Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da professor Həsən Sadıqovun anadan olmasının 90 illik yubileyi qeyd edildi
Yerləşdirilmə tarixi : 29 May 2018 20:33
SDU-da professor Həsən Sadıqovun anadan olmasının 90 illik yubileyi qeyd edildi
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev Həsən Şiralı oğlu Sadıqova təhsil sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünün verilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır. Bu məqsədlə də mayın 29-da görkəmli alim, Əməkdar müəllim, professor Həsən Sadıqovun anadan olmasının 90, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 60-illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbiri keçirildi.
Tədbirdə Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov və bir çox ziyalılar  iştirak etdilər.
Tədbiri  rektor professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, professor Həsən Sadıqovun adı gələndə hər kəs onu təkcə müəllim, filosof, alim, elm ağsaqqallı kimi xatırlamır,həm də xalq müəllimi kimi qəbul etməklə yanaşı, Sumqayıtın və Sumqayıt Dövlət Universitetinin canlı tarixi, klassikləşən müasirimiz kimi qəlblərdə  özünə əbədi heykəl ucaltmış tarixi şəxsiyyət kimi tanıyır.Ömrünün 56 ilini Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə bağlayan professor Həsən Sadıqov daima müəllimlik fəaliyyəti ilə fəxr edir, yetirmələri ilə çiyin-çiyinə işləməkdən qürur hissi keçirir. Qeyd edim ki, bu təhsil ocağının təməli 1962-ci ildə qoyulub. O gündən bu günə kimi Həsən Sadıqov müəllimlik peşəsini şərəflə yerinə yetirir. Azərbaycan Respublikasında təhsil sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən fərdi təqaüdünün verilməsi universitetin professor-müəllim heyəti və  bütün kollektivi tərəfindən böyük sevinc hissi ilə qarşılandı. Bu ali təltif təkcə professor Həsən Sadıqovun əməyinə deyil, bütövlükdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivinin fəaliyyətinə verilmiş yüksək qiymətdir. Əsl alim və əsl insan ömrü yaşayan Həsən Sadıqovun həyatı, əməlləri gənc nəsil üçün layiqli örnəkdir.
Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov çıxış edərək ümummilli lider, müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyev ideyalarını uğurla həyata keçirən ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin elmin inkişafına daim böyük önəm verdiyini vurğuladı, bu sahəyə göstərilən dövlət qayğısından söhbət açdı. Bildirdi ki,alimin böyüklüyü onun intellekti, yetirdiyi kadrlar, elmə verdiyi töhfələr, yazdığı elmi əsərlərlə müəyyən olunur. Bu baxımdan Azərbaycanın görkəmli alimi, Əməkdar müəllim, professor Həsən Sadıqovun şərəfli ömür yolu elmə xidmətin bariz nümunəsidir. Təbii ki, bu titulları qazanmaq o qədər də asan olmamışdır. Həsən Sadıqov nəinki müəlllim, habelə Sumqayıtın yaranma tarixinin, onun sosial-iqtisadi, mədəni, demoqrafik inkişafının ilk təd¬qiqatçısı olaraq şəhərin beynəlmiləlçilik ənənələrini təbliğ edən alimdir. Onun professor Ramazan Məmmədovla müəllifi olduğu «Sumqayıt həqiqətləri» kitabı erməni iftira və uydurma¬larının qarşısının alınmasında, 1988-ci ilin fevralında törədilmiş hadisələ¬rin bütün reallığı və obyektivliyi ilə dünya oxucularına çatdırılmasında, gələcək nəslin hərbi-vətənpər¬vərlik ruhunda tərbiyəsində mühüm rol oynamışdı. Bir sözlə, görkəmli alim Həsən Sadıqovun əməyi daim xalqımız və dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Sonraİcra başçısı cənab Zakir Fərəcov Azərbaycan prezidenti cənab İlham Əliyevin Həsən Şiralı oğlu Sadıqova təhsil sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünün verilməsi haqqında imzaladığı Sərəncamı oxuduvə ona uzun ömür, cansağlığı, yorulmaz fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, professor Nadir Kazımov, professor Məhəmmədəli Zərbəliyev, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev və  Həsən müəllimin tələbə yoldaşı professor Atamoğlan Həsənov çıxış edərək  böyük alimin mənalı və şərəfli ömür yolundan, elmi fəaliyyətindən bəhs etdilər, onun milli ideayalara bağlı nəcib şəxsiyyət olduğunu vurğuladılar.
