Tələbələrimiz “İdeyadan Biznesə” startap turunun respublika üzrə qalibi seçildi
Bu ilin aprel ayından etibarən icrasına başlanılan “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində keçirilən startap turlarının oktyabrın 26-da finalı oldu.“İnnovasiya həftəsi” çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən final mərasimində dövlət rəsmiləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, startapçılar və tələbələr iştirak etdi.
Qonaqlar ilk öncə Heydər Əliyev Mərkəzinin foyesində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən yaradılan innovativ məhsul və xidmətlərin nümayiş olunduğu “İnnoEkspo” sərgisinə ekskursiya edərək, “Azərmarka” MMC-yə məxsus stenddə sərgilənən marka və suvenirlərlə tanış oldular. Daha sonra startap turunun final mərhələsi başladı. Öncə, 8 regionu əhatə edən startap marafonuna dair videoçarx nümayiş olundu.
Təbdiri giriş sözü ilə Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadəyə açaraq layihənin reallaşdırılmasına dəstək olan Heydər Əliyev Fondunun Regional İnkişaf İctimai Birliyinə, Azərbaycan Gənclər Fonduna, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramına, “Microsoft” və “Azercell” şirkətlərinə, eyni zamanda ali təhsil müəssisələrinin rəhbərlərinə yaratdıqları şərait üçün təşəkkürünü bildirdi, qeyd etdi ki, “7 ay ərzində respublikanın ayrı-ayrı şəhər və rayonlarında keçirilən startap turuna 2 mindən çox iştirakçı qatıldı. Ümumilikdə seçilən 75 komandadan 15-i respublika finalında iştirak hüququ qazandı. Ölkəmizin 16 ali, 3 ümumtəhsil müəssisəsində “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində startap turları keçirildi. Biz çox şadıq ki, gənclərimiz, tələbələrimiz innovativ inkişafa böyük maraq göstərirlər. Çünki müasir dövrdə innovativ düşüncəli gənclərə böyük ehtiyac var. Məhz bu səbəbdən ölkəmizdə gənclərin intellektual səviyyəsinin artırılması, onların elmə, təhsilə, innovativ düşüncəyə, texnologiyalara və rəqabətədavamlı biliklərə yiyələnməsinə xüsusi önəm verilir. Bildiyiniz kimi, Nazirlik İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu və Yüksək Texnologiyalar Parkı vasitəsilə startaplara biznes ideyalarının reallaşdırılmasına dəstək verir. Startap hərəkatını genişləndirmək, gənclər arasında innovativ düşünmə tərzini inkişaf etdirmək, gəncləri aktiv şəkildə bu prosesə cəlb etmək üçün müxtəlif layihələr, təlimlər, müsabiqələr keçiririk. Nazir layihə çərçivəsində nazirliyin koordinatorluğunda informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində “İnvestorlar klubu” yaradıldığını da qeyd etdi. O bildirdi ki, “İnvestorlar klubu” informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması və özəl sərmayələrin düzgün istiqamətləndirilməsi, yeni texnologiyaların yerli iqtisadiyyata inteqrasiyası, elmi tədqiqat işlərinin, eləcə də, innovasiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərəcək. Bu klub həmçinin startapçıların ideyalarının reallaşdırılmasına dəstək ola bilər. Biz startap hərəkatının daha da genişləndirilməsi, ölkəmizdə innovasiya ekosisteminin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində fəaliyyətimizi bundan sonra da davam etdirəcəyik”. Daha sonra nazir finalda yarışacaq komandalara uğurlar arzuladı.
Tədbirin davamında 15 finalçı müəyyən olunmuş ardıcıllıq üzrə layihələrini 3 dəqiqə ərzində münsiflər heyəti qarşısında təqdim etdikdən sonra onlara ünvanlanmış sualları cavablandırdılar.
Təqdimatlardan sonra bütün komandalar startap turunda fəal iştiraklarına görə sertifikatlara layiq görüldü.Münsiflər heyətinin qərarı ilə startap turunun respublika üzrə qalibləri “Gonex” (I yer), “Smart Reaktor” (II yer) və “Noahland” (III yer) komandaları oldu. Sumqayıt Dövlət Universitetini təmsil edən “Smart Reaktor” komandası təqdim etdiyi layihəyə görə II yerə layiq görüldü. Qeyd edək ki, layihə tullantılardan alternativ enerji əldə edilməsinə yönəlib.
I yerin qalibi 10 min manat, II yerin qalibi 5 min, III yerin qalibi isə 2 min 500 manat məbləğlə mükafatlandırıldı.
Milli finalda qalib gələcək layihə sahibləri 4-7 dekabr tarixlərində təşkil ediləcək 24-cü “Bakutel” Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar sərgi-konfransı çərçivəsində layihələrini təqdim etmək imkanı da əldə etdilər. “İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində startap turlarının növbəti illərdə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

Home | News | OUR STUDENTS WERE CHOSEN THE WINNER OF “FROM IDEA TO BUSINESS” STARTUP TOUR
On October 26, the final stage of startup tours was held, which has been carried out within the framework of project “From idea to business” since April. State officials, heads of higher education institutions and students took part in final ceremony that was held in Heydar Aliyev Center within the framework of “Innovation week”.
Firstly, the guests visited “InnoExpo” exhibition, established by Ministry of Transport, Communication and High Technologies for demonstration of innovative products and services in the foyer of Heydar Aliyev Center. They got acquainted with stamps and souvenirs exhibited in the stand of “Azermarka” LLC. Afterwards, final stage of startup tour launched and the video about startup marathon covering 8 regions was displayed.
Minister of Transport, Communication and High Technologies Ramin Guluzade commenced the event and expressed his gratitude to the Regional Development Public Union of Heydar Aliyev Foundation, Azerbaijan Youth Foundation, the United Nations Development Program, Microsoft and Azercell companies and the heads of higher education institutions for created circumstances. He noted that more than 2000 participants took part in startup tour, held in several cities and regions of the Republic within 7 months. 15 teams out of 75 have gained the chance to participate in National final. “Startup tours were held in 16 universities and 3 secondary schools within “From idea to business” project. We are pleased that our students call attention to innovative development. Since, we need youth with innovative thoughts. For this reason it is of great importance to increase intellectual level of youth and raise their interest to science, education, technologies and competitive knowledge. As you know, the Ministry supports the startups and realization of business ideas via Information Technologies Development State Foundation and High Technologies Park. We implement different projects, trainings, competitions for expanding startup movement and involving young generation to this process”, the Minister said. He notified that “Investors club” was instituted in the field of information and communication technologies within the project with the coordination of Ministry. The Minister noted: “The club will function in the direction of improving investment environment, integrating new technologies to local economy and expanding application of scientific-research works and innovations. This club can support the realization of ideas of startup participants. We will proceed with our activity in the direction of forming and advancing innovation ecosystem in our country”. Then, the Minister wished success to the teams, who will participate in final stage.
15 finalists presented their projects to the jury within 3 minutes and responded asked questions.
Following the presentations, all teams were awarded with certificates for their active participation in startup tour. The winners of the startup tour on the Republic were “Gonex” (I place), “Smart Reaktor” (II place) and “Noahland” (III place) with the decision of jury. The “Smart Reaktor” team of Sumgayit State University was awarded II place for their project. The project is about obtaining alternative energy from wastes.
The winner of first place was awarded 10.000 manat, second place 5000 and the third place 2500 manat.
The project owners, who will win in National Final, will gain the right to present their projects within the 24th “Bakutel” International Telecommunication, Innovation and High Technologies exhibition-conference on December 4-7. Startup tours within “From idea to business” project were considered to be held in next years, too.