Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə Mühasibat uçotu üzrə vahid tədris proqramlarının müzakirəsi aparıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 06 İyul 2018 14:24
Universitetdə Mühasibat uçotu üzrə vahid tədris proqramlarının müzakirəsi aparıldı
İyulun 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə Gənc Mühasiblər Birliyi tərəfindən  həyata keçirilən “Universitetlərdə yeni standartlara uyğun Mühasibat uçotu üzrə vahid tədris proqramlarının hazırlanması və müzakirələrin keçirilməsi ” adlı layihə ilə əlaqədar görüş keçirildi. Layihənin əsas məqsədi bu gün ölkədə yeni standartlara uyğun mühasibat uçotuna keçidlə bağlı universitetlərdə vahid tədris proqramının ilkin versiyasının hazırlanması, aidiyyatı qurumlara təqdim olunmasından ibarətdir.
Görüşdə  SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, kafedranın əməkdaşları və Gənc Mühasiblər Birliyinin sədri Solmaz Əliyeva, Bakı Mühəndislik Universitetinin Mühasibat uçotu və audit kafedrasının müdiri Firudin Sultanov, BMU-nun baş müəllimləri Qalib Mikayılov, Sənan Hüseynzadə, “Sinam” MMC ERP sistemlərin tətbiqi şöbəsinin müdir müavini Elşən Şərifov, Maliyyə analitiki İbrahim Süleymanov, GMB ekspert qrupunun üzvləri Kəmaləddin Quliyev, Rauf Rzayev iştirak etdilər.
Tədbirdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək  bu cür layihələrin mühasibatlığın inkişafındakı əhəmiyyətindən, mövcud problemlərin həllinin tapılmasında böyük rol oynayacağını bildirdi və bugünkü görüşün Sumqayıt Dövlət  Universitetində keçirilməsini yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, sıx əməkdaşlıq etməklə bu sahənin inkişafına böyük töhfə olacaq.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev çıxış edərək SDU-da Mühasibat uçotu və audit ixtisası üzrə tədris olunan dərs proqramları barədə çıxış etdi. Mövcud mühasibat uçotu proqramı nəzərdən keçirildi.
Gənc Mühasiblər Birliyinin sədri Solmaz Əliyeva layihə haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetlərdə görüşlər yekunlaşdıqdan sonra təşkilatımız ilə Maliyyə Nazirliyi yanında Maliyyə Elm-Tədris Mərkəzi tərəfindən birgə bu sahədə ixtisaslasmış ekspertlərdən ibarət işçi qrupu yaradılaraq vahid tədris proqramının ilkin versiyası hazırlanacaq, daha sonra Bakı şəhərində dəyirmi masa təşkil edilərək hazırlanmı6ş son proqramın müzakirəsi keçiriləcəkdir və ekspertlərin imzası ilə təsdiq olunaraq aidiyyatı qurumlara rəy almaq, sonra isə təsdiq olunmaq üçün Təhsil Nazirliyinə təqdim ediləcəkdir.
Bakı Mühəndislik Universiteti Mühasibat uçotu və audit kafedrasının müdiri Firudin Sultanov BMU-da Mühasibat uçotu ixtisası, istifadə olunan dərs proqramları və kitablar barədə ətraflı məlumat verdi.

Home | News | A DEBATE ABOUT UNIFIED EDUCATIONAL PROGRAMS ON ACCOUNTING AT THE UNIVERSITY
On July 6, a meeting was held at Sumgayit State University connected with the project entitled “Preparing unified educational programs on Accounting compatible with novel standards and holding debates at Universities” which is conducted by Young Accountants Unity with financial support of State Support Council to Non-governmental Organizations under the President of Azerbaijan Republic. The main purpose of the project is preparing primary version of unified educational program at universities related to transition to accounting compatible with new standards in the country and presenting it to related institutions.
The following people took part in the meeting: dean of the Faculty of Economics and Management of SSU docent Aynura Yahyayeva, head of the Department of Finance and Accounting docent Loghman Abdullayev, department personnel, chairwoman of Young Accountants Unity Solmaz Aliyeva, head of the Department of Accounting and Audit of Baku Engineering University Firudin Sultanov, senior lecturers of BEU Galib Mikayilov, Sanan Huseynzade, deputy chief of Department of ERP systems application of “Sinam” LLC Elshan Sharifov, financial analyst Ibrahim Suleymanov, members of YAU expert group Kamaladdin Guliyev and Rauf Rzayev.
Dean of the Faculty of Economics and Management docent Aynura Yahyayeva spoke about the significance of this kind of projects in development of accounting and highly appreciated holding this meeting at Sumgayit State University. She noted that close cooperation will contribute to the improvement of this field.
Head of Department of Finance and Accounting docent Loghman Abdullayev delivered speech about lesson programs taught on specialty of accounting. Then accounting program was reviewed.
The chairwoman of Young Accountants Unity Solmaz Aliyeva gave wide information about the project. She notified that after recapitulation of meetings at universities our organization will prepare initial version of unified educational program by setting up working group consisting of specialized experts jointly with Financial Science and Education Centre under Ministry of Finance. Afterwards the debate of prepared program will be held in Baku by organizing round table and it will be presented to relevant institutions certified with signature of experts for reference and to Ministry of Education for authentication.
Head of the Department of Accounting and Audit of Baku Engineering University Firudin Sultanov widely spoke about specialty of accounting in BEU, used programs and books.