SDU-da “İqtisadi təhlükəsizlik: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
İqtisadi islahatların təməlində milli dövlətçiliyimizin tarixi nailiyyətləri dayanır. Mayın 2-də  Sumqayıt Dövlət Universitetində “İqtisadi təhlükəsizlik: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi. Konfransda Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri akademik Ziyad Səmədzadə, Millət vəkili, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vahid Əhmədov, Bakı Biznes Universitetinin rektoru professor İbad Abbasov, İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri dosent Vüqar Bayramov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri  iqtisad elmləri doktoru, professor Zahid Məmmədov, o cümlədən, Rusiya, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan  və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin iqtisadçı alimləri də iştirak etdilər.
Konfransı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram, layihələr barədə məlumat verdi.  Bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illik yubileyi bu gün müstəqil Azərbaycan Respublikasında dövlət, eləcə də beynəlxalq və türk dünyası səviyyələrində qeyd edilir. Bu tarixi gün Azərbaycan xalqının həyatına böyük və əlamətdar hadisə kimi daxil olmuşdur. Şərqdə ilk demokratik dövlət quruluşunu yaratmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti istiqlaliyyətimizi elan edərək xalqımızın müstəqillik əzmini nümayiş etdirmişdir.
Rektor AXC hökumətinin həyata keçirdiyi iqtisadi islahatların əsas mahiyyətini, hədəflərini təhlil edərək xüsusən də aqrar islahatlar, torpaqların kəndlilərə verilməsi, mülkiyyətin bütün formalarına bərabər şəraitin yaradılması, maliyyə-vergi siyasəti, milli valyutanın buraxılması, dövlət bankının yaradılması, dövlət büdcəsinin formalaşdırılması, dağılmış infrastrukturun yenidən qurulması, sənayenin inkişafı istiqamətində atılan addımlar, xarici ticarət əlaqələrinin qurulması sahəsindəki mühüm addımlarını xüsusi qeyd etdi. Bildirdi ki, müasir Azərbaycan dövlətinin banisi Heydər Əliyevin misilsiz idarəçilik qabiliyyəti, gərgin əməyi nəticəsində əldə olunmuş nailiyyətlər sonrakı illərdə ölkə iqtisadiyyatının davamlı və dinamik inkişafı üçün möhkəm zəmin yaratdı. Azərbaycanın milli iqtisadiyyatının formalaşmasında Heydər Əliyevin xidmətləri misilsizdir.1994-cü il sentyabrın 20-də tarixə “Əsrin müqaviləsi” kimi daxil olan neft müqaviləsinin imzalanması Azərbaycanın bugününə və gələcəyinə olan inamı nümayiş etdirdi. “Əsrin müqaviləsi” uzaq gələcəyə hesablanmış sazişdir. Belə ki, 2017-ci il sentyabrın 14-də imzalanmış “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlarının 2050-ci ilədək birgə işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında müqavilə dəyişdirilmiş və yenidən işlənib hazırlanmış saziş Azərbaycan dövlətinin Heydər Əliyevin iqtisadi və siyasi kursuna sədaqətinin, milli iqtisadiyyatın çoxşaxəli inkişaf etdiyinin əyani göstəricisidir. Son illər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin düşünülmüş, çevik və qətiyyətli iqtisadi siyasəti sayəsində qazanılmış uğurlar daha da möhkəmləndirilib, ölkəmiz iqtisadi sahədə keçid dövrünü uğurla başa çatdırıb. Davamlı və dinamik inkişafı özündə ehtiva edən özünəməxsus milli inkişaf modeli ilə tanınan Azərbaycan hazırda inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşayır və yeni-yeni uğurlara imza atır.
Rektor çıxışının sonunda onu bildirdi ki, iki gün davam edəcək konfransın məqsədi yerli və xarici mütəxəssisləri, alimləri, ictimai xadimləri bir araya gətirmək, mövzu ətrafında müzakirələr aparmaq, innovativ fikirlərlə paylaşmaq və tövsiyələr hazırlamaqdan ibarətdir.
Konfransda Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri akademik Ziyad Səmədzadə “İqtisadi təhlükəsizlik: müasir problemlər və çağırışlar” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, müasir dövrdə qloballaşan dünya iqtisadiyyatı şəraitində ölkələrin iqtisadi təhlükəsizlik probleminin ön plana çəkilməsi obyektiv bir zərurətdir. İqtisadi təhlükəsizliyin təmin edilməsində mühüm rol oynayan maliyyə sabitliyi, maliyyə sisteminin dayanıqlığı, iqtisadi təhlükəsizliyin iqtisadi inkişaf və onun səmərəliliyi ilə sıx əlaqədə olduğu sübut edilir. İqtisadi təhlükəsizlik milli təhlükəsizliyin tərkib hissəsidir.
