Tələbələrimiz “İdeyadan Biznesə” startap turunun respublika üzrə qalibi seçildi
Bu ilin aprel ayından etibarən icrasına başlanılan “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində keçirilən startap turlarının oktyabrın 26-da finalı oldu.“İnnovasiya həftəsi” çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən final mərasimində dövlət rəsmiləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, startapçılar və tələbələr iştirak etdi.
Qonaqlar ilk öncə Heydər Əliyev Mərkəzinin foyesində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən yaradılan innovativ məhsul və xidmətlərin nümayiş olunduğu “İnnoEkspo” sərgisinə ekskursiya edərək, “Azərmarka” MMC-yə məxsus stenddə sərgilənən marka və suvenirlərlə tanış oldular. Daha sonra startap turunun final mərhələsi başladı. Öncə, 8 regionu əhatə edən startap marafonuna dair videoçarx nümayiş olundu.
Təbdiri giriş sözü ilə Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadəyə açaraq layihənin reallaşdırılmasına dəstək olan Heydər Əliyev Fondunun Regional İnkişaf İctimai Birliyinə, Azərbaycan Gənclər Fonduna, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramına, “Microsoft” və “Azercell” şirkətlərinə, eyni zamanda ali təhsil müəssisələrinin rəhbərlərinə yaratdıqları şərait üçün təşəkkürünü bildirdi, qeyd etdi ki, “7 ay ərzində respublikanın ayrı-ayrı şəhər və rayonlarında keçirilən startap turuna 2 mindən çox iştirakçı qatıldı. Ümumilikdə seçilən 75 komandadan 15-i respublika finalında iştirak hüququ qazandı. Ölkəmizin 16 ali, 3 ümumtəhsil müəssisəsində “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində startap turları keçirildi. Biz çox şadıq ki, gənclərimiz, tələbələrimiz innovativ inkişafa böyük maraq göstərirlər. Çünki müasir dövrdə innovativ düşüncəli gənclərə böyük ehtiyac var. Məhz bu səbəbdən ölkəmizdə gənclərin intellektual səviyyəsinin artırılması, onların elmə, təhsilə, innovativ düşüncəyə, texnologiyalara və rəqabətədavamlı biliklərə yiyələnməsinə xüsusi önəm verilir. Bildiyiniz kimi, Nazirlik İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu və Yüksək Texnologiyalar Parkı vasitəsilə startaplara biznes ideyalarının reallaşdırılmasına dəstək verir. Startap hərəkatını genişləndirmək, gənclər arasında innovativ düşünmə tərzini inkişaf etdirmək, gəncləri aktiv şəkildə bu prosesə cəlb etmək üçün müxtəlif layihələr, təlimlər, müsabiqələr keçiririk. Nazir layihə çərçivəsində nazirliyin koordinatorluğunda informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində “İnvestorlar klubu” yaradıldığını da qeyd etdi. O bildirdi ki, “İnvestorlar klubu” informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması və özəl sərmayələrin düzgün istiqamətləndirilməsi, yeni texnologiyaların yerli iqtisadiyyata inteqrasiyası, elmi tədqiqat işlərinin, eləcə də, innovasiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərəcək. Bu klub həmçinin startapçıların ideyalarının reallaşdırılmasına dəstək ola bilər. Biz startap hərəkatının daha da genişləndirilməsi, ölkəmizdə innovasiya ekosisteminin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində fəaliyyətimizi bundan sonra da davam etdirəcəyik”. Daha sonra nazir finalda yarışacaq komandalara uğurlar arzuladı.
Tədbirin davamında 15 finalçı müəyyən olunmuş ardıcıllıq üzrə layihələrini 3 dəqiqə ərzində münsiflər heyəti qarşısında təqdim etdikdən sonra onlara ünvanlanmış sualları cavablandırdılar.
Təqdimatlardan sonra bütün komandalar startap turunda fəal iştiraklarına görə sertifikatlara layiq görüldü.Münsiflər heyətinin qərarı ilə startap turunun respublika üzrə qalibləri “Gonex” (I yer), “Smart Reaktor” (II yer) və “Noahland” (III yer) komandaları oldu. Sumqayıt Dövlət Universitetini təmsil edən “Smart Reaktor” komandası təqdim etdiyi layihəyə görə II yerə layiq görüldü. Qeyd edək ki, layihə tullantılardan alternativ enerji əldə edilməsinə yönəlib.
