SDU- da IV Tələbə Elmi konfransı öz işinə başladı
Mayın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş IV Tələbə Elmi konfransı öz işinə başladı.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Böyük akt zalının foyesində IV Tələbə Elmi konfransında yer tutan tələbələrin məruzələrindən ibarət sərgi ilə tanış oldular.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Azərbaycanda elmin, təhsilin inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərini, bu siyasətin ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini və gənclərin yüksək bilik əldə etmələrinə dəstək verdiyini vurğuladı. Belə konfransların keçirilməsinin tələbələrin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasında mühüm amilə çevrildiyini diqqətə çatdıraraq, tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinə istiqamətlənməsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin böyük əhəmiyyətindən bəhs etdi. TEC-in təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirlərin rolunu yüksək qiymətləndirən rektor bunun nəticəsində tələbələrimizin universitet daxili və universitetdənkənar müxtəlif tədbirlərdə qazandıqları uğurların gündən-günə artdığını xüsusi qeyd etdi. Bildirdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvləri respublika və beynəlxalq səviyyəli mötəbər konfranslarda fəal iştirak edərək uğurlu nəticələr əldə edirlər. Rektor çıxışının sonunda hər bir gənci cəmiyyətin təşkil etdiyi tədbirlərdə daha fəal olmağa çağıraraq iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək konfransın gənc alimlərin elmi potensialının üzə çıxarılmasında böyük rol oynadığını və bu sahədə gənclərin üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü bildirdi. O, həmçinin qeyd etdi ki, belə konfranslar elm, təhsil xalqın və universitetin rifahının yüksəldilməsinə xidmət edir.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin rəhbəri Lalə Bunyatova TEC-in əsas fəaliyyət istiqamətləri və bu istiqamətlər üzrə görülən işlər barədə hesabatla çıxış etdi. Qeyd etdi ki,  bu tədris ilində böyük uğurlar əldə olunub. Belə ki, oktyabrın 18-19-da Başqırdıstanın paytaxtı Ufa şəhərində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin (UDNTU) təşkilatçılığı ilə “Təhsil elm və mədəniyyət sahələrində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda II Forum keçirilmişdir. Forumda Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəsissələrindən  yalnız Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri iştirak edərək diplom və müxtəlif hədiyyələrlə təltif olunmuşdular. Ümumiyyətlə, Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbə-müəllim mübadiləsi uğurla gerçəkləşir. Belə ki, 2017-ci ilin noyabrında Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin tələbələri SDU-da olmuş, Kimya və biologiya fakültəsinin tələbələri ilə birgə elmi müzakirələr aparmışdılar. Mayın 19-dan 26-dək Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi dekan dosent Mahal Muradovla  Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində “Kimya sənayesinin proses və aparatları” fənnindən II Beynəlxalq olimpiadada iştirak edərək universitetimizi layiqincə təmsil etmişdilər.                            Universitetimiz Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti ilə yanaşı, Köln Texniki (Almaniya ), Qrats Texniki (Avstriya), Varşava Texnologiya (Polşa), Ufa Dövlət Neft Texniki (Rusiya), Kazan Dövlət Energetika (Qazaxıstan), Samara Dövlət Texniki Universitetləri (Rusiya) və s. ilə ikitərəfli müqavilələri mövcuddur. Bir sözlə, universitetimizin beynəlxalq əlaqələri inkişaf etdikcə tələbələrimizin də uğurları artmaqda davam edir. TEC-in fəal üzvlərindən olan Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Eltun Uğurlu universitetimizin əməkdaşlıq etdiyi “Mövlanə Mübadilə Proqramı”na müraciət edərək Türkiyənin Sakarya Dövlət Universitetində altı aylıq təhsil almaq hüququnun qazanmışdır.  Təkcə 2018-ci ilin aprel-may aylarında TEC-in xətti ilə tələbələrimiz respublikada fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində keçirilən konfranslara 54 tezis, Beynəlxalq konfranslara isə 11 tezis göndərmişlər.
Lalə Bunyatova  çıxışının sonunda əminlikə vurğuladı ki, qazandıqlarımız gələcəkdə hədəf aldığımız naliyyətlər üçün sadəcə kiçik bir zəmin rolunu oynayacaq.
Sonra tələbələrin mükafatlandırma mərasimi keçirildi.
Qeyd edək ki, konfransa 23 bölmə üzrə 133 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Главная страница | Новости | В СГУ начала работу IV студенческая научная конференция
31 мая в СГУ начала свою работу IV студенческая научная конференция,  посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Участники конференции ознакомились с работами студентов, занявших места на IV Студенческой научной конференции, выставленными в фойе актового зала университета.
Конференцию открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он сказал,  что общенациональный лидер Гейдар Алиев имеет неоценимые заслуги перед азербайджанской наукой и образованием. Президент Ильхам Алиев,  продолжатель идей общенационального лидера, уделяет особое внимание развитию науки и образования в Азербайджане. Проведение таких конференций стимулирует научную деятельность студентов,  а студенческое научное общество направляет их. Ректор высоко оценил роль СНО во всех проводимых в университете и за его пределами научных мероприятиях, на которых студенты СГУ добиваются больших успехов.  Было отмечено, что члены СНО успешно выступают и на республиканских и на международных научных конференциях.
В заключение выступления ректор призвал студентов быть более активными на научных конференциях и пожелал им успехов.
Профессор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов отметил,  что научные конференции играют огромную роль в выявлении научного потенциала студентов. Было подчеркнуто, что в связи с этим на студентов ложится огромная ответственность,  так как наука и образование служат повышению благосостояния страны.
Председатель СНО Лала Буньятова выступила с докладом об основных направлениях работы этого отдела и итогах проделанной работы. Она отметила,  что в этом учебном году наши студенты добились больших успехов. Так,  на проводимом 18-19 октября в Уфимском государственном нефтяном техническом университете II Форуме «Состояние и перспективы российско–азербайджанского сотрудничества в области образования,  науки и культуры» студенты СГУ были награждены дипломами и ценными подарками. Надо отметит, что в СГУ успешно осуществляется программа по обмену студентами и преподавателями. В ноября 2017 года студенты УГНТУ побывали в СГУ и провели научные дискуссии со студентами факультета Химии и биологии.
С 19 по 26  мая группа студентов СГУ под руководством декана факультета Химии и биологии Махала Мурадова приняла участие во II Международной олимпиаде по предмету «Процессы и аппараты химической промышленности» и достойно представили университет. Сумгаитский государственный университет имеет двусторонние связи сотрудничества как с Уфимским государственным нефтяным и техническим университетом, так и Кёльнским техническим (Германия), Грацким техническим (Австрия), Варшавским технологическим (Польша) университетами. По мере развития научных связей СГУ с этими вузами  растет успех наших студентов.
Активный член СНО,  студент II курса факультета Истории и географии Эльтун Угурлу обратился в Обменную  программу Мовлана и завоевал право на получение образования в течение 6 месяцев в Государственном университете Шаркая Турции. Только в апреле–мае 2018 года студенты СГУ опубликовали на республиканских конференциях 54 тезиса, а на международных -11 тезисов. Также было отмечено,  что эти успехи вдохновляют студентов и стимулируют их будущую научную деятельность.
В заключение была проведена церемония награждения студентов. Следует отметить,  что на научную конференцию было принято 133 тезиса по 23 секциям, которые будут изданы в виде сборника.