Millət vəkili, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vahid Əhmədov çıxış edərək qeyd etdi ki, konfrans mühüm və aktual bir məsələyə həsr olunub. Ölkənin iqtisadi təhlükəsizliyi dedikdə onun elə vəziyyəti başa düşülür ki, orada zəruri maliyyə, istehsal, əmək, intellektual potensialı, onun effektiv funksiyalaşmasına təminat verən istehsalat təşkili sistemi olsun. Bu gün Azərbaycan Qafqazda iqtisadi cəhətdən güclü olan dövlətdir. Bu da Azərbaycanın milli maraqlarından irəli gəlir. Son illər respublikanın iqtisadi təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm nəticələr əldə edilmişdir.
Bakı Biznes Universitetinin rektoru professor İbad Abbasov bildirdi ki, 1969-cu ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə gəldiyi ilk dövrdə aqrar sahənin inkişafına nail oldu. O dövrdə kənd təsərrüfatı sahəsində də çox böyük irəliləyişlər əldə olundu. Professor İbad Abbasov Ulu öndərin yürütdüyü siyasətin, iqtisadi strategiyanın Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi sayəsində Azərbaycanın bu gün Şərqlə Qərbi birləşdirən əlverişli tranzit məkan kimi Avropa üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri iqtisad elmləri doktoru, professor Zahid Məmmədov, X.Ə.Yasəvi adına Beynəlxalq Qazax–Türk Universitetinin İqtisadiyyat və maliyyə kafedrasının müdiri professor Boraş Mırzaliyev “Продовольственная безопасность как составная часть экономической безопасности государства”, BMEA İqtisadiyyat İnstitutunun direktor müavini iqtisad elmləri namizədi Pilyutik Andrey “Обеспечение экономической безопасности республики Беларусь”, İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri dosent Vüqar Bayramov “Economic Security of Azerbaijan: concept, structure and comparative assessment”, SDU-nun Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov “Enerji təhlükəsizliyi Azərbaycanın dayanıqlı iqtisadi inkişafının şərti kimi”  mövzularında məruzə etdilər. Natiqlər qeyd etdilər ki, iqtisadi təhlükəsizlik ölkənin iqtisadi-sosial inkişafı ilə bağlıdır. Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən qloballaşan dünyanın tələblərinə uyğun uğurla davam etdirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının bu gün başlıca məqsədi müasir çağırışlar fonunda Azərbaycanın davamlı inkişafını təmin etməkdir. Azərbaycan Respublikası daxili və xarici iqtisadi siyasət aparmaqla ölkənin təhlükəsizliyini təmin edir.
Konfransın plenar iclasının sonunda Özbəkistan Respublikasının Daşkənd Maliyyə İnstitutu  və Sumqayıt  Dövlət Universiteti arasında  təhsil və elmi tədqiqat sahəsi üzrə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
“İqtisadi təhlükəsizlik: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq elmi konfrans öz işini bölmə iclaslarında davam etdirdi.
Qeyd edək ki, konfransa 195 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Главная страница | Новости | В СГУ начала свою работу Международная научная конференция «Экономическая безопасность: состояние и перспективы»
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Май 2018 17:17
В СГУ начала свою работу Международная научная конференция «Экономическая безопасность: состояние и перспективы»
В основе экономических реформ лежат исторические достижения нашей национальной государственности. 2 мая в СГУ была открыта Международная научная конференция «Экономическая безопасность: состояние и перспективы». На конференции приняли участие председатель Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса, народный депутат, член Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Вахид Ахмедов,  ректор Бакинского университета бизнеса профессор Ибад Аббасов,  председатель президиума управления  Центра экономического и социального развития,  доцент Вугар Байрамов, зав. Отделом науки Азербайджанского экономического университета,  доктор экономических наук профессор Захид Мамедов, в том числе, ведущие ученые-экономисты России,  Турции,  Казахстана, Узбекистана и др. стран.
