Əsas səhifə | Xəbərlər | Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibəti ilə tədbir keçirildi
Oktyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibəti ilə tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq əlamətdar gün münasibətilə bütün Azərbaycan müəllimlərini təbrik etdi, onlara pedaqoji fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı. Qeyd ki, Beynəlxalq Müəllimlər Günü həyatını xalqın işıqlı gələcəyinə həsr edən müqəddəs peşə sahiblərinin bayramıdır. Ölkəmizdə təhsil sahəsinin inkişafına göstərilən yüksək dövlət qayğısından və təhsil işçilərinin qazandıqları uğurlardan ətraflı bəhs edən rektor bildirdi ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin təhsildə qazandığı uğurlar məhz universitetdə çalışan müəllimlərin əməyi sayəsində ərsəyə gəlib. Bir sözlə, müəllim əməyinin nəticəsində cəmiyyət formalaşır, daha da inkişaf edir. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev həmişə müəllim əməyini yüksək qiymətləndirmiş, müəllim haqqında xoş sözlər söyləmişdir. Heydər Əliyev ölkəmizə rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə həmişə müəllimə hörmət və ehtiramla yanaşmış, onların maddi vəziyyətinin, rifah halının yaxşılaşdırılması qayğısına qalmışdır. Rektor professor Elxan Hüseynov Ulu Öndər Heydər Əliyev yenidən hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bütün sahələr kimi, təhsil sahəsinin də inkişaf etməyə başladığını və Prezident cənab İlham Əliyevin ölkəyə rəhbərliyi dövründə dönməz xarakter aldığını, Azərbaycan təhsilinin dünya təhsil sisteminə inteqrasiyası yönündə uğurlu addımlar atıldığını vurğuladı. Rektor onu da qeyd etdi ki, bu illərdə təhsilin inkişafı ilə bağlı bir çox dövlət proqramları qəbul edildi, Prezident cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi “qara qızılı insan kapitalına çevirmək” siyasəti nəticəsində ölkəmizdə insan kapitalının inkişafı istiqamətində böyük uğur qazanıldı, həyata keçirilən bütün bu tədbirlər ümumi təhsildə keyfiyyətin yüksəlməsinə böyük töhfələr verdi. Ölkədə təhsil sahəsində yaddaqalan uğurlar əldə olundu. Aparılan uğurlu təhsil siyasəti nəticəsində cəmiyyətdə müəllim nüfuzu əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldi, təhsil işçilərinə hərtərəfli qayğı isə dövlətin öz gələcəyini etibarlı və inamlı görmək əzmini daha da artırdı, bu da müəllimlərin yaradıcılıq imkanlarını genişləndirdi. Bütün bu uğurlar Prezident cənab İlham Əliyevin təhsil sahəsində apardığı siyasətin məqsədyönlülüyünün bariz sübutudur.
Sonra universitetin ictimai həyatında yüksək fəallıq göstərdiklərinə, uzunmüddətli elmi-pedaqoji fəaliyyətlərinə və təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə bir qrup müəllim universitet rəhbərliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Konfederasiyası, o cümlədən universitetin Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsi tərəfindən fəxri fərman və qiymətli hədiyyələrlə təltif olundular.
Bayram tədbirində universitetin “Səma” rəqs ansamblı və respublikamızın tanınmış incəsənət xadimləri öz rəngarəng çıxışları ilə universitetin professor -müəllim heyətini təbrik etdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено мероприятие, посвященное Международному дню учителя
5 октября в Сумгаитском государственном университете состоялось мероприятие, посвященное Международному дню учителя.
Торжественное мероприятие со вступительным словом открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил преподавателей с праздником и пожелал им успехов в их деятельности. Ректор отметил, что правительство Азербайджана уделяет особое внимание развитию образования. Успехи, достигнутые Сумгаитским государственным университетом, стали возможны благодаря самоотверженному труду преподавателей. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко оценивал труд учителя. За все периоды руководства страной он окружал особой заботой учителей страны, повышая их материальное положение и благосостояние. Профессор Эльхан Гусейнов также сказал, что после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству страной, как и всем областям, особое внимание уделялось системе образования. Президент Ильхам Алиев успешно продолжает курс общенационального лидера в этой области. Уверенные шаги предприняты в направлении интеграции страны в мировую систему образования. За эти годы был принят ряд государственных программ. Призыв о «превращении нефтяного капитала в человеческий» даёт свои результаты. Достигнуты большие результаты в во всех областях жизни страны. Успешная политика, проводимая в области образования, в значительной степени повысила авторитет учителя и расширила его творческие возможности. Все это является итогом успешной политики Президента Ильхама Алиева в области образования.
Затем за многолетнюю и плодотворную работу в области образования группа преподавателей СГУ была награждены Почетными грамотами и ценными подарками Республиканской конфедерации свободных профсоюзов работников образования АР и Комитетом профсоюза СГУ.
Мероприятие было продолжено концертной программой, в которой приняли участие танцевальный ансамбль «Сяма» и известные мастера искусства Азербайджана.