Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi şuranın növbəti iclası keçirildi
Universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov iclasın gündəliyini elan etməmişdən öncə qeyd etdi ki, möhtərəm prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasında təhsil sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə  professor Həsən Sadıqova Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünün verilməsi haqqında imzaladığı sərəncamı universitetimizin professor-müəllim heyəti və  bütün kollektivi tərəfindən böyük sevinc hissi ilə qarşılandı.Kollektivimizə göstərilən bu etimad biz ziyalıları daha əzmlə, ölkənin elmi elitasının formalaşması istiqamətində çalışmağa sövq edir.
Tədris Metodik Mərkəzinin direktoru dosent İsabal Qurbanov akademik qruplarda keçirilən kollokviumun nəticələri və imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti haqqında, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor  Ramazan Məmmədov universitetdə keçirilmiş konfransların nəticələri, Tədris Metodik Şuranın sədri dosent Musa Mustafayev kafedralarda keçirilmiş açıq dərslərin nəticələri barədə ətraflı məruzə etdilər.
İclasda Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov bir qrup tələbə ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən “Kimya sənayesinin proses və aparatları” fənn olimpiadasındakı iştirakından söhbət açdı. Bildirdi ki, tələbələrimiz universitetimizi layiqincə təmsil etdilər. Səfər təəssüratını slayd vasitəsi ilə bölüşərək Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru  professor Ramil Baxtizinin salamlarını rektor professor Elxan Hüseynova, Elmi şura üzvülərinin diqqətinə çatdırdı və professor Ramil Baxtizinin təşəkkür məktubunu oxudu. Dosent Mahal Muradov ikitərəfli əlaqələrin möhkəm təməllər  üzərində qurulduğundan və gələcək perespektivlərdən bəhs etdi.
Gündəlikdəki məslələr Şura üzvləri tərəfindən müzakirə edilərək, qərarlar qəbul olundu. Rektor professor Elxan Hüseynov Elmi Şura üzvlərinə iclasda qəbul olunan qərarların, irəli sürülən vəzifələrin icrası ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verdi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış edərək 7 tədris vəsaitinə nəşr hüququ(qrif) verilməsi məsələsini Elmi şura üzvlərinin nəzərinə çatdırdı, qeyd etdi ki, təqdim olunan dərs vəasitələri SDU-nun Redaksiya və nəşriyyat şurasının uyğun bölmələrində baxılıb və ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə edilir. Fənn proqramları isə Fakültə Elmi Şuraları və SDU-nun Tədris-metodik şurası tərəfindən Elmi şuraya tövsiyə edilir. Aparılan müzakilərdən sonra müvafiq qərarlar qəbul olundu. Sonra universitetin 3 nəfər əməkdaşının müvafiq kafedralar üzrə dosent elmi adının alınması, və bir nəfər əməkdaşın 0,5 şt.professor vəzifəsinə seçilməsi məsəsləsi müzakirə olundu və gizli səsvermənin nəticələrinə əsasən qərar qəbul olundu. Bununla da Elmi şuranın növbəti iclası başa çatdı.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 June 2018 12:10
On May 31, the next meeting of Sumgayit State University Scientific Board was held. Before announcing agenda of the meeting, rector of University Professor Elkhan Huseynov noted that the order by President Ilham Aliyev on granting personal pension to Professor Hasan Sadigov for his long-term productive activity in the field of education was welcomed with joy by professor-teaching staff and collective of our University. The confidence to our collective stimulates the intellectuals to work decisively for formulating scientific elite of the country.
The following people made reports accordingly: Chairman of Teaching Methodical Centre docent Isabal Gurbanov about the results of colloquium conducted in academic groups and the condition of exam session preparation; vice-rector on Science and innovations Professor Ramazan Mammadov about consequences of conferences held at the University and head of Teaching Methodical Board docent Musa Mustafayev about outcomes of open lessons held at the departments.
In the meeting, dean of chemistry and biology faculty docent Mahal Muradov talked about their participation with a group of students in subject Olympiad on “Processes and apparatuses of chemical industry” held in Ufa State Petroleum Technical University. He noted that our students represented us successfully. Sharing his visit impressions he delivered Ufa State Petroleum Technical University’s rector Professor Ramil Bakhtizin’s greetings to Professor Elkhan Huseynov and read Ramil Bakhtizin’s letter of appreciation. Mahal Muradov talked about solid foundation and future perspectives of bilateral relations.
Issues on the agenda were discussed by Board members and decisions were made. Rector gave instructions and advice relating to decisions made in the meeting and upcoming tasks.
Scientific secretary Mukhtar Samadov delivering speech about granting educational materials the right to publish, noted that 7 educational resources were given the right to publish. He emphasized that teaching resources have been discussed in related departments and scientific boards of faculties and have been recommended to Scientific Board with expert review of relevant sections of SSU Editorial and Publishing Council. Subject programs are recommended to Scientific Board by scientific boards of faculties and Educational Methodological Council of SSU. Then, discussions were held around obtaining the title of associate professor by 3 employees’ and selecting one co-worker as a part-time professor. A decision was made according to secret voting. Next meeting of Scientific Board concluded.