Əsas səhifə | Xəbərlər | Spartakiadanın qalibləri mükafatlandırıldı
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyi münasibətilə İdman klubunun təşkilatçılığı ilə aprelin 12-dən 30-dək tələbələrin fakültələrarası idmanın dörd növü üzrə (voleybol, şahmat, stolüstü tennis, atıcılıq) üzrə spartakiada keçirildi.
Spartakiadanın məqsədi ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinin yad olunması, tələbələrin sağlamlığının möhkəmləndirilməsi, onların fəal həyat tərzinə cəlb edilməsi, eyni zamanda ali təhsil müəssisəsində idmanın və bədən tərbiyəsinin kütləviliyinə nail olmaq, ən yaxşı idman kollektivini müəyyən etməkdir.
Açılış mərasimində İdman klubunun müdiri dosent Zakir Məmmədov ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyatı və çoxşaxəli siyasi fəaliyyətindən bəhs etdi, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu olan Ulu öndərin strategiyasının müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsinin mühüm uğurlarla nəticələndiyini diqqətə çatdırdı. Zakir Məmmədov digər sahələrlə yanaşı, idmanın inkişafının da bu strategiyanın tərkib hissəsi olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasında idmanın inkişafı ildən-ilə geniş vüsət alır. Müstəqilliyimizi əldə etdiyimiz vaxtdan bu günə qədər Azərbaycan idmançılarının müxtəlifsəviyyəli beynəlxalq yarışlarda medallara layiq görülməsi bunun əyani sübutudur. Və çox sevindirici amildir ki, həmin mötəbər yarışlarda medal qazananlar arasında unuversitetimizin tələbələri də vardı. Tələbələrimizn əldə etdiyi uğurlar universitetimizdə idmanın inkişafı üçün yaradılan şəraitin bariz göstəricisidir. Dosent Zakir Məmmədov birincilik uğrunda mübarizə aparan tələbələrin hər birinə qələbə sevinci arzuladı.
Çıxışdan sonra spartakiadaya start verildi. Gərgin rəqabət və idman mü¬barizəsi şəraitində davam edən yarışda idmançı tələbələr öz ustalıqlarını nümayiş etdirdilər.
Ümumi nəticələrə görə, voleybol idman yarışı üzrə Kimya və biologiya fakültəsinin  komandası I, Tarix və coğrafiya II, Filologiya III, Şahmat üzrə İqtisadiyyat və idarəetmə  I, Tarix və coğrafiya II, Riyaziyyat III, Stolüstü tennis üzrə Kimya və biologiya I,              Riyaziyyat II, Fizika və elektroenergetika III, atıcılıq üzrə Kimya və biologiya 170, Mühəndis 134, Filologiya 124, Riyaziyyat 124 xal toplayaraq I,II,III yerləri bölüşdülər. Məqsəd  tələbələrin idman sahəsində qabiliyyətlərini üzə çıxarmaq və gənc nəsil arasında vətənpərvərliyi təbliğ etməkdən ibarətdir.

Главная страница | Новости | Награждены победители спартакиады
С 12 по 30 апреля при организационной поддержке Спортивного клуба в СГУ состоялась межфакультетская спартакиада студентов по четырем видам спорта (волейбол,  шахматы,  настольный теннис,  стрельба), посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Целью спартакиады является укрепление здоровья студентов, привлечение их к активному образу жизни,  придание массовости спорту и физической культуре в вузах и определение наилучшего спортивного коллектива.
Спартакиаду открыл зав. Спортивным клубом доц. Закир Мамедов. Он рассказал о жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, отметив, что в нашей стране спорту,  как и всем другим областям жизни, уделяется особое внимание. После завоевания независимости  страной наши спортсмены добиваются успехов во всех международных спортивных соревнованиях и получают медали. Отрадно отметить,  что среди этих победителей  есть и студенты Сумгаитского государственного университета. Это свидетельствует о том,  что в нашем университете созданы хорошие условия для физкультуры и спорта.
Доц. Закир Мамедов пожелал успехов участникам олимпиады.
После открытия был дан старт олимпиаде. Соревнования проходили в условиях жесткой конкуренции и спортивной борьбы, где студенты демонстрировали своё умение.
По общим итогам соревнования по волейболу на I  место вышла команда факультета Химии и биологии, на II место –команда факультета Истории и географии,  на III место –команда факультета Филологии. По шахматам I место заняла  команда факультета Экономики и управления, II место – факультет Истории и географии,  III место–факультет Математики. По настольному теннису на  I  место вышел факультет Химии и биологии,  на II место –факультет Математики,  на III место–факультет  Физики и электроэнергетики. По стрельбе факультет Химии и биологии набрал 170 очков,  факультет Инженерии -134,  а факультет Филологии и факультет Математики -124, которые заняли соответственно I,II,III места.