Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizin nümayəndələri Finlandiyanın Yuvəskülə Universitetində təlimlərdə iştirak etdilər
Universitetimizin nümayəndələri Finlandiyanın Yuvəskülə Universitetində təlimlərdə iştirak etdilər
Mayın 28-dən iyunun 1-dək Finlandiyanın Yuveskule Universitetində ERASMUS+PETRA layihəsi çərçivəsində təlimlər keçirildi. Təlimlərdə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bir çox ali məktəblərin nümayəndələri  iştirak etdilər. Sumqayıt Dövlət Universitetini Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova təmsil etdilər.
Təlimlə yanaşı layihənin menecerlərinin iştirakı ilə layihənin idarə olunması görüşü keçirildi. Bu görüşdə 1-5 iş planı müzakirə edilmişdir. 1-5 iş planına aiddir: hazırlıq, inkişaf etdirilmə, təşviqat, idarəetmə. Görüşdə layihənin fəaliyyət planı müzakirə olundu. Keçiriləcək növbəti görüş təyin edildi, semestr boyunca universitetlərin tələbə-müəllim heyətinə keçiriləcək təlimlərin sayı müəyyən edildi.
Təlim zamanı Türkiyənin Qazi Universiteti tərəfindən layihə çərçivəsində hazırlanmış qiymətləndirmə sorğusu təqdimat şəkilində, eyni zamanda çap versiyada iştirakçılara təqdim edildi, bu istiqamətdə müzakirələr aparıldı.
Təlimin növbəti günü layihə çərçivəsində Azərbaycan universitetlərində Təlim və öyrənmə Mərkəzlərinin yaradılması və mərkəzin strategiyası, koordinatorunun təyin edilməsi müzakirə olundu. Mərkəz universitetin tələbə-müəllim heytətinə təlimlərin keçilməsinə məsul olacaqdır. Təlim mərkəzinin universitetin veb səhifəsində paneldə ayrıca bölmədə yerləşdirilməsi fikri səsləndirildi. Həmin səhifədə keçiləcək təlimlər və təlimçi haqqında məlumatlar öz əksini tapacaqdır. Daha sonra Yuveskule Universitetinin kitabxanasına səfər təşkil edildi. Elektron kitabxana sistemi ilə fəaliyyət göstərən kitabxana, ən son model texnologiya ilə təchiz olunmuşdur. Dərslərin moodle plan (mudl plan) üzrə keçirilməsi olduqca  maraqlı, o cümlədən bütün Avropada yayılmış distant təhsilin inkişafı baxımından heyranedici idi. Kitabxanaya səfər onu göstərdi ki, Yuveskule Universiteti elektron universitetdir, e-learning metodu, yəni internet üzərindən öyrənmə çox inkişaf etmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, Yuveskule Universiteti həcminə görə Helsinki Universiteti və Turku Universitetindən sonra Finlandiyanın 3-cü ən iri təhsil ocağıdır. 2013-cü ildə reytinqli universitetlər siyahısı olan Britanıyaya məxsus QS  sistemində 299-cu yerdə olmuşdur. Universitet dövlət statusludur, 1934-cü ildə yaradılmışdır, tələbə mübadiləsinə üstünlük verir, universitetin 7 fakültəsi,1500 tələbəsi vardır. Burada 350 ölkədən əcnəbi tələbə təhsil alır.

Home | News | REPRESENTATIVES OF OUR UNIVERSITY PARTICIPATED IN THE TRAININGS AT UNIVERSITY OF JYVÄSKYLÄ OF FINLAND
Yerləşdirilmə tarixi : 05 June 2018 15:24
REPRESENTATIVES OF OUR UNIVERSITY PARTICIPATED IN THE TRAININGS AT UNIVERSITY OF JYVÄSKYLÄ OF FINLAND
From May 28 to June 1, trainings were held in the framework of ERASMUS+PETRA project at Jyväskylä University of Finland. The representatives of Ministry of Education of Azerbaijan Republic and several higher educational institutions took part in the trainings. Vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov and chairwoman of International Cooperation Office Samira Mammadova represented Sumgayit State University.
Along with the trainings, the meeting of project management was held by the participation of project managers. 1-5 work plan was discussed in this meeting. 1-5 work plan involves: preparation, development, promotion, management. Project activity plan was discussed in the meeting. Next meeting was appointed, as well as the number of trainings which will be held for student-teaching staff of universities was determined.
Evaluation survey prepared by Gazi University of Turkey in the frame of project was presented to attendees as a presentation, at the same time in a printed version in the training.
The next day of the meeting, establishment of Training and Learning Centers in Azerbaijani universities and strategy of the Center, appointment of its coordinator were discussed. The Center will be responsible for delivering trainings to student-teaching staff of the university. A suggestion was made for giving information about Training center on university web-page in a special section. All details of trainings and trainers will be on the page. Then, a visit was made to the library of University of Jyväskylä. The library operating via the system of electronic library was provided with the latest technology. Conduct of lessons according to moodle plan was very interesting and amazing in terms of development of distance education which is widespread in Europe. A trip to the library showed that University of Jyväskylä is an electronic university and e-learning method has considerably developed.
University of Jyväskylä is the third biggest educational institution in Finland after University of Helsinki and University of Turku. In 2013, it was 299th in Britain’s QS system which is the list of rated universities. It is a state run university, founded in 1934. There are 7 faculties, 1500 students; student exchange is preferred and international students from 350 countries are studying there.