Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi şuranın növbəti iclası keçirildi
Universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov iclasın gündəliyini elan etməmişdən öncə qeyd etdi ki, möhtərəm prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasında təhsil sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə  professor Həsən Sadıqova Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünün verilməsi haqqında imzaladığı sərəncamı universitetimizin professor-müəllim heyəti və  bütün kollektivi tərəfindən böyük sevinc hissi ilə qarşılandı.Kollektivimizə göstərilən bu etimad biz ziyalıları daha əzmlə, ölkənin elmi elitasının formalaşması istiqamətində çalışmağa sövq edir.
Tədris Metodik Mərkəzinin direktoru dosent İsabal Qurbanov akademik qruplarda keçirilən kollokviumun nəticələri və imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti haqqında, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor  Ramazan Məmmədov universitetdə keçirilmiş konfransların nəticələri, Tədris Metodik Şuranın sədri dosent Musa Mustafayev kafedralarda keçirilmiş açıq dərslərin nəticələri barədə ətraflı məruzə etdilər.
İclasda Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov bir qrup tələbə ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən “Kimya sənayesinin proses və aparatları” fənn olimpiadasındakı iştirakından söhbət açdı. Bildirdi ki, tələbələrimiz universitetimizi layiqincə təmsil etdilər. Səfər təəssüratını slayd vasitəsi ilə bölüşərək Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru  professor Ramil Baxtizinin salamlarını rektor professor Elxan Hüseynova, Elmi şura üzvülərinin diqqətinə çatdırdı və professor Ramil Baxtizinin təşəkkür məktubunu oxudu. Dosent Mahal Muradov ikitərəfli əlaqələrin möhkəm təməllər  üzərində qurulduğundan və gələcək perespektivlərdən bəhs etdi.
Gündəlikdəki məslələr Şura üzvləri tərəfindən müzakirə edilərək, qərarlar qəbul olundu. Rektor professor Elxan Hüseynov Elmi Şura üzvlərinə iclasda qəbul olunan qərarların, irəli sürülən vəzifələrin icrası ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verdi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış edərək 7 tədris vəsaitinə nəşr hüququ(qrif) verilməsi məsələsini Elmi şura üzvlərinin nəzərinə çatdırdı, qeyd etdi ki, təqdim olunan dərs vəasitələri SDU-nun Redaksiya və nəşriyyat şurasının uyğun bölmələrində baxılıb və ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə edilir. Fənn proqramları isə Fakültə Elmi Şuraları və SDU-nun Tədris-metodik şurası tərəfindən Elmi şuraya tövsiyə edilir. Aparılan müzakilərdən sonra müvafiq qərarlar qəbul olundu. Sonra universitetin 3 nəfər əməkdaşının müvafiq kafedralar üzrə dosent elmi adının alınması, və bir nəfər əməkdaşın 0,5 şt.professor vəzifəsinə seçilməsi məsəsləsi müzakirə olundu və gizli səsvermənin nəticələrinə əsasən qərar qəbul olundu. Bununla da Elmi şuranın növbəti iclası başa çatdı.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 Июнь 2018 12:10
Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов перед объявлением повестки дня Ученого совета сказал,  что сотруднику университета профессору Гасану Садыхову за многолетнюю и плодотворную работу назначена президентская пенсия распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.  Коллектив университета с большой радостью воспринял это известие. Такая высокая оценка труда нашего сотрудника обязывает коллектив трудиться с большей силой.
Директор Учебно–методического центра доцент Исабал Гурбанов проинформировал членов Ученого совета о результатах коллоквиумов,  проведенных в академических группах,  и готовности университета к летней экзаменационной сессии.
Проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов сказал о результатах научных конференций,  проведенных в университете в течение учебного года,  а председатель Учебно-методического совета доцент Муса Мустафаев подвел итоги открытых уроков,  которые были проведены на факультетах университета.
На заседании выступил декан факультета Химии и биологии Махал Мурадов,  под руководством которого группа студентов прибыла в город Уфу для участия в предметной олимпиаде «Процессы и аппараты химической промышленности», проведенной в Уфимском государственном нефтяном техническом университете. Он сказал,  что наши студенты достойно представили университет на олимпиаде. Затем были продемонстрированы слайды. Декан Махал Мурадов передал приветствие ректора УГНТУ профессора Рамиля Назифовича Бахтизина ректору СГУ профессору Эльхану Гусейнову и коллективу университета. Было зачитано благодарственное письмо профессора Р.Н.Бахтизина. Доцент Махал Мурадов отметил,  что наши двусторонние отношение сотрудничества с УГНТУ строятся на прочной основе и имеют большую перспективу.
Вопросы повестки дня были обсуждены членами Ученого совета и по их результатам приняты постановления. Ректор профессор Эльхан Гусейнов высказал свои предложения и рекомендации,  связанные с постановлениями Совета и будущими перспективами.
Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов в своем выступлении сказал,  что в Редакторский и издательский совет СГУ поступили 7 учебных пособий по разным предметам для получения права на издание (гриф). Они обсуждены в соответствующих отделах,  по ним  имеются экспертные решения о рекомендации на Учебный совет университета.
Также на рассмотрение Ученого совета рекомендованы предметные программы, которые прошли обсуждение на Ученых советах факультетов и Учебно-методическом совете университета.
После проведения обсуждений были приняты соответствующие постановления.
Далее членами Ученого совета были обсуждены вопросы об избрании 3 сотрудников на должность доцента и 1 - на должность профессора 0,5 штата. Избрание было проведено путем тайного голосования,  результаты которых были утверждены.