Əsas səhifə | Xəbərlər | Azercell-in dəstək verdiyi “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin hazırladıqları “Smart reaktor”, “Zoolab” layihələri qalib oldu
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Sentyabr 2018 17:27
Azercell-in dəstək verdiyi “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin hazırladıqları “Smart reaktor”, “Zoolab” layihələri qalib oldu
Sentyabrın 21-də  Sumqayıt şəhərində “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində startap turu keçirildi. Sumqayıt şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan tədbirə Sumqayıt şəhəri ilə yanaşı, ətraf rayonlardan olan 100-dən çox iştirakçı qatıldı.
Tədbirdə ilk olaraq iştirakçılar üçün informativ sessiya keçirildi, “İdeyadan Biznesə” layihəsinin konsepsiyası, layihə çərçivəsində keçirilən startap turlarının məqsədi, əldə olunan nəticələr və gələcək planlar barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində keçirilən turlar startap hərəkatının genişləndirilməsinə və vətəndaşların innovativ ideyalarının reallaşdırılmasına dəstək məqsədilə reallaşdırılır. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Gənclər Fondu, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı və “Microsoft” şirkəti ilə birgə həyata keçirilən layihənin əsas tərəfdaşı isə “Azercell” şirkətidir.
Tədbir çərçivəsində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu tərəfindən keçirilən infosessiyada Fondun startapçılara təqdim etdiyi imkanlar, ənənəvi olaraq elan edilən qrant müsabiqələri və bu müsabiqələrdə iştirakla bağlı ətraflı məlumat verildi.
Daha sonra "Sağlam Yaşam platforması" layihəsinin müəllifi Şahlar Paşayev öz uğur hekayəsini bölüşdü. Layihəsi haqqında məlumat verən Ş.Paşayev bildirdi ki, istifadəçilər "Sağlam Yaşam platforması" mobil portalı tərəfindən tanındıqdan sonra əsas sağlamlıq parametrləri barədə 6 dəqiqə ərzində ətraflı məlumat əldə edə bilərlər.
O, layihəsinin tam formalaşmasında iştirak etdiyi startap tədbirlərinin böyük rol oynadığını qeyd etdi.
Məlumat üçün bildirək ki, "Sağlam Yaşam platforması" layihəsi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Rusiya Federasiyasının "Skolkovo" Fondu ilə keçirdiyi Açıq İnnovasiyalar üzrə Startap Turu çərçivəsində Azərbaycanın ən yaxşı startapı seçilib.
Tədbirin interaktiv hissəsində "AIESEC in Azerbaijan" və “Microsoft” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən iştirakçılar üçün startap komandalarının formalaşması, layihə təqdimatının düzgün hazırlanması, investorlara layihənin satışı yolları, bazarın araşdırılması kimi məsələləri əhatə edən təlim keçirildi.
İnteraktiv hissədən sonra ideyası olan iştirakçılardan ibarət komanda formalaşdırılıb və komandalar peşəkar mentorlar tərəfindən müsabiqəyə hazırlandı.
Müsabiqədə komandalar öz ideyalarını münsiflər heyəti qarşısında təqdim etdilər. Komanda rəhbərlərinin təqdimatlarından sonra sual-cavab və layihənin müzakirəsi baş tutdu.
Seçilmiş layihələr əsas yerlər uğrunda mübarizə apardılar. İkinci hissənin sonunda mütəxəssislərdən ibarət münsiflər Sumqayıt şəhəri üzrə I, II və III yerlərin qaliblərini müəyyənləşdiriblər.
Beləliklə, müsabiqədə I, II və III yerlərə müvafiq olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin hazırladıqları “Smart reaktor”, “Zoolab” layihələri I və II yerə, “Order Bot” layihəsi isə III yerə layiq görüldü. Tədbirin yekununda qaliblər təşkilatçılar və tərəfdaşlar tərəfindən mükafatlandırıldı.
Bununla da, Mingəçevir, Lənkəran və Quba şəhərləri ilə yanaşı, Sumqayıt şəhəri üzrə də ən uğurlu startap layihələri artıq bəlli oldu.
Respublikanın rayon və şəhərləri üzrə startap turlarının qalibləri Bakıda keçiriləcək Milli Finalda iştirak hüququ qazanır.
Milli Finalda qalib gələcək 1-ci, 2-ci və 3-cü yerlərin sahibləri isə təşkilatçılar və tərəfdaşlar tərəfindən mükafatlandırılmaqla yanaşı, 24-cü “Bakutel” Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar sərgi-konfransı çərçivəsində layihələrini təqdim etmək imkanı da əldə edəcəklər.
Bundan başqa, startap turları çərçivəsində qalib gələn layihələr mentor xidmətləri, investisiyaların cəlb olunması, o cümlədən uğurlu startapların xaricə göndərilməsi və beynəlxalq tədbirlərə cəlb olunması imkanları ilə təmin oluna bilər.

Home | News | “SMART REACTOR” AND “ZOOLAB” PROJECTS BY STUDENTS OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WERE THE WINNERS
Yerləşdirilmə tarixi : 21 September 2018 17:27
“SMART REACTOR” AND “ZOOLAB” PROJECTS BY STUDENTS OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WERE THE WINNERS
On September 21, a startup tour within the project “From idea to business” was held in Sumgayit city. More than 100 participants from Sumgayit and surrounding districts took part in the event which was held at Heydar Aliyev Centre.
Firstly, informative session was organized for participants and they were informed about the conception of project “From idea to business”, the objectives of startup tours within the project, gained outcomes and future plans.
It was noted that the tours within the project are realized for supporting expansion of startup and realizing innovative ideas of persons. “Azercell” company is the main partner of the project , which is co-organized by Ministry of Transport, Communications and High Technologies, “Regional development” Public Unity of Heydar Aliyev Foundation, Azerbaijan Youth Foundation, Development Program of United Nations Organization and “Microsoft” company.
The attendees were informed about opportunities provided by the Foundation, traditional grant competitions and participation at these competitions in the infosession organized by Information Technologies Development State Foundation.
Afterwards, the author of “Healthy life platform” project Shahlar Pashayev shared his success story. Informing about his project, Pashayev Sh. Notified that the users can gain detailed information within 6 minutes about their health parameters after being recognized by mobile portal “Healthy life platform”.
It should be noted that “Healthy life platform” project has been chosen the best startup of Azerbaijan within Startup Tour on Open Innovations jointly organized by Ministry of Transport, Communications and High Technologies and “Skolkovo” foundation of Russian Federation.
The training covering the issues of establishing startup teams, preparing project presentation, investigating the market was conducted for participants by the representatives of “AIESEC in Azerbaijan” and “Microsoft” companies in interactive part of the event.
The team was set up consisting of participants with ideas and the teams were prepared to competition by professional mentors.
The teams displayed their ideas to jury in the competition. After presentations of team leaders, the projects were debated.
At the end of second part the jury determined the winners of I, II and III places on Sumgayit city.
“Smart reactor” and “Zoolab” projects prepared by the students of Sumgayit State University were awarded accordingly I and II places, “Order Bot” III place. The winners were awarded by organizers and partners at the end of the event.
Therefore, the most successful startup projects on Sumgayit city were determined along with Mingachevir, Lankaran and Guba.
The winners of startup tours on regions and cities of the Republic gain the right to participate in National Final which will be held in Baki.
The winners of I, II and III places will be awarded by organizers and partners, as well as could present their projects within 24th “Bakutel” International Telecommunication, Innovation and High Technologies exhibition-conference.
Besides, winner projects could be provided with mentor services and could be sent to international events.