II  MİLLİ  MÜHASİBLƏR  FORUMU
Son illər ölkə həyatının bütün sahələrində reallaşdırılan məqsədyönlü tədbirlər öz uğurlu nəticələrini verib. İqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində ölkəmizin imkanlarını artırmaqla yanaşı, regional və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı işinə də xidmət edir. Əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş inkişaf strategiyasının Prezident İlham Əliyevin yeni mərhələdə uğurla davam etdirməsi bu gün müstəqil Azərbaycanı regionun ən güclü və qüdrətli dövlətlərindən birinə çevirmişdir. Bütün bunların nəticəsi olaraq Azərbaycan hazırda daha geniş geosiyasi arealda sülh, tərəqqi və sabitlik, iqtisadi əməkdaşlıq mərkəzi kimi tanınır.
Aprelin 28-dən 29-dək Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Auditorlar Palatasının, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının, İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyinin, Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiyasının (ARPA), İqtisadi Araşdırmalar və Tədris Mərkəzinin, Professional Maliyyə Menecerləri Assosiayasının və Gənc Mühasiblər Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Şamaxı rayonundakı AR Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzində  “II  MİLLİ  MÜHASİBLƏR  FORUMU” keçirildi. Forumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, həmin kafedranın baş müəllimi Bəxtiyar Davudov, İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Səadət Hümbətəliyeva, Biznesin təşkili və Menecment  kafedrasının magistrantı  Murad  Qasımov iştirak etdilər. Forumun Plenar iclasında “II  MİLLİ  MÜHASİBLƏR  FORUMU” təşkilat komitəsinin sədri Ruslan Atakişiyev, AR Vergilər Nazirinin 1-ci müavini Sahir Məmmədxanov, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının sədri Məmməd Musayev, AR Auditorlar Palatasının sədri professor Vahid Novruzov cıxış etdilər.
Sonra Forum müxtəlif bölmələrdə davam etdi və mühasibatlıq sahəsində mövcud vəziyyət və problemlər, vergi qanunvericiliyi və mühasibat uçotu, maliyyə hesabatının beynəlxalq standartlarının tətbiqində təhsil və sertifikasiyanın rolu, kommersiya qurumlarında mühasibat uçotunun problemləri, mühasibat uçotu proqramları təminatında müasir çağırışlar və s. mövzularda təqdimatlar və çıxışlar iştirakçıların diqqətinə çatdırıldı.

Главная страница | Новости | II Национальный форум бухгалтеров
За последние годы во  всех областях жизни  реализуются целенаправленные мероприятия,  которые  дают хорошие результаты. Стратегия развития,  основанная общенациональным лидеров Гейдаров  Алиевым и успешно продолженная Президентом Ильхамом Алиевым,  превратила суверенный Азербайджан в одну из сильнейших и развитых  стран региона. В результате наша республика стала центром прогресса, мира,  стабильности и экономического сотрудничества в широком геополитическом ареале. С 28 по 29 апреля в Учебном центре Министерства по налогам АР в Шамахинском районе при совместной организационной поддержке Министерства по налогам, Аудиторской палаты АР,  Национальной конфедерации предпринимательских (работодательских) организаций, общественного объединения изучения экономических ресурсов,  Азербайджанской  ассоциации бухгалтеров и  профессионалов риска (ARPA) и Объединения молодых бухгалтеров был проведен II Национальный форум бухгалтеров. На форуме из СГУ участвовали зав. кафедрой  финансирования и бухгалтерского учета доцент Логман Абдуллаев,  ст. преподаватель той же кафедры Бахтияр Давудов, ст. преподаватель кафедры экономики Саадат Гумбаталиева,  магистрант кафедры менеджмента Мурад Гасымов.
На пленарном заседании форума выступили председатель организационного комитета форума Руслан Атакишиев, первый зам. министра по налогам АР Сахир Мамедханов, председатель Национальной конфедерации предпринимательских (работодательских) организаций Азербайджана Мамед Мусаев, председатель Аудиторской палаты АР профессор Вахид Новрузов.
Затем Форум был продолжен в различных секциях. Здесь обсуждались такие вопросы, как состояние и перспективы в области бухгалтерского учета,  роль образования и сертификации в применении стандартов финансового отчета, проблемы бухгалтерского учета в коммерческих структурах,  современные требования к программному обеспечению бухгалтерского учета и др.