Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıtda Beynəlxalq Müəllimlər Günü qeyd olundu
5 oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Günü Sumqayıtda da qeyd olundu. Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov əlamətdar gün münasibətilə Sumqayıtda fəaliyyət göstərən 50 tam orta məktəbin və veteran təhsil işçilərini təbrik edərək onlara xoş arzularını çatdırdı, çətin və eyni zamanda şərəfli işlərində uğurlar arzuladı.Vurğuladı ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan təhsilinə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğı bu gün uğurla davam etdirilir. Son illər ölkəmizdə təhsilin inkişafı ilə bağlı kompleks tədbirlər həyata keçirilir, təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazası möhkəmləndirilir, müəllimlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. Bunun nəticəsidir ki, Sumqayıt məktəblərinin məzunları test imtahanlarında yüksək nəticələr göstərir, fənn olimpiadalarında uğurla çıxış edirlər.
Qeyd olundu ki, Sumqayıtda 53 min 237 şagirdin təlim-tərbiyəsi ilə 4070 müəllim məşğul olur və ildən-ilə yeni uğurlar qazanılır. Bu uğurlar Prezident cənab İlham Əliyevin və birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təhsil sahəsinə hərtərəfli qayğısının nəticəsidir.
Tədbirdə xalqımızın milli təfəkküründə müəllim adının hər zaman ucalıq, ziyalılıq və mənəvi saflıq rəmzi kimi təcəssüm etdiyi, böyük hörmətlə, yüksək ehtiramla çəkildiyi qeyd olundu.
Çıxış edən təhsil işçiləri Sumqayıt müəllimləri adından Azərbaycan təhsilinə göstərilən yüksək diqqət və qayğıya görə dövlətimizin başçısına minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Sonda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə bir qrup müəllimə, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin iki əməkdaşına: Riyaziyyat fakültəsinin dekan müavini dosent Hicran Əliyevaya, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının baş müəllimi Şahnaz Quliyevaya fəxri fərman və hədiyyələr təqdim olundu.

INTERNATIONAL TEACHERS’ DAY CELEBRATED IN SUMGAYIT
October 5 – International Teachers’ Day celebrated in Sumgayit, too. Head of Sumgayit city Executive Power Zakir Farajov congratulated teachers of 50 secondary schools and veteran education employees on occasion of this notable day, expressed his best goodwill and wished them success. He emphasized that care and attention of Great leader Heydar Aliyev to Azerbaijani education is successfully continued. In recent years, wide-ranging measures are being set in the advancement of education recently, material-technical base of education institutions is strengthened, substantial strides are made toward raising social protection of teachers. As a result, graduates of Sumgayit schools show high results in exams, gain achievements in subject Olympiads.
It was noted that 4070 teachers are engaged in educating 53237 students in Sumgayit and new attainments are achieved. These achievements are the result of care and attention of President Ilham Aliyev and first lady, the president of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyev. It was also mentioned in the event that the name of teacher is the symbol of intelligence and spiritual purity and deserves high respect.
Education employees, who delivered speech, expressed their gratitude to the President on behalf of Sumgayit teachers for care and attention to Azerbaijani education.
At the end, several teachers were awarded with honorary diplomas and presents for their service in advancement of education. Among them were 2 lecturers of Sumgayit State University: deputy dean of Faculty of Mathematics docent Hijran Aliyeva and senior lecturer of Department of Pedagogy and Psychology Shahnaz Guliyeva.