Professor Həsən Sadıqov əməyinə verilən yüksək qiymətə görə ölkə başçısına,Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısına və Sumqayıt Dövlət Universitetininrektoruna dərin minnətdarlığını bildirdi. Qeyd etdi ki,dəfələrlə ali mükafatlara layiq görülüb. Yubiley ərəfəsində təltif olunduğu bu mükafat onlardan ən alisidir.Həsən Sadıqov çıxışında onu da diqqətə çatdırdı ki,Sumqayıt Dövlət Universiteti öz tarixi ilə öyünməyə haqqı olan, bu gün qazandığı nailiyyətləri qabaqcıl ali məktəblərlə bir sırada nümayiş etdirə bilən və nəhayət, gələcək prioritet məsələlərin həllinə imza atmağı bacaran bir təhsil ocağıdır. Bu təhsil ocağının təməli 1962-ci ildə qoyulmuşdur. Fəaliyyət göstərdiyi dövrlər ərzində istər filial, istər institut, istərsə də universitet kimi bu elm və təhsil ocağı yalnız Azərbaycanda deyil, həm də keçmiş Sovetlər Birliyində, eləcə də bir sıra xarici ölkələrdə sənaye və tədris müəssisələrini yüksəkixtisaslı kadrlarla təmin etmiş, Ulu öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra bir sıra problemlər kimi, bu mühüm məsələ də öz həllini tapmışdı. Sumqayıtın respublikamızın ictimai həyatındakı roluna yaxından bələd olan, sumqayıtlıların istək və arzularına daim yüksək diqqət və qayğı ilə yanaşan Heydər Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin təkmilləşdirilməsi haqqında” 13 iyun 2000-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun bazasında Sumqayıt Dövlət Universiteti yaradıldı. Həmin gündən etibarən Sumqayıtın sosial-mədəni həyatında yeni bir inkişaf mərhələsinin əsası qoyuldu. Məhz bu tarixi fərmandan sonra şəhərin elm və təhsil ocaqlarında böyük bir canlanma yarandı, yeni-yeni istiqamətlərdə inkişaf dinamikasının perspektivləri müəyyənləşdi. O cümlədən Sumqayıt Dövlət Universiteti öz dinamik inkişafı ilə qabaqcıl ali təhsil müəsissələrindən birinə çevrildi. Ömrümün 56 ilini şəhərimizin yeganə ali təhsil müəsissəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinə  bağladığım üçün qürur hissi keçirirəm.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили 90-летний юбилей профессора Гасана Садыхова
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение о назначении президентской персональной пенсии Гасану Ширали оглу Садыхову. В связи с этим, 29 мая было проведено торжественное мероприятие, посвященное 90-летию со дня рождения и 60-летию научно-педагогической деятельности заслуженного учителя Гасана Садыхова.
На мероприятии участвовал глава исполнительной власти города Сумгаита  Закир Фараджев и представители других организаций.
Юбилейное торжество открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он отметил,  что Гасан Садыхов является не только преподавателем,  философом,  ученым, заслуженным учителем страны,  но живой историей Сумгаитского государственного университета. 56 лет жизни ученый связал с этим вузом. Профессор Гасан Садыхов гордится тем,  что он является преподавателем и плечом к плечу работает с теми, кого он обучал и воспитывал. Ректор отметил,  что,  Гасан Садыхов работает в этом вузе со дня его основания, т.е.1962-го года. За длительную и плодотворную педагогическую деятельность Гасану Садыхову была назначена президентская пенсия. Коллектив СГУ с радостью воспринял это известие. Это назначение свидетельствует не только о высокой оценке труда профессора Гасана Садыхова,  но и всего трудового коллектива университета.