Конференцию открыл ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал гостей,  выразил  радость по поводу встречи с ними. Ректор рассказал участникам конференции об истории университета,  направлениях деятельности,  международных проектах  и программах,  осуществляемых в вузе. Он отметил, что 100-летие со дня создания Азербайджанской Демократической Республики отмечается в Азербайджанской Республике на государственном,  а также международном уровне. Была особо подчеркнута основная цель АДР по экономическим реформам, в частности, в аграрном секторе,  по передаче земли крестьянам, финансово-налоговой политике,  выпуску национальной валюты, созданию государственного банка, формированию государственного бюджета,  восстановлению разрушенной инфраструктуры,  развитию промышленности, налаживанию внешних экономических отношений. Ректор отметил,  что основоположник современной Азербайджанской Республики Гейдар Алиев обладал  непревзойденными качествами руководителя. Успехи, достигнутые в период его руководства страной, создали прочные предпосылки для дальнейшего стойкого и динамичного развития экономики страны в последующие годы. В формировании азербайджанской  национальной экономики Гейдар Алиев сыграл огромную роль.
20 сентября 1994 года был подписан «Контракт века», который продемонстрировал веру азербайджанского народа в своё настоящее и будущее. Так, подписанный 14 сентября 2017 года договор  о совместной разработке и добыче на «Азери –Чыраг –Гюнешли» до 2050 года был изменен и разработан заново, что свидетельствует о преданности азербайджанского государства политическому и экономическому курсу Гейдара Алиева.
За последние годы осознанная, гибкая и решительная экономическая политика  Ильхама Алиева позволила стране успешно завершить переходной этап в экономике. Азербайджан известный в мире своей особенной национальной моделью экономического развития, переживает качественно новый период экономического развития и добивается всё новых успехов.
В заключение выступления ректор сказал, что целью настоящей конференции,  которая будет продолжаться в течение 2-ух  дней, является возможность встречи местных и зарубежных специалистов, ученых, общественных деятелей для обсуждения темы конференции, выработка инновационных идей и рекомендаций.
На конференции выступил депутат Милли Меджлиса  председатель Комитета по экономической политике,  промышленности и предпринимательству. Он сказал, что проблема экономической безопасности стран в современном глобализующемся мире является очень актуальной. Главную роль в обеспечении экономической безопасности играют финансовая стабильность и устойчивость финансовой системы. Экономическая безопасность тесно связана с экономическим развитием и его эффективностью, а экономическая безопасность составная часть национальный безопасности.
В своем выступление депутат Милли Меджлиса член Комитета по экономической политике,  промышленности  и предпринимательству. Вахид Ахмедов сказал,  что конференция посвящена актуальной теме. Он отметил, что когда говорят об экономической безопасности имеют ввиду положение, когда в ней имеется система организации обеспечения финансов, производства, труда, интеллектуального потенциала и его эффективных функций. Сегодня Азербайджан  в экономическом отношении самое сильное государство на Кавказе, что отвечает национальным интересам. За последние годы достигнуты большие успехи в обеспечении экономической безопасности.
Ректор Бакинского университета бизнеса профессор Ибад Аббасов сказал , что в 1969-ом году на первом этапе руководства страной общенационального лидера Гейдара Алиева,  было достигнуто развитие аграрного  сектора. В тот период и во всех областях сельского хозяйства наблюдалось бурное развитие. Профессор Ибад  Аббасов отметил,  что политику Гейдара Алиева по развитию экономической стратегии страны успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, благодаря чему сегодня Азербайджан стал транзитным пространством,  объединяющим Восток с Западом.
Зав. Отделом науки Азербайджанского государственного экономического университета профессор Захид Мамедов и зав. кафедрой экономики и финансов Международного казахско-турецкого университета  им. Х.А.Ясеви профессор Бораш Мирзалиев выступили с докладом «Продовольственная безопасность как составная часть экономической безопасности государства»,  зам. директора Института экономики БНАН,  к.э.н. Пилютик Андрей –с докладом «Обеспечение экономической безопасности Республики Беларусь»,  председатель президиума Центра  управления экономическим и социальным развитием доц. Вугар Байрамов -“Economic Security of Azerbaijan: concept, structure and comparative assessment” зав. кафедрой организации бизнеса и менеджмента доц. Галиб Гусейнов –«Энергетическая безопасность как условие устойчивого экономического развития».
Докладчики отметили,  что экономическая безопасность связана с экономическим  и социальным развитием страны. Азербайджан проводит внутреннюю и внешнюю экономическую политику,  направленную на обеспечение экономической безопасности.
В конце пленарного заседания конференции был подписан договор о сотрудничестве в области образования и научных исследований между Ташкентским финансовым институтом Узбекистана и Сумгаитским государственным университетом. Международная научная конференция «Экономическая безопасность: состояние и перспективы» продолжила свою работу по секциям.