II  MİLLİ  MÜHASİBLƏR  FORUMU
Son illər ölkə həyatının bütün sahələrində reallaşdırılan məqsədyönlü tədbirlər öz uğurlu nəticələrini verib. İqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində ölkəmizin imkanlarını artırmaqla yanaşı, regional və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı işinə də xidmət edir. Əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş inkişaf strategiyasının Prezident İlham Əliyevin yeni mərhələdə uğurla davam etdirməsi bu gün müstəqil Azərbaycanı regionun ən güclü və qüdrətli dövlətlərindən birinə çevirmişdir. Bütün bunların nəticəsi olaraq Azərbaycan hazırda daha geniş geosiyasi arealda sülh, tərəqqi və sabitlik, iqtisadi əməkdaşlıq mərkəzi kimi tanınır.
Aprelin 28-dən 29-dək Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Auditorlar Palatasının, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının, İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyinin, Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiyasının (ARPA), İqtisadi Araşdırmalar və Tədris Mərkəzinin, Professional Maliyyə Menecerləri Assosiayasının və Gənc Mühasiblər Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Şamaxı rayonundakı AR Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzində  “II  MİLLİ  MÜHASİBLƏR  FORUMU” keçirildi. Forumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, həmin kafedranın baş müəllimi Bəxtiyar Davudov, İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Səadət Hümbətəliyeva, Biznesin təşkili və Menecment  kafedrasının magistrantı  Murad  Qasımov iştirak etdilər. Forumun Plenar iclasında “II  MİLLİ  MÜHASİBLƏR  FORUMU” təşkilat komitəsinin sədri Ruslan Atakişiyev, AR Vergilər Nazirinin 1-ci müavini Sahir Məmmədxanov, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının sədri Məmməd Musayev, AR Auditorlar Palatasının sədri professor Vahid Novruzov cıxış etdilər.
Sonra Forum müxtəlif bölmələrdə davam etdi və mühasibatlıq sahəsində mövcud vəziyyət və problemlər, vergi qanunvericiliyi və mühasibat uçotu, maliyyə hesabatının beynəlxalq standartlarının tətbiqində təhsil və sertifikasiyanın rolu, kommersiya qurumlarında mühasibat uçotunun problemləri, mühasibat uçotu proqramları təminatında müasir çağırışlar və s. mövzularda təqdimatlar və çıxışlar iştirakçıların diqqətinə çatdırıldı.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 May 2018 11:57
In a changing world, Azerbaijan"s rapid advancement in achieving ruthless competition in the global space necessitates consistent measures for the organization and growth of the country"s economy. Successful continuation of development strategy of Great leader Heydar Aliyev by the President Ilham Aliyev has made Azerbaijan one of the powerful and mighty countries of the region. At the result, Azerbaijan is known as the center of progress and stability, peace and economic cooperation in a wide geopolitical arena.
On April 28-29, the II National Accountants Forum was held at the Training Center of the Ministry of Taxes located in Shamakhi district. It was co-organized by Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan, the Chamber of Auditors of Azerbaijan Republic, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic, Public Unit of Studying Economic Resources, Association of Accountants and Risk Specialists of Azerbaijan, Economic Research and Training Center, Association of Professional Financial Managers and Young Accountants Union.
The head of the Department of Finance and Accounting of Sumgayit State University docent Loghman Abdullayev, senior lecturer Bakhtiyar Davudov, senior lecturer of the Department of Economics Saadat Humbataliyeva, master student of Department of Business Administration and Management Murad Gasimov participated in the Forum. The following persons delivered speech in plenary session of the Forum: chairman of the Organizing committee of the II National Accountants Forum Ruslan Atakishiyev, First Deputy of Minister of Taxes of Azerbaijan Republic Sahir Mammadkhanov, chairman of National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic Mammad Musayev and head of Chamber of Auditors of Azerbaijan Republic Professor Vahid Novruzov.
Forum went on with different sections: current situation and problems in the field of accounting, tax legislation and accounting, the role of education and certification in the application of international standards of financial reports, accounting problems in commercial organizations, modern challenges in accounting software, etc.