Əsas səhifə | Xəbərlər | “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə XII Ümumrespublika Olimpiadası”nda komandamız final mərhələsinə yüksəldi
“Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə XII Ümumrespublika Olimpiadası”nda komandamız final mərhələsinə yüksəldi
Mayın 5-də AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika olimpiadasının final mərhələsi keçirildi. 2007-ci ildən müntəzəm olaraq keçirilən tədbirin təşkilatçıları Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutudur.
17 may – Dünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunmuş olimpiadanın əsas məqsədi ali məktəb tələbələrinin informatika, proqramlaşdırma sahəsindəki biliklərinin və bu sahəyə olan marağın artırılması, habelə sahə üzrə seçilən tələbələrin beynəlxalq yarışlara cəlb edilməsidir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru akademik Rasim Əliquliyev olimpiada iştirakçılarını akademiya prezidenti akademik Akif Əlizadə və rəhbərlik etdiyi qurumun kollektivi adından salamlayıb.O, ənənəvi hal alan olimpiadanın bu il ümummillli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyinə və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100-cü ildönümünə təsadüf etdiyini söylədi. R.Əliquliyev bildirib ki, ötən 10 il ərzində hər il orta hesabla 10-15 ali təhsil müəssisəsindən 40-50 komanda (160-200 iştirakçı) olimpiadanın birinci mərhələsinə qoşulub, bu il isə respublika üzrə 25 ali təhsil müəssisəsindən 62 komanda yarışda iştirak hüququ qazandı.
Qeyd edək ki, seçilmiş 14 komanda arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin komandası da ikinci (final) mərhələyə vəsiqə qazandı.
Qaliblər Dünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunmuş tədbirdə qiymətli hədiyyələr, fəxri fərman və diplomlarla mükafatlandırılacaqlar.

Home | News | OUR TEAM QUALIFIED TO FINAL STAGE IN XII REPUBLICAN OLYMPIAD IN INFORMATICS AMONG UNIVERSITY STUDENTS
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2018 15:17
OUR TEAM QUALIFIED TO FINAL STAGE IN XII REPUBLICAN OLYMPIAD IN INFORMATICS AMONG UNIVERSITY STUDENTS
On May 5, final stage of Republican Olympiad in informatics among university students was held at Institute of Information Technologies of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). Organizers of the event which has been held regularly since 2007 are the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, Heydar Aliyev Foundation, Ministry of Education and Institute of Information Technologies.
The purpose of the Olympiad, which was dedicated to May 17 - World Telecommunication and Information Society Day, is raising the level of knowledge of students of higher educational institutions in the field of computer science, programming, their growing interest in this area, as well as involvement of winners in the international competitions.
Academician-secretary of ANAS, director of Institute of Information Technologies Rasim Aliquliyev greeted the participants of Olympiad on behalf of chairman of Academy academician Akif Alizade and his collective. He notified that the Olympiad coincided with 95th anniversary of Great leader Heydar Aliyev and 100th anniversary of establishment of Azerbaijan Democratic Republic. R. Aliquliyev pointed out that over the past 10 years, 40-50 teams (160-200 participants) from 10-15 universities have joined the first stage every year. This year, 62 teams from 25 universities across the country have won the right to participate in the competition.
The team of Faculty of Mathematic of Sumgayit State University was qualified to the final stage among 14 chosen teams.
The winners will be awarded with presents, Honorary diplomas and honors in the event dedicated to World Telecommunication and Information Society Day.