Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz bədii yaradıcılıq festivalında kubokla mükafatlandırıldılar
İyunun 13-də Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasında (AHİK) ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə ali, orta və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin şagird və tələbələri arasında keçirilmiş bədii yaradıcılıq müsabiqə-festivalının qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Tədbirdə AHİK-in sədri, Milli Məclisin deputatı Səttar Möhbalıyev ümummilli lider Heydər Əliyevin doğma Vətən və xalq qarşısında müstəsna xidmətlərindən danışdı. Cəmiyyətin inkişafında elmin, təhsilin, mədəniyyətin, idmanın mühüm rolunu vurğulayan AHİK-in sədri dahi rəhbər Heydər Əliyevin bu sahələrə daim xüsusi önəm verdiyini, Ulu öndərin ideyalarının Prezident İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə həyata keçirildiyini söylədi. Bildirdi ki, festivalın keçirilməsinin məqsədi şagird və tələbələrin milli vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsi, istedadlı gənclərin aşkara çıxarılması, onların bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə dəstək göstərilməsi və bədii-estetik səviyyələrinin yüksəldilməsidir.
Festivalın yekun konsertində 19 ali, 12 orta ixtisas və 11 peşə təhsili müəssisəsinin 200-dən çox şagird və tələbəsi iştirak etdi.
Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) müdiri Məhəbbət Vəliyeva ümummilli lider Heydər Əliyevin gənclərə göstərdiyi böyük diqqət və qayğıdan danışdı, festivalın əhəmiyyətini vurğuladı.
Sonra festivalın qaliblərinə mükafatlar təqdim olundu. Qaliblər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Səma” rəqs qrupu Milli rəqslər nominasiyası üzrə II yerə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Alı Alıyev Xalq mahnıları nominasiyası üzrə II yerə, Filologiya fakültəsinin tələbəsi Ayna Yadigarova Vokal bəstəkar nominasiyası üzrə III yerə,  dörd tələbəmiz: Riyaziyyat fakültəsinin tələbəsi Nazlıgül Mustafayeva, Filologiya fakültəsinin tələbələri Bahar Quliyeva, Həsən Həsənzadə, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbəsi Asif Soltanov fəal iştiraklarına görə diploma layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | Студенты СГУ завоевали кубок на фестивале художественного народного творчества
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Июнь 2018 15:07
Студенты СГУ завоевали кубок на фестивале художественного народного творчества
13 июня при организационной поддержке Министерства образования и Республиканского комитета свободных профсоюзов работников образования Азербайджана  в Конфедерации профсоюзов Азербайджана (КПА) была проведена церемония награждения победителей конкурса–фестиваля художественного творчества, проведенного среди учащихся и студентов высших, средних и начальных специальных учебных заведений, и посвященного 95-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии выступил председатель КПА, депутат Милли Меджлиса Саттар Мохбалиев. Он рассказал об исключительных заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева перед Родиной и азербайджанским народом. Он отметил, что в развитии общества наука, культура, образование и спорт имеют большое значение. Гейдар Алиев всегда уделял большое внимание этим областям жизни. Сегодня политический курс общенационального лидера успешно продолжает Президент Ильхам Алиев.  Депутат отметил,  что целью проведения фестиваля было воспитание  молодежи в духе патриотизма,  выявление талантливых юношей и девушек,  развитие их навыков и умений, повышение их эстетического воспитания,  оказание им поддержки.
В итоговом концерте фестиваля участвовали более 200 учащихся и студентов из 19 высших,  12 средних специальных и 11 профессиональных учебных заведений.
Зав. Отделом образования г.Баку Махаббат Велиева в своем выступлении подчеркнула,  что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда относился к молодежи с большой заботой и вниманием. Она также рассказала о значении фестиваля.
Далее состоялось награждение победителей фестиваля.
В номинации «Национальные танцы» танцевальная группа «Сяма» СГУ вышла на II место,  в номинации «Народные песни студент  СГУ Алы Алыев  занял II место, в номинации  «Вокальный композитор» студентка СГУ Айна Ядигярова заняла III место,  а четверо студентов (Назлыгюль Мустафаева,  Бахар Гулиева, Гасан Гасанзаде и Асиф Зейналов) были удостоены дипломов за активное участие.