SDU-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 –ci ildönümünə həsr olunmuş Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 –ci il dönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin memarıdır” mövzusunda Respublika elmi konfransı öz işinə başladı.
Konfransda respublikamızda fəaliyyət göstərən bir çox ali təhsil müəssisələrinin alimləri iştirak etdilər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları universitetin foyesində ucaldılan ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov konfransı giriş nitqi ilə açaraq Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətlərindən danışdı, dahi rəhbərin anadan olmasının 95-ci ildönümünün respublikamızda və ölkəmizdən kənarda dərin hörmət və ehtiramla geniş qeyd olunduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin doğum gününün yüksək coşqu ilə qeyd olunması Azərbaycan xalqının dahi şəxsiyyətin ölkəmiz qarşısında xidmətlərinə verdiyi yüksək qiymətin, onun xatirəsinə hörmət və ehtiramının təzahürüdür. Azərbaycan xalqı hər zaman Heydər Əliyevin əziz xatirəsini ehtiramla yad edəcək. Çünki bütün varlığı ilə Vətənə və xalqa candan bağlı olan böyük şəxsiyyət və dövlət xadimi Heydər Əliyev öz həyatını, zəngin dövlətçilik təcrübəsini Azərbaycanın xoşbəxt gələcəyinə, onun inkişaf etmiş sivil dövlətlər səviyyəsinə yüksəlməsinə həsr etmişdir.Ümummilli lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin siyasi, iqtisadi əsaslarını yaratmış, xalqın müstəqil və güclü dövlətə sahib olmaq arzusunu reallığa çevirmiş fenomen şəxsiyyət kimi çağdaş tariximizdə əbədiyaşarlıq qazanaraq hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrilmişdir. Prorektor onu da diqqətə catdırdı ki, xalqın iradəsi və təkidli tələbi ilə 1993-cü ildə siyasi hakimiyyətə qayıdan Ulu öndər Azərbaycanı xaos və böhrandan çıxardı, vətəndaş müharibəsinin qarşısını aldı, atəşkəsə nail oldu, böyük xilaskar missiyasını yerinə yetirdi. Yüz illər keçəndən sonra da Ulu öndər haqqında hər dəfə yeni fikirlər səslənəcək. Çünki Ulu öndərin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövr minilliklər boyu davam edən dövlətçilik tariximizin şanlı səhifəsidir. Azərbaycan xalqı xoşbəxt xalqdır ki, onun Heydər Əliyev kimi dahi bir rəhbəri olub və hazırda Ulu öndərin siyasəti Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilirir.
Konfransda SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin memarıdır”, ADİU-nun Humanitar fənlər kafedrasının professoru Abbas Seyidov “Heydər Əliyevin  1990-1993-cü illərdə Naxçıvanda həyata keçirdiyi mühüm tədbirlər”, AMEA, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Əliyevşünaslıq şöbəsinin müdiri Ədalət Qasımov “Heydər Əliyev və Azərbaycan Respublikasında ordu quruculuğu” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ulu öndərin həyatı, dövlətçilik tariximizdə mühüm əhəmiyyət kəsb edən fəaliyyəti haqqında məlumat verdilər. Bildirdilər ki, dahi şəxsiyyət xalqımızın və dövlətçiliyimizin ən ağır vaxtında məsuliyyəti öz üzərinə götürərək uzaqgörən siyasəti ilə Azərbaycanı inkişaf yoluna çıxarmış, dövlətçiliyimizi məhv olmaqdan xilas etmişdir. Bir sözlə, ümummilli lider, Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyi və xalqımızın rifahı naminə göstərdiyi fəaliyyət xalqımız tərəfindən həmişə fəxrlə yad edilir.
Konfrans öz işini üç bölmə üzrə davam etdirdi.
Qeyd edək ki, konfransa 180 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Home | News | REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE AT SSU DEDICATED TO 95TH ANNIVERSARY OF GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV
Yerləşdirilmə tarixi : 04 May 2018 15:29
REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE AT SSU DEDICATED TO 95TH ANNIVERSARY OF GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV
On May 4, Republican scientific conference on “Heydar Aliyev is an architect of Azerbaijani statehood” commenced at Sumgayit State University dedicated to 95th anniversary of Great leader Heydar Aliyev.
The scholars of several higher educational institutions of our Republic participated in the conference.
At first, the attendants of the event commemorated the memory of Heydar Aliyev by laying flowers in front of the bust of Great leader which was erected in hallway of the University.
Vice-rector on Humanitarian issues docent Ramiz Huseynov started the meeting by opening speech and spoke about the services of Heydar Aliyev to Azerbaijani people and statehood. He emphasized that: “His 95th anniversary is widely celebrated with respect and honor not only in our country, but also abroad. And this is the display of appreciation of our nation to his memory. Azerbaijani people will always commemorate him with honor, since Heydar Aliyev devoted his life and statehood experience to the future and the growth of Azerbaijan. He formulated the political and economic bases of independent Azerbaijani statehood, realized the dream of the nation of being sovereign and powerful. After returning to the power in 1993 by the demand of the people, Great leader prevented civil war and achieved the status of ceasefire. Novel thoughts will be expressed about him even after hundred years, since the period he led the country is the glorious page of our statehood history. The policy of Heydar Aliyev is successfully continued by the President Ilham Aliyev.”
The following persons delivered speeches in the conference: dean of the Faculty of History and geography of SSU Professor Adil Bakhshaliyev – ““Heydar Aliyev is an architect of Azerbaijani statehood”, Professor of Department of Humanitarian disciplines of UNEC Abbas Seyidov – “Significant works carried out by Heydar Aliyev in Nakhchivan in 1990-1993”, head of the Department of Aliyev studies of Institute of History of ANAS Adalat Gasimov – “Heydar Aliyev and army building in the Republic of Azerbaijan”. The speakers gave information about the life and the substantial activity of National leader and notified that the genius leader ruled the country in a period of crisis and could prevent the country from being collapsed.
The conference went on in 3 sections. 180 theses were accepted to the conference and were printed as a bulk of conference materials.