Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıtda Beynəlxalq Müəllimlər Günü qeyd olundu
5 oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Günü Sumqayıtda da qeyd olundu. Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov əlamətdar gün münasibətilə Sumqayıtda fəaliyyət göstərən 50 tam orta məktəbin və veteran təhsil işçilərini təbrik edərək onlara xoş arzularını çatdırdı, çətin və eyni zamanda şərəfli işlərində uğurlar arzuladı.Vurğuladı ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan təhsilinə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğı bu gün uğurla davam etdirilir. Son illər ölkəmizdə təhsilin inkişafı ilə bağlı kompleks tədbirlər həyata keçirilir, təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazası möhkəmləndirilir, müəllimlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. Bunun nəticəsidir ki, Sumqayıt məktəblərinin məzunları test imtahanlarında yüksək nəticələr göstərir, fənn olimpiadalarında uğurla çıxış edirlər.
Qeyd olundu ki, Sumqayıtda 53 min 237 şagirdin təlim-tərbiyəsi ilə 4070 müəllim məşğul olur və ildən-ilə yeni uğurlar qazanılır. Bu uğurlar Prezident cənab İlham Əliyevin və birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təhsil sahəsinə hərtərəfli qayğısının nəticəsidir.
Tədbirdə xalqımızın milli təfəkküründə müəllim adının hər zaman ucalıq, ziyalılıq və mənəvi saflıq rəmzi kimi təcəssüm etdiyi, böyük hörmətlə, yüksək ehtiramla çəkildiyi qeyd olundu.
Çıxış edən təhsil işçiləri Sumqayıt müəllimləri adından Azərbaycan təhsilinə göstərilən yüksək diqqət və qayğıya görə dövlətimizin başçısına minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Sonda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə bir qrup müəllimə, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin iki əməkdaşına: Riyaziyyat fakültəsinin dekan müavini dosent Hicran Əliyevaya, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının baş müəllimi Şahnaz Quliyevaya fəxri fərman və hədiyyələr təqdim olundu.

Главная страница | Новости | В Сумгаите торжественно отметили Международный день учителя
5 октября в Сумгаите отметили Международный день учителя. Глава исполнительной власти города Закир Фараджев, открывая мероприятие, поздравил учителей школ и пожелал им здоровья, благополучия и новых успехов в их трудной, но почетной работе. Он отметил, что внимание и забота, с которой относился общенациональный лидер Гейдар Алиев к образованию, явились залогом успехов нашей страны в этой области. Сегодня курс общенационального лидера успешно продолжает Президент страны Ильхам Алиев.
За последние годы в Азербайджане в области образования осуществлён комплекс мер, направленных на улучшение материально–технической базы образования, усиление социальной защиты учителей. Итогом этой работы является то, что многие выпускники средних школ Сумгаита набирают на тестовых экзаменах высокие баллы, с успехом выступают на предметных олимпиадах.
Было отмечено, что обучением и воспитанием 53 тысяч 237-ми учеников в городе Сумгаите занимаются 4070 учителей, которые год от года добиваются всё больших успехов. Эти успехи стали возможны, благодаря заботе Президента Ильхама Алиева и Первой леди, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой.
Выступившие на мероприятии учителя и работники образования выразили большую признательность правительству страны за заботу и внимание, оказываемое сотрудникам этой сферы.
В заключение за заслуги в области образования была награждена группа учителей, в этом числе, и сотрудники Сумгаитского государственного вуза: зам. декана факультета Математики доц. Хиджран Алиева и ст. преподаватель кафедры психологии Шахназ Гулиева.