I yerin qalibi 10 min manat, II yerin qalibi 5 min, III yerin qalibi isə 2 min 500 manat məbləğlə mükafatlandırıldı.
Milli finalda qalib gələcək layihə sahibləri 4-7 dekabr tarixlərində təşkil ediləcək 24-cü “Bakutel” Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar sərgi-konfransı çərçivəsində layihələrini təqdim etmək imkanı da əldə etdilər. “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində startap turlarının növbəti illərdə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

Главная страница | Новости | Студенты СГУ стали победителями республиканского тура стартап «От идеи - к бизнесу»
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Октябрь 2018 12:56
Студенты СГУ стали победителями республиканского тура стартап «От идеи - к бизнесу»
26 октября состоялся финал тура стартап, проводимого в рамках проекта «Он идеи - к бизнесу», выполнение которого началось с апреля этого года. На финальной церемонии, проводимой в Центре Гейдара Алиева в рамках «Инновационной недели», участвовали представители государственных органов, руководители вузов, участники стартап и студенты.
Вначале гости ознакомились с выставкой “İnnoEkspo”, состоявшейся в фойе Центра Гейдара Алиева, которая была организована Министерством транспорта, связи и высоких технологий. На выставке были продемонстрированы инновативная продукция и услуги. Особый интерес вызвал стенд ООО «Азермарка», где экспонировались марки и сувениры.
Далее начался финальный тур стартап. Был продемонстрирован видеоролик о марафоне стартап, охватившем 8 регионов.
Мероприятие со вступительным словом открыл министр транспорта, связи и высоких технологий Рамин Гулузаде. Он выразил благодарность общественному объединению регионального развития Фонда Гейдара Алиева, Фонду молодежи Азербайджана, Программе развития ООН, компаниям «Mikrosoft» и «Azercell», а также руководителям высших учебных заведений за созданные условия для проведения тура стартап. Он отметил, что за 7 месяцев к турам стартап, которые проводились в отдельных городах и районах республики, было привлечено более 2 млн. участников. Из 75 избранных команд 15 завоевали право участия в республиканском финале. Туры стартап в рамках проекта «От идеи - к бизнесу» были проведены в 16-ти вузах и 3-х общеобразовательных учебных заведениях. Отрадно, что молодежь и студенты проявляют такой большой интерес к выполнению таких проектов. Именно поэтому в нашей стране уделяется большое внимание повышению интеллектуального уровня молодежи, их интереса к науке, образованию, инновативному мышлению и усвоению ими конкурентоспособных знаний и навыков. Как известно, посредством Государственного фонда развития информационных технологий и Парка высоких технологий министерство оказывает поддержку в реализации идей стартап. Осуществляются различные проекты, проводятся тренинги и конкурсы с целью активного привлечения молодежи к этому процессу, расширению движения стартап и инновативного образа мышления у молодежи.
Министр также отметил, что в рамках процесса в министерстве создан «Клуб инвесторов» в области информационных и коммуникационных технологий, который будет содействовать улучшению инвестиционной среды в области информационных и коммуникационных технологий, правильному направлению частных инвестиций, интеграции новых технологий, исследовательских работ и инновационных идей в экономику страны. «Клуб инвесторов» также будет оказывать поддержку в реализации идей стартап. В заключение министр пожелал участников тура стартап успехов в их деятельности.
Было определено 15 финалистов, которые в течение 3-х минут представляли свои проекты членам жюри, отвечали на их вопросы.
После презентаций все участники команд стартап получили сертификаты. По решению жюри по результатам республиканского тура стартап I место завоевала команда “Gonex”, II место -“Smart Reaktor” и III место -“Noahland”. Команда “Smart Reaktor” была представлена студентами Сумгаитского государственного университета. Их проект посвящен получению альтернативной энергии их отходов. Команда, занявшая I место, получила премию 10 тыс. манатов, II место-5 тысяч манатов и III место-2 тысяч 500 манатов.
Победители тура стартап получили право на участие на 24-ой Международной выставке–конференции телекоммуникации, инновации и высоких технологий “Bakutel”, которая состоится 4-7 декабря текущего года.