Жизнь и трудовая деятельность этого ученого - достойный пример для молодежи.
В своём выступлении глава исполнительной власти Закир Фараджев сказал, что Президент Ильхам Алиев, являющийся идейным продолжателем общенационального лидера Гейдара Алиева – архитектора и создателя современной Азербайджанской Республики,  уделяет большое внимание развитию науки и образования. Докладчик отметил, что величие ученого, его интеллект, воспитанные им кадры, вклад в науку,  его научные труды определяют его значимость. С этой точки зрения жизнь и деятельность ученого,  заслуженного учителя профессора Гасана Садыхова является примером служения науке. Естественно, добиться всего этого стоило большого упорства и напряженного труда. Гасан Садыхов не только педагог, но и ученый, одним из первых исследовавший социально-экономическое, культурное и демографическое развитие Сумгаита, пропагандирующий интернациональные традиции этого молодежного города. Его книга «Сумгаитские события», написанная в соавторстве с профессором Рамазаном Мамедовым, сыграла большую роль в доведении до мировой общественности правды о Сумгаитских событиях 1988 года,  разоблачении выдуманной и лживой информации армянской стороны в оценке этих событий. Заслуги ученого Гасана Садыхова перед народом и страной высоко оценены нашим государством.
Далее Закир Фараджев зачитал текст распоряжения Президента Ильхама Алиева о назначении президентской пенсии Гасану Ширали оглы Садыхову за долговременную и плодотворную деятельность в области образования,  пожелал профессору здоровья,  долгих лет жизни и успехов в работе.
Выступили декан факультета Истории и географии профессор Адиль Бахшалиев,  проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов,  зав.кафедрой нефтехимии и химической инженерии профессор Акпер Агаев, зав.кафедрой иностранных языков  профессор Нигяр Искендерова, профессор Надир Кязимов, профессор Мамедали Зарбалиев,  председатель Комитета студенческого профсоюза Немат Ибаев и профессор Атамоглан Гасанов,  бывший сокурсник Гасана Садыхова.
Все выступающие рассказали об этапах жизни и деятельности известного ученого,  его патриотизме и любви к своей профессии.
В своём выступлении профессор Гасан Садыхов поблагодарил Президента страны Ильхама Алиева, главу исполнительной власти Сумгаита Закира Фараджева, ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова за высокую оценку своего труда. Он отметил,  что получал много наград,  но назначение ему президентский пенсии является самой высокой оценкой его труда. Профессор сказал,  что СГУ имеет право гордиться своей историей и успехами,  которые позволили ему стать одним из ведущих вузов страны. За время своего функционирования и в качестве филиала, и института,  и университета этот вуз всегда обеспечивал страну, а в советское время и другие республики, высококвалифицированными кадрами. После возвращения к руководству страной общенационального лидера Гейдара Алиева,  который относился к Сумгаиту и его жителям с особым вниманием и заботой, он подписал Указ «Об усовершенствовании системы образования в Азербайджанской Республике»  от 13 июня 2000-го года,  в котором говорится о создании на базе Азербайджанского индустриального университета Сумгаитского государственного университета. С того времени в социально-культурной жизни Сумгаита начался новый этап развития. Именно после этого исторического Указа в научных и образовательных учреждениях и научной  жизни города началось оживление. В том числе, СГУ, благодаря своему динамичному развитию, превратился в один из ведущих вузов республики. Гасан Садыхов отметил,  что очень гордится тем,  что связал всю свою сознательную жизнь с единственным вузом города –Сумгаитским государственным университетом.