Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycan milli ordusu - 100 ildə” mövzusunda elmi –praktiki konfrans öz işinə başladı
SDU-da “Azərbaycan milli ordusu - 100 ildə” mövzusunda elmi –praktiki konfrans öz işinə başladı
İyunun 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 26 iyun - Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 100 illiyinə həsr olunmuş   “Azərbaycan Milli Ordusu - 100 ildə”  mövzusunda elmi-praktiki konfrans öz işinə başladı.
Konfransı giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının  100 illiyi  və 26 İyun- Silahlı Qüvvələr Günü münasibəti ilə xalqımızı təbrik etdi və ölkəmizdə ordu quruculuğu ilə bağlı görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurulduqdan sonra Milli Ordunun yaranması çox çətin, mürəkkəb və ziddiyyətli bir yol keçmişdir. Əsası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qoyulmuş Azərbaycan Ordusunun ənənələri dövlət müstəqilliyimizin bərpasından, xüsusən Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra inkişaf etmişdir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən sonra ölkəmizdə ordu quruculuğu prosesi dayanmışdı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1969-cu ildə birinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra bu sahədə əsaslı dönüş yaradılmış, ölkəmizdə milli hərbi kadrların hazırlanması prosesinə başlanılmışdır. Məhz ümummilli liderin cəsarətli addımları sayəsində 1971-ci ildə Bakıda Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi məktəb fəaliyyətə başlamışdır. Bu məktəbin yaradılması o zaman çox böyük cəsarət tələb edirdi. Belə ki, Azərbaycanda milli hərbi kadr hazırlığı üçün baza rolunu oynayan məktəbin açılması ovaxtkı SSRİ rəhbərliyini narahat edirdi. Heydər Əliyevin mahir diplomatiyası, qətiyyəti və uzaqgörən siyasəti bu cəhdlərin qarşısını almağı bacardı və Azərbaycanda hərb sənətinə marağın daha da güclənməsinə böyük təkan verdi. Heydər Əliyev azərbaycanlı gənclərin Bakı Ali Birləşmiş Komandanlıq və Bakı Ali Hərbi Dənizçilik məktəblərinə, eləcə də SSRİ-nin digər hərbi məktəblərinə güzəştli şərtlərlə qəbul edilməsinə də nail olmuşdur.
Bu gün Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin iradəsi və qayğısı sayəsində Azərbaycan Ordusu hazırda güclü maddi-texniki bazaya malikdir və ən müasir silah-sursatla təmin olunmaqdadır. Belə ki, 2016-cı ilin aprelində baş verən hərbi əməliyyatlar dövlətimizin, ordumuzun gücünü və qüdrətini düşmənə və bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Düşmən təxribatlarının qarşısını almaq məqsədilə Silahlı Qüvvələrimizin bölmələrinin keçirdiyi əks-hücum əməliyyatı nəticəsində işğal altındakı mühüm əhəmiyyətə malik yüksəkliklər azad edildi. Erməni silahlı qüvvələri Azərbaycan Ordusunun nəyə qadir olduğunu gördü və bu güc qarşısında geri çəkilməyə məcbur oldu. Bu döyüşlərdə zabit və əsgərlərimizin göstərdiyi rəşadət xalqımızın yaddaşında həkk olundu. Aprel hadisələri zamanı Silahlı Qüvvələrimizə ən yüksək qiyməti Ali Baş Komandan İlham Əliyev verdi.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Azərbaycan Milli ordusu 100 ildə”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Ulu öndər Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycanın Milli Ordusunun qurucusudur”, Mühəndislik fakültəsinin tələbəsi Samirə İsmayılova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə  ordu quruculuğu”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi Pərviz Cəfərov “Böyük qayıdışın başlanğıcı – Milli Ordumuzun aprel zəfəri” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Əminliklə vurğuladılar ki, Azərbaycan xalqı və dövləti heç vaxt işğalla barışmayacaq, öz ərazi bütövlüyünü qətiyyətlə bərpa edəcəkdir.  Çünki Azərbaycanın güclü, sarsılmaz ordusu var. Mənəvi - psixoloji hazırlıq  cəhətdən də fərqlənən ordumuz torpaqlarımızı işğaldan azad etməyə qadirdir.

Главная страница | Новости | В СГУ начала работу научно-практическая конференция «Азербайджанская национальная армия за 100 лет»
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Июнь 2018 17:20
В СГУ начала работу научно-практическая конференция «Азербайджанская национальная армия за 100 лет»
25 июня в Сумгаитском государственном университете начала работу научно-практическая конференция «Азербайджанская национальная армия за 50 лет», посвященная Дню Вооруженных Сил Азербайджанской Республики -26 июня.
Конференцию со вступительным словом открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил присутствующих со 100–летием создания Вооруженных Сил и 26 июня –Днём Вооруженных Сил Азербайджана, рассказал о строительстве азербайджанской армии. Было отмечено, что в Азербайджанской Демократической Республике (АДР) создание Вооруженных Сил было сложным процессом. Традиции азербайджанской армии,  заложенные еще в  период АДР,  были продолжены после возвращения по настоянию народа к власти общенационального лидера Гейдара Алиева. С падением АДР процесс строительства армии в нашей стране был приостановлен. С приходом к власти в 1969-ом году общенационального лидера Гейдара Алиева в этой области произошли коренные изменения. Был начат процесс подготовки национальных военных кадров. Именно решительные шаги, предпринятые общенациональным  лидером, позволили в 1971 году открыть в Баку военную школу им. Джамшида Нахчыванского. Создание такой  школы в то время требовало большой решительности. Так, открытие школы,  играющей базовую роль в подготовке военных кадров.,  беспокоило руководство СССР.  Решительная и дальновидная политика и тонкая дипломатия Гейдара Алиева позволили положить конец этим сомнениям. Интерес к военному делу в Азербайджане стал резко повышаться. Общенациональный лидер также добился приема азербайджанской молодежи в Бакинскую высшую общевойсковую командную и Бакинскую высшую военно-морскую школу,  расположенные в Баку, и в другие военные школы СССР на льготных условиях.
Сегодня благодаря заботе Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева Азербайджанская Армия имеет мощную материально–техническую базу и обеспечена самым современным оружием и боеприпасами.
Так,  в апреле 2016 года военные операции, проведенные Азербайджанскими Вооруженными Силами,  показали мощь и способности  Азербайджанской Армии и армянам, и всему миру. В результате боевых действий,  предпринятых в ответ на провокацию армянских военных,  были освобождены важные высоты,  имеющие большое стратегическое значение. Армянская армия воочию убедилась в том,  на что способна Азербайджанская Армия и под натиском наших бойцов была вынуждена отступить. Героизм наших солдат и офицеров и мужество,  проявленное ими в боях,  навсегда сохранится в памяти народа. Самую высокую оценку дал Вооруженным Силам Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев.
Выступили: декан факультета истории и географии профессор Адиль Бахшалиев с докладом «Азербайджанская национальная армия за 100 лет», зав. кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы профессор Ширхан Салимов –«Общенациональный лидер Гейдар Алиев – создатель национальный армии», студентка факультета Инженерии Самира Исмаилова – «Строительство армии в период Азербайджанской Демократической Республики», преподаватель кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы Парвиз Джафаров –«Начало великого возвращения –Апрельская победа нашей национальной армии». Докладчики отметили,  что государство и народ Азербайджана никогда не смирится с оккупацией своих исторических земель и обязательно восстановит свою территориальную целостность, потому что Азербайджан имеет сильную армию. Наши бойцы морально и психологически готовы к освобождению своих земель.
В заключение конференции был продемонстрирован документальный фильм о  Вооруженных Силах Азербайджана.