SDU-da Dövlət Bayrağı Günü qeyd edildi
9 Noyabr - Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə noyabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Şərqdə Parlayan Ay” adlı tədbir keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Dövlət Bayrağımıza həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov, ilk növbədə, dövlət rəmzlərimizə hörmət və ehtiramı əks etdirən bu bayram münasibəti ilə xalqımızı təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin iclasında qəbul edilib və 1920-ci ilin aprel ayınadək dövlət statusuna malik olub. Həmin bayraq 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı olaraq təsdiq edilib. 1991-ci il fevralın 5-də Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı haqqında” Qanun qəbul edərək onu Dövlət Bayrağı elan etdi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 17 noyabr 2009-cu il tarixində imzaladığı müvafiq sərəncama əsasən noyabrın 9-u bütün dünya azərbaycanlıları üçün müqəddəs bir təqvimə çevrildi. Bu günün ümumxalq bayramı kimi qeyd olunması dövlətçilik, milli həmrəylik, vətənpərvərlik hislərinin çatdırılması atributlarımızın təbliği baxımından olduqca əhəmiyyətlidir. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən aparılan uğurlu siyəsət nəticəsində müstəqil respublikamızda demokratik və hüquqi dövlət quruculuğu sahəsində böyük nailiyyətlər qazanıldı, dövlətçiliyimiz möhkəmləndi, tərəqqi və inkişaf yolu ilə inamla irəliləyən ölkəmizin müdafiə qüdrəti daha da artdı. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qüdrətli siyasəti sayəsində torpaqlarımızı işğaldan azad edəcəyik və üçrəngli bayrağımız Qarabağda dalğalanacaqdır.
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin müəllimi dosent Cavid Məmiyev, həmin fakültənin tələbələri Teymur Aslanlı, Əli Miriyev Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı haqqında ətarflı məlumat verdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Azərbaycan Dövlətinin suverenliyinin rəmzi, bizim milli dəyərimizdir.
Sonra tədbir tələbələrin iştirakı ilə bir-birindən maraqlı kompozisiyalar ilə davam etdi. Nuranə Əlizadə, İbrahim Qəniyev, Aliyə Əlizadənin ifalarında səsləndirilən hərbi vətənpərvərlik mövzusunda mahnılar, şeirlər iştirakçılarda yüksək əhval-ruhiyyə yaratdı, qələbəyə inam hissini daha da artırdı.
Tədbirdə “Tarixin səsi”, “Zülmətdə nur”, “Qarabağlı qapılar” adlı səhnəciklər nümayiş olundu.
Sonra dirijor sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru dosent Telman Qəniyevin müşayiəti ilə Qara Qarayevin “Gənclik” və Emin Sabitoğlunun “Azərbaycan” mahnıları tələbələrin ifalarında səsləndirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov tədