Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycan milli ordusu - 100 ildə” mövzusunda elmi –praktiki konfrans öz işinə başladı
SDU-da “Azərbaycan milli ordusu - 100 ildə” mövzusunda elmi –praktiki konfrans öz işinə başladı
İyunun 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 26 iyun - Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 100 illiyinə həsr olunmuş   “Azərbaycan Milli Ordusu - 100 ildə”  mövzusunda elmi-praktiki konfrans öz işinə başladı.
Konfransı giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının  100 illiyi  və 26 İyun- Silahlı Qüvvələr Günü münasibəti ilə xalqımızı təbrik etdi və ölkəmizdə ordu quruculuğu ilə bağlı görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurulduqdan sonra Milli Ordunun yaranması çox çətin, mürəkkəb və ziddiyyətli bir yol keçmişdir. Əsası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qoyulmuş Azərbaycan Ordusunun ənənələri dövlət müstəqilliyimizin bərpasından, xüsusən Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra inkişaf etmişdir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən sonra ölkəmizdə ordu quruculuğu prosesi dayanmışdı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1969-cu ildə birinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra bu sahədə əsaslı dönüş yaradılmış, ölkəmizdə milli hərbi kadrların hazırlanması prosesinə başlanılmışdır. Məhz ümummilli liderin cəsarətli addımları sayəsində 1971-ci ildə Bakıda Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi məktəb fəaliyyətə başlamışdır. Bu məktəbin yaradılması o zaman çox böyük cəsarət tələb edirdi. Belə ki, Azərbaycanda milli hərbi kadr hazırlığı üçün baza rolunu oynayan məktəbin açılması ovaxtkı SSRİ rəhbərliyini narahat edirdi. Heydər Əliyevin mahir diplomatiyası, qətiyyəti və uzaqgörən siyasəti bu cəhdlərin qarşısını almağı bacardı və Azərbaycanda hərb sənətinə marağın daha da güclənməsinə böyük təkan verdi. Heydər Əliyev azərbaycanlı gənclərin Bakı Ali Birləşmiş Komandanlıq və Bakı Ali Hərbi Dənizçilik məktəblərinə, eləcə də SSRİ-nin digər hərbi məktəblərinə güzəştli şərtlərlə qəbul edilməsinə də nail olmuşdur.
Bu gün Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin iradəsi və qayğısı sayəsində Azərbaycan Ordusu hazırda güclü maddi-texniki bazaya malikdir və ən müasir silah-sursatla təmin olunmaqdadır. Belə ki, 2016-cı ilin aprelində baş verən hərbi əməliyyatlar dövlətimizin, ordumuzun gücünü və qüdrətini düşmənə və bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Düşmən təxribatlarının qarşısını almaq məqsədilə Silahlı Qüvvələrimizin bölmələrinin keçirdiyi əks-hücum əməliyyatı nəticəsində işğal altındakı mühüm əhəmiyyətə malik yüksəkliklər azad edildi. Erməni silahlı qüvvələri Azərbaycan Ordusunun nəyə qadir olduğunu gördü və bu güc qarşısında geri çəkilməyə məcbur oldu. Bu döyüşlərdə zabit və əsgərlərimizin göstərdiyi rəşadət xalqımızın yaddaşında həkk olundu. Aprel hadisələri zamanı Silahlı Qüvvələrimizə ən yüksək qiyməti Ali Baş Komandan İlham Əliyev verdi.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Azərbaycan Milli ordusu 100 ildə”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Ulu öndər Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycanın Milli Ordusunun qurucusudur”, Mühəndislik fakültəsinin tələbəsi Samirə İsmayılova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə  ordu quruculuğu”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi Pərviz Cəfərov “Böyük qayıdışın başlanğıcı – Milli Ordumuzun aprel zəfəri” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Əminliklə vurğuladılar ki, Azərbaycan xalqı və dövləti heç vaxt işğalla barışmayacaq, öz ərazi bütövlüyünü qətiyyətlə bərpa edəcəkdir.  Çünki Azərbaycanın güclü, sarsılmaz ordusu var. Mənəvi - psixoloji hazırlıq  cəhətdən də fərqlənən ordumuz torpaqlarımızı işğaldan azad etməyə qadirdir.

Home | News | SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON “AZERBAIJAN NATIONAL ARMY – 100 YEARS” LAUNCHED AT SSU
SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON “AZERBAIJAN NATIONAL ARMY – 100 YEARS” LAUNCHED AT SSU
On June 25, scientific-practical conference on “Azerbaijan national army-100years” launched at Sumgayit State University dedicated to centennial of establishment of Armed Forces of Azerbaijan Republic.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov congratulated our nation on occasion of centennial of establishment of Azerbaijani Armed Forces and June 26-Day of Armed Forces, gave wide information about army building in our country. He notified that after institution of Azerbaijan Democratic Republic National Army passed through difficult and complicated way. The traditions of Azerbaijani Army which was founded in the period of Azerbaijan Democratic Republic improved after restoration of state sovereignty, especially after National leader Heydar Aliyev’s advent to power with insistent demand of the people. After collapse of Azerbaijan Democratic Republic army building process ceased in the country. When Heydar Aliyev came to power in 1969 process of military cadre preparation started in Azerbaijan. In 1971 Military school named after Jamshid Nakhchivanski began to function in Baki. It required great courage at that time. Since, setting up the school for preparation of national military personnel in Azerbaijan afflicted USSR authority. However Heydar Aliyev prevented those attempts and achieved the acceptance of Azerbaijani youth to Baki Higher Combined Arms Command School and Baki Higher Military Naval School, as well as other military schools of USSR on favorable terms.
Thanks to care and attention of Supreme Commander-in-chief of Armed Forces Ilham Aliyev our National Army has a powerful material-technical base and is provided with modern weapons and ammunition. Military operations which occurred in April, 2016 demonstrated the power and might of our Army and country to the enemy and the world. At the result of counter-attack operation by our Armed Forces some areas with special importance were liberated which were under occupation. Armenian Armed Forces had to withdraw. Supreme Commander-in-chief of Ilham Aliyev mostly appreciated our Armed Forces during April fights.
The following people delivered presentations: dean of the Faculty of History and Geography Professor Adil Bakhshaliyev – “Azerbaijani National Army 100 years”; head of the Department of Azerbaijani and Eastern European Nations history Professor Shirkhan Salimov – “Great leader Heydar Aliyev is a founder of National Army of Independent Azerbaijan”; student of Engineering Faculty Samira Ismayilova – “Army building during the period of Azerbaijan Democratic Republic; lecturer of Department of Azerbaijani and Eastern European Nations history Parviz Jafarov – “Beginning of great return-April victory of National Army”. They emphasized that Azerbaijani people will never reconcile to occupation and restore its territorial integrity. So, Azerbaijan has a mighty army.
At the end of the conference a documentary about present condition of Azerbaijani National Army was demonstrated.