SDU-da TVINNINQ layihəsi çərçivəsində görüş keçirildi
Sentyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycanda ali təhsil sisteminin gücləndirilməsinə dəstək” adlı yeni Tvininq  layihəsi çərçivəsində avropalı ekspertlərlə görüş keçirildi.
Görüşdə Strasburq Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektorunun müavini, Fizika fakültəsinin dekan müavini, UFAZ Universitetinin Elmi Şurasının həmsədri Filip Turek, “Azərbaycanda ali təhsil sisteminin gücləndirilməsinə dəstək” adlı Tvinninq layihəsinin rezident Tvinninq müşaviri (koordinatoru) Liza Baydanova, Rezident Tvinninq müşavirinin assistenti Aytac Atakişiyeva, rezident Tvinninq müşavirinin tərcüməçisi Tərlan Arzumanov iştirak etdilər.
Qonaqları Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov qəbul etdi, universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən Tvininq layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən təlimlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki,  universitetimizin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşən proqramlarda iştirak etməsi artıq bir ənənəyə çevrilmişdir. Dünyanın aparıcı universitetlərlə təcrübə mübadiləsi aparmaq məqsədi ilə universitetimiz müxtəlif universitetlərarası assosiasiyalara üzv olmuşdur. Həmçinin Beynəlxalq layihə və proqramlar üzrə də bir çox nailiyyət əldə olunmuşdur. Prorektor universitetin inkişafına verdikləri dəstəyə görə layihənin iştirakçılarına təşəkkürünü bildirdi, əminliklə vurğuladı ki,  Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və Fransa, Litva, Latviyadan olan müvafiq təhsil qurumlarının və Azərbaycanın Təhsil Nazirliyinin birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Azərbaycanda ali təhsil sisteminin gücləndirilməsinə dəstək” adlı Tvininq  layihəsi Azərbaycan ali təhsil sisteminin inkişafına töhfələr verəcək.
Strasburq Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektorunun müavini, Fizika fakültəsinin dekan müavini, UFAZ Universitetinin Elmi Şurasının həmsədri Filip Turek çıxış edərək bu layihənin ali təhsilin keyfiyyətin yüksəldilməsinə səmərəli təsir edəcəyini bildirdi. Qeyd etdi ki, Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən Tvinninq layihəsi Azərbaycan ali təhsil sisteminin Avropa Ali Təhsil Məkanının (AATM) tələblərinə daha da uyğunlaşdırılması məqsədilə Təhsil Nazirliyinə dəstək verən bir layihədir. Layihənin əsas məqsədi Azərbaycanın ali təhsil sistemini səriştəyə əsaslanan təhsil yanaşmasına uyğunlaşdırmaqla daha da inkişaf etdirməkdən, eləcə də tələbəyönümlü təhsil sisteminə və təlim nəticələrinə əsaslanan yanaşmaya keçidi dəstəkləməkdən ibarətdir. Qeyd edək ki,  layihənin icrasına 2018-ci ilin aprel ayında start verilib. Layihənin icrası üçün Fransa, Latviya və Litvanın təmsil olunduğu konsorsium qalib seçilmişdir.
Sonra qonaqlar Fizika və elektroenergetika fakültəsində oldular. Dekan dosent Tamella Əhmədova  fakültənin fəaliyyətindən, dərs prosesinin təşkilindən və layihənin əhəmiyyətindən söhbət açaraq maraqlı təkliflər irəli sürdü. Müzakirələr zamanı layihənin Azərbaycanın ali təhsil sisteminin Avropa Ali Təhsil Məkanına inteqrasiya yolu ilə daha da inkişaf etdirilməsindəki rolu, həmçinin SDU-da təhsilin keyfiyyətinin təmin olunması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Avropalı ekspertlər laboratoriyalarda əyani vəsaitlər və avadanlıqlarla yaxından tanış oldular.
Qonaqlar da görüşün yüksək səviyyədə təşkil olunmasına görə universitet rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını  bildirdilər.

Yerləşdirilmə tarixi : 18 September 2018 13:54
On September 18, a meeting was held at Sumgayit State University within Twinning project entitled “Support to strengthen higher education system in Azerbaijan” with European experts.
Deputy vice-rector on International relations of Strasburg University, deputy dean of the Faculty of Physics, co-chair of Scientific board of UFAZ university Philip Turek, resident Twinning coordinator of Twinning project “Support to strengthen higher education system in Azerbaijan” Liza Baydanova, assistant of resident Twinning consultant Aytaj Atakishiyeva and interpreter of resident Twinning consultant Tarlan Arzumanov took part in the meeting.
Vice-rector on Teaching Organization and Training technologies docent Natig Talibov accepted the guests and gave wide information about activity of university, structure and teaching programs, as well as about trainings conducted within Twinning projects. He notified that, it has become a tradition for our university to participate in the programs financed by European Union. The university is a member of several interuniversity associations for running experience exchange with leading universities of the world. Also, achievements have been gained on international projects and programs. The vice-rector expressed his gratitude to project participants for their support to the development of the university and noted that Twinning project “Support to strengthen higher education system in Azerbaijan” which is financed by European Union and co-organized by education institutions of France, Latvia, Lithuania and Ministry of Education of Azerbaijan will contribute to the advancement of higher educational system of Azerbaijan.
Deputy vice-rector on International relations of Strasburg University, deputy dean of the Faculty of Physics, co-chair of Scientific board of UFAZ university Philip Turek delivered speech and emphasized that this project will effectively impact the increase of quality of higher education. He highlighted that Twinning project is assisting Ministry of Education to adapt higher education system of Azerbaijan to the requisites of European Higher Education Area (EHEA). It should be noted that execution of the project commenced in April, 2018. The consortium, represented by France, Latvia and Lithuania was elected the winner for project execution.
Afterwards, the guests visited the Faculty of Physics and electroenergetics. Dean of the Faculty docent Tamella Ahmadova gave information about the activity of the Faculty, organization of lessons, the significance of the project and put forward interesting suggestions. The debate was held about the role of the project on improvement of higher education system of Azerbaijan via integration of European Higher Education Area.