Bakı məktəbliləri universitetimizlə tanış oldular
Mayın 30 –da Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin (“ASAN xidmət”in) birgə həyata keçirdiyi “Məktəblinin dostu” layihəsi çərçivəsində Bakıda yerləşən 284 saylı orta məktəbin bir qrup şagirdi Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
Şagirdləri SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qəbul etdi. Ölkəmizdə təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, məktəblərdə sağlam mühitin formalaşdırılması istiqamətində gerçəkləşən müxtəlif layihələrdən və “Məktəblinin dostu” layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Təhsil Nazirliyi ilə “ASAN xidmət”in birgə həyata keçirdiyi “Məktəblinin dostu” pilot layihəsinə 2016-cı ilin dekabrından Bakının 30 məktəbində başlanılıb. “Məktəblilərin dostu” layihəsinin məqsədi müəllim və şagirdlər üçün təhlükəsiz, sağlam mühitin yaradılması, ilk tibbi və psixoloji yardımın göstərilməsi, mütəmadi olaraq şagird, valideyn, müəllim, təlim-tərbiyə müəssisələrinin kollektivi və rəhbərliyi ilə maarifləndirmə və diaqnostik işlərin aparılmasıdır. Son zamanalar məktəblə universitet arasında əlaqələrin qurulması artıq ənənə halı alıb. Bu da  universitetlə orta məktəblər arasında əlaqələri genişləndirir, şagirdlər universitet haqqında geniş məlumat əldə edir və gələcək ali təhsil müəsissələri üzrə seçimləri haqqında fikir formalaşdırır.  Prorektor şagirdlərə universitetin yaranma tarixi barədə, mövcud ixtisaslar və gələcəkdə ölkəmiz üçün vacibliyi nəzərə alınaraq açılacaq ixtisaslar haqqında da ətraflı məlumat verdi. Onlara gələcəkdə hansı sənətin daşıyıçısı olmağından asılı olmayaraq, ölkəmizin layiqli vətəndaşı olmağı arzu etdi.
Sonra şagirdlər universitetin tədris binalarına ekskursiya etdilər. Gələcəyin tələbələri gəzinti zamanı universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində, ayrı-ayrı fakültələr, auditoriyalar və laboratoriyalarında, TEMPUS otağı, kitabxana və tədris otaqlarında, kompüter və informasiya mərkəzində,  Linqvistik Mərkəzdə, İdman zalında oldular. Həmçinin universitetin həyətində inşa edilən şahmat lövhəsi, süni örtüklü futbol meydanı, voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün qurulan köşklərlə və burada yaradılan şəraitlə yaxından tanış oldular. 284 saylı orta məktəbin nümayəndələri universitetdə olmaqdan məmnunluqlarını dilə gətirdilər, görüşə görə universitet rəhbərliyinə və təşəbbüskarlara minnətdarlıqlarını bildirdilər.

30 мая в рамках проекта «Друг школьника», осуществляемого Министерством образования и Государственным агентством по обслуживанию граждан и социальным инновациям (служба ASAN), группа учеников бакинской школы №248 побывала в Сумгаитском государственном университете.
Школьников встретил проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов. Он приветствовал школьников и рассказал о значении проекта «Друг школьника» и других проектах,  их значении в повышении уровня образования в стране, формировании здоровой среды в школах. Проректор отметил,  что проект осуществляемый Министерством образования и службой ASAN, применяется в 30 бакинских школах с декабря 2016 года. Целью проекта «Друг школьников» является создание безопасной, здоровой среды в школе, оказание первой медицинской и психологической помощи, периодическое проведение просветительской и диагностической работы с учениками, родителями учителями, коллективами учебно-воспитательных учреждений и их руководителями. В последнее время стало традицией налаживание связей между школами и вузами, что ведет к расширению этих связей, ознакомлению школьников с университетами. Проректор также рассказал ученикам об истории университета, о специальностях уже имеющихся и тех, которые планируется открыть. Он пожелал ученикам быть достойными гражданами страны, независимо от того, какую профессию они выберут.
Затем школьники совершили экскурсию по университету. Будущие студенты побывали в Центре Гейдара Алиева, на отдельных факультетах, в аудиториях, лабораториях, в комнате TEMPUS,  библиотеке, Информационно-компьютерном центре, Лингвистическом центре, спортзале. Они также осмотрели большую шахматную доску,  сооруженную во дворе университета, футбольную площадку с искусственным покрытием, волейбольную и баскетбольную площадку, беседки с настольными играми.