Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Karyerada ilk addım” devizi altında əmək yarmarkası keçirildi
Gənclərin məşğulluğunun təmin olunmasında, əmək bazarına inteqrasiyasında keçirilən əmək yarmarkaları mühüm rol oynayır. Bu tədbirlərin davamı kimi sentyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Xidmətinin Sumqayıt şəhər Məşğulluq Mərkəzinin  təşkilatçılığı ilə “Karyerada ilk addım” devizi altında əmək yarmarkası keçirildi.
Məzunların məşğulluq məsələsini daim diqqətdə saxlayan Sumqayıt Dövlət Universiteti bu yarmarka ilə ümumilikdə gənclərin işlə təmin edilməsi istiqamətində daha bir addım atdı. Əmək yarmarkasında 3-ü dövlət, 12-si qeyri-dövlət olmaqla, Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 15 işəgötürən tərəfindən 154 ştat vahidi boş iş yerləri (vakant vəzifələri) təqdim olundu, Sumqayıtın iri müəssisələri olan Sumqayıt Texnologiyalar Parkı, “Azərikimya”İB Sumqayıt Qaz İstismar sahəsi, “SOCAR”-ın karbamid zavodu, Gilan -Tekstil  Park, “Qartal Tikinti firması”MMC, “STDC” MMC, “El-Plastik” MMC və digər iri şirkətlər də yarmarka iştirakçılarına vakant iş yerlərini təqdim etdilər.
SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov belə əmək yarmarlarının iş axtaranlarla işəgötürənlərin əlaqələndirilməsi baxımından habelə gənclərin, o cümlədən ali təhsil müəssisələrinin yuxarı kurs tələbələri və məzunlarının əmək bazarına inteqrasiyasının dəstəklənməsi və səmərəli məşğulluğunun təmin olunması  baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Qeyd etdi ki, məzunların işlə təmin olunması məsələsi Sumqayıt Dövlət Universitetinin prioritet istiqamətlərindən biridir. İnanıram ki, hər bir  məzunumuz ölkəmizin kadr potensialına öz töhfələrini verəcəkdir.
Sumqayıt şəhər Məşğulluq Mərkəzinin direktor Elxan Bədəlov universitetin rektoru professor  Elxan Hüseynova əmək yarmarkasının keçirilməsinə şərait yaratdığına görə təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd işadamlarına (sahibkarlara) gələcək kadrların seçiminin aparılmasına köməklik göstərməklə yanaşı, eyni zamanda məzun və tələbələrin ixtisasları üzrə vakant iş yerləri haqqında məlumat almalarına köməklik göstərməkdir.
Məzunlar və sonuncu kurs tələbələri layihə və mərkəzin fəaliyyəti haqqında məlumatlandırıldılar, layihədə iştirak etmək istəyən gənclərin CV-ləri qəbul edildi. Yüzlərlə gənc şirkətlərə iş üçün müraciət etdi, onların bir çoxu müsahibələrə dəvət olundular.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась трудовая ярмарка под девизом «Первый шаг к карьере»
Большую роль в обеспечении занятости молодёжи, её  интеграции в трудовой рынок играют ярмарки труда. Как продолжение этих мер,  28 сентября в Сумгаитском  государственном университете при организационной поддержке Центра службы занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики была проведена  ярмарка труда под девизом «Первый шаг к карьере».
Сумгаитский государственный университет всегда проявляет заботу о трудоустройстве своих выпускников, и настоящая ярмарка является ещё одним шагом в обеспечении работой бывших студентов вуза. На ярмарке было представлено 154 вакантных штатных рабочих мест от 15-ти работодателей,  3 из которых являются государственными структурами, а 12-негосударственными. Также вакантные места были представлены такими крупными предприятиями,  как Сумгаитский технологический парк,  Сумгаитский газоэксплуатационный участок ОО «Азеркимйа»,  карбамидный завод SOKAR Гилянский текстильный парк,  ООО «Фирма  Гартал тикинти»,  ООО “STDC”, OOO «Эль-Пластик» и  др.компании.
Проректор по гуманитарным вопросам СГУ доцент Рамиз Гусейнов сказал,  что ярмарки труда имеют большое значение для интеграции в трудовой рынок старшекурсников и выпускников вуза и в обеспечении их занятости. Он отметил, что обеспечение выпускников  работой является приоритетным направлением деятельности Сумгаитского государственного университета. Проректор выразил уверенность в том,  что выпускники СГУ внесут свой вклад в дело развития страны.
Директор Сумгаитского центра занятости Эльхан Бадалов выразил благодарность ректору СГУ профессору Эльхану Гусейнову за созданные условия для проведения ярмарки.  Он отметил,  что целью проведения такой ярмарки является оказание помощи работодателям по выбору будущих кадров, а также информирование старшекурсников и выпускников о наличии вакантных мест по их специальности.
Старшекурсником и выпускникам была представлена информация о проекте и деятельности Центра службы занятости. Студенты и выпускники,  желающие принять участие  в проекте, подали свои CV. Сотни молодых людей обратились на ярмарку труда и многие из них были приглашены на собеседование.