları və qiymətli hədiyyəri ilə təltif olunacaqlar.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялся первый этап олимпиады «Иностранный язык-путь к карьере»
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Апрель 2018 13:00
В СГУ состоялся первый этап олимпиады «Иностранный язык-путь к карьере»
21 апреля Сумгаитский государственный университет и городской отдел образования организовали олимпиаду «Иностранный язык - путь к карьере»,  посвященную 100-летию Азербайджанской Демократической Республики и 95 –летию общенационального лидера Гейдара Алиева. В олимпиаде участвовали ученики IX-XI классов г Сумгаита. Подобная олимпиада проводится впервые (английский , русский,  немецкий языки) Проведен I тур олимпиады.
Целью этого мероприятия является выявление наиболее одаренных детей,  повышение  интереса к изучению иностранных языков,  демонстрация навыков и умений школьников в условиях здоровой конкуренции,  расширение связей школ с университетом.
Отметим,  что год от года растет число участников олимпиад,  проводимых Сумгаитским государственным университетом, успешно развиваются связи между школами и университетом.
Всё это способствует всестороннему  развитию знаний учеников.
Олимпиада,  впервые проводимая по  иностранному языку,  состоит из 2-ух  этапов. В I туре представлены задания по чтению и пониманию текста (reading)  и лексико-грамматическому тестированию. Во II туре будет представлен блок заданий по прослушиванию  (listing) и письму  (writing).
В олимпиаде приняли участие 240 учеников из азербайджанского и русского отделения школ Сумгаита.
Победители олимпиады будут награждены Почетными грамотами и ценными подарками Сумгаитского государственного университета и Сумгаитского городского отдела образования.