Yerləşdirilmə tarixi : 19 Oktyabr 2018 17:40
Oktyabrın 19-da universitetdə Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. İclası giriş sözü ilə universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov açaraq Sumqayıt Dövlət Universitetin elmi potensialın gücləndirilməsi, elmi kadrların hazırlanması istiqamətində görülən işləri qarşıya qoyulan və gündəlikdə olan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev Sumqayıt Dövlət Universitetində qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar görülmüş işlər və qarşıda duran vacib məsələlər haqqında ətraflı danışdı. Bildirdi ki, universitetin qış mövsümünə hazır olması, istilik, elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təmin edilməsi məqsədilə tədbirlər planı hazırlanıb və bu tədbirlərin icrası istiqamətində bir sıra işlər görülüb. Qazanxanalara baxış keçirilib. Noyabrın 1-dən universitetin hər üç tədris binası istiliklə təchiz olunacaq.
Rektor qışa hazırlığı sürətləndirmək, mövcud problemləri qısa müddət ərzində aradan qaldırmaqla bağlı tapşırıqlarını da verdi.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov 2018–ci ilin ikinci yarısında SDU-da keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslara hazırlığın gedişi haqqında geniş çıxış edərək qeyd etdi ki, son illər universitetimiz digər sahələrdə olduğu kimi, beynəlxalq əlaqələrin qurulması istiqamətində də mühüm addımlar atır, beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi və inkişafına mühüm yer ayırır. Nümayəndə heyətimiz keçirilən forum, konfrans və görüşlərdə müntəzəm iştirak edir, bu sahədə olan nailiyyətlərdən, innovasiyalardan bəhrələnərək təcrübələrini paylaşır. Beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi sahəsi universitet rəhbərliyinin daim diqqət mərkəzindədir. Universitetimizin beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslara ev sahibliyi etməsi artıq ənənə halını alıb. Belə ki, 2018–ci ilin ikinci yarısında SDU-da iki beynəlxalq və bir respublika səviyyəli elmi konfrans keçirilməyi nəzərdə tutulub.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov SDU-nun nümayəndə heyətinin Xəzəryanı ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının XXI Baş Assambleyasında Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova SDU-nun nümayəndə heyətinin Kazan Dövlət Energetika Universitetinin 50 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlərdə iştirakı və SDU ilə KDEU arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının baş müəllimi Xəyalə Əliquliyeva SDU əməkdaşlarının Minsk şəhərində keçirilən “Bərk cisim fizikasının aktual problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfransda iştirakları haqqında hesabat verdilər.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, nəşr hüququ verilməsi üçün Elmi Şuraya iki dərs vəsaiti və altı fənn proqramı daxil olub. Həmin tədris vəsaitlərinə uyğun elm sahələri üzrə Redaksiya və nəşriyyat şurasının bölmələrində və universitetin Tədris-metodiki şurasında baxılıb, ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə edilib.
Gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsindən sonra Elmi katib professor Muxtar Səmədov müzakirə olunan məsələlərin qərarı ilə şura üzvlərini tanış etdi və qərarlar yekdilliklə qəbul edildi.

Yerləşdirilmə tarixi : 19 October 2018 17:40
On October 19, the next meeting of Scientific Board took place at the university. Rector of university Professor Elkhan Huseynov launched the meeting with welcome speech and spoke about the works carried out for strengthening scientific potential of Sumgayit State University and preparing scientific cadres, as well as pointed out the issues on agenda.
Vice-rector on Economic Issues Naib Hajiyev reported the works done for preparation to winter at the university and forthcoming substantial issues. He noted that an action plan was made for uninterrupted provision of university with heat and electricity. Boiler rooms were reviewed. Every 3 buildings of the university will be supplied with heat from November 1.
Rector gave his tasks about accelerating preparations and eliminating current problems within a short time.
Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov delivered speech about state of preparations to International and Republican scientific conferences, which will be held in SSU at second part of 2018. He notified that our university makes substantial strides toward establishing international relations and places great importance on expansion and advancement of these relations. Vice-rector said: “Our representatives regularly participate in forums, conferences and meetings and share their experience. The university holds International and Republican scientific conferences regularly. So, it is intended to organize one Republican and 2 International conferences at SSU this year.”
The following persons made reports accordingly: Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov – about participation of delegation of SSU in XXI General Assembly of State Universities Association of Caspian countries; dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics docent Tamella Ahmadova – participation of SSU delegation in the events on 50th anniversary of Kazan State Energetics University and about development of cooperation between two universities in the field of education and science; senior lecturer of Department of Solid and semiconductors physics Khayala Aliquliyeva – about participation of SSU employees in International Scientific Conference “Actual problems of Solid physics”, which was held in Minsk.
Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov gave information about giving publication right (griffin) to teaching aids. He noted that 2 textbooks and 6 programs were sent to Scientific Board for publication right. Those teaching aids have been reviewed in sections of Editorial and publication board and Teaching-methodical board of the university; have been recommended to Scientific Board by expert feedback.
The issues on agenda were discussed; scientific secretary Professor Mukhtar Samadov acquainted board members with decisions of discussed issues, which were adopted unanimously.