Əsas səhifə | Xəbərlər | 18 oktyabr – Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası günü münasibəti ilə elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Oktyabr 2018 15:57
18 oktyabr – Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası günü münasibəti ilə elmi-praktik konfrans keçirildi
Oktyabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 18 oktyabr – Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası günü münasibəti ilə elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Azərbaycan xalqının ən əlamətdar tarixi hadisənin, öz dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin 27-ci ildönümü münasibəti ilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi, Müstəqillik Gününün yaranma tarixindən, xalqın müstəqillik uğrunda gərgin mübarizəsindən danışdı. Bildirdi ki, 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Ali Soveti “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”nı qəbul etməklə xalqımızın uzun illərdir yaşatdığı istiqlal ideyasını reallaşdırdı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təməlləri üzərində 1991-ci ildə yenidən müstəqil Azərbaycan dövləti yarandı. Rektor onu da vurğuladı ki, müstəqilliyi qoruyub saxlamaq onu qazanmaqdan qat-qat çətindir. Azərbaycan bir əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə etmək, özünün suveren dövlətini yaratmaq imkanı qazandı. Təəssüf ki, birinci imkan xarici müdaxilə, daxili çəkişmələr və beynəlxalq təminatın olmaması səbəblərindən itirildi. 1918-ci ildə qurulmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşadı. İkinci tarixi imkan bir də 70 il sonra yarandı. Sovet imperiyasının dağılması Azərbaycan xalqına öz milli müstəqilliyini bərpa etmək imkanı verdi. 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sessiyasında "Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı" qəbul olundu. Bu mühüm tarixi sənədlə xalqımız uzun illərdən bəri həsrətində olduğu azadlığına qovuşdu. Müstəqilliyi elan etmiş Azərbaycan Respublikası çox mürəkkəb tarixi şəraitdə fəaliyyət göstərməyə başladı, müstəqilliyin ilk illərində xalqımız yenidən onu itirmək təhlükəsi ilə üzləşdi. Bir tərəfdən Ermənistan silahlı qüvvələrinin təcavüzü nəticəsində geniş miqyas almış Qarabağ müharibəsi, digər tərəfdən dövlət rəhbərliyində olan səriştəsiz adamların yeritdikləri səhv siyasət və daxildə gedən siyasi çəkişmələr, seperatçılar hərəkatı müstəqilliyin beşiyindəcə boğulması təhlükəsini reallaşdırırdı. Böyük siyasi təcrübəyə malik olan Heydər Əliyevin ölkədə hakimiyyətə qayıdışı ilə bu təhlükə sovuşdu. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini təhlükədən qurtardı. Bir sözlə Azərbaycanın suveren dövlət kimi mövcud olması tarixi zərurətdən irəli gələn hadisə idisə, Azərbaycanın müstəqilliyi, əbədiliyi və dönməzliyi ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlı olan müasir tariximizin danılmaz faktıdır. Bu gün böyük şəxsiyyətin siyasi xəttini uğurla davam etdirən ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət müstəqilliyimiz daha da möhkəmləndi, ölkəmiz böyük inkişaf yolu keçdi.
Konfransda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosentləri Bəhram Məmmədli “Azərbaycan Respublikasını dövlət müstəqilliyinə aparan tarixi yol və müstəqilliyin bərpası”, Elmar Xəlilov “AXC–Müsavat hakimiyyəti və Azərbaycan torpaqlarının işğalı”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev və müstəqil Azərbaycan Respublikasında dövlət quruculuğu məsələləri”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Əminə Həsənova “2003-2018-ci illər Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində yeni mərhələdir”, həmin kafedranın müəllimi Günel Adıgözəlova “Müstəqil Azərbaycan Respublikasında elmin, təhsilin və mədəniyyətin inkişafı” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Natiqlər 27 il əvvəl Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin tarixi əhəmiyyətindən, həmçinin müstəqil Azərbaycan Respublikasının keçdiyi şərəfli yoldan, ulu öndər Heydər Əliyevin və onun siyasi davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkə həyatının bütün istiqamətlərində, o cümlədən elm sahəsində qazanılan uğurlardan, ölkəmizin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən bəhs etdilər. Qeyd etdilər ki, Ulu Öndərin ölkə rəhbərliyinə qayıdışından sonra Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin əbədiliyi və dönməzliyi təmin edildi, respublikamız yeni inkişaf dövrünə qədəm qoydu.
Qeyd edək ki, universitetin bütün fakültələrində Müstəqillik gününə həsr olunmuş tədbirlər təşkil olundu.

Главная страница | Новости | Состоялась научно- практическая конференция, посвящённая 18 октября –Дню независимости Азербайджанской Республики
Состоялась научно- практическая конференция, посвящённая 18 октября –Дню независимости Азербайджанской Республики
17 октября в Сумгаитском государственном университете была проведена научно-практическая конференция, посвященная 18 октября, Дню восстановления независимости Азербайджана.
Конференцию со вступительным словом открыл ректор Сумгаитского государственного университета профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил участников мероприятия со знаменательной датой и отметил, что в этом году наш народ отмечает 27-ую годовщину своей независимости. 18 октября 1991 года Верховный Совет Азербайджана принял «Конституционный Акт о государственной независимости Азербайджанской Республики» и тем самым реализовал идею свободы, которую народ вынашивал долгие годы. Новая независимая Азербайджанская Республика стала преемником Азербайджанской Демократической Республики. Завоевать свободу легче, чем её сохранить и защитить. В течение одного столетия Азербайджанскому народу дважды представилась возможность построения своего суверенного государства. Азербайджанская Демократическая Республика, созданная в 1918 году, просуществовала всего 23 месяца. История представила вторую возможность азербайджанскому народу для создания своего независимого государства. 18 октября 1991 года. Азербайджанская Республика, объявившая о своей независимости, начала свою работу в очень тяжелых исторических условиях. С одной стороны, Карабахская война, развязанная армянскими националистами, с другой – недальновидная политика, которую проводили лица, оказавшиеся у власти, движение сепаратистов, пытавшихся разделить страну, угрожали независимости молодой республики. В результате возвращения к руководству страной опытного политического деятеля Гейдара Алиева эта опасность была устранена.
Если существование суверенной Азербайджанской Республики было исторически неизбежным событием, то сохранение этого суверенитета и его необратимость – связаны с именем и деятельностью общенационального лидера Гейдара Алиева.
Сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева, продолжающего политический курс общенационального лидера, наша страна продолжает развиваться и укрепляться.
На конференции выступили: доценты кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы Бахрам Мамедли с докладом «Исторический путь Азербайджанской Республики, ведущий к государственному суверенитету, и его восстановление» и Эльмар Халилов с докладом «АДР–мусаватское правительство и оккупация азербайджанских земель». Также на конференции были заслушаны доклады зав. кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы, профессора Ширхана Салимова – «Гейдар Алиев и вопросы государственного строительства в Азербайджанской Республике», доцента кафедры философии, социологии и политологии Амины Гасановой –«2003-2018-ые годы новый период в укреплении государственной независимости Азербайджанской Республики», преподавателя той же кафедры Гюнель Адыгезаловой –«Развитие науки, образования и культуры в суверенной Азербайджанской Республике».
Докладчики в своих выступлениях говорили об историческом значении восстановления своей независимости Азербайджаном, об успехах, которые Азербайджанская Республика завоевала под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева и его политического преемника Президента Ильхама Алиева.
Следует отметить, что на всех факультетах университета были проведены мероприятия, посвященные Дню независимости Азербайджанской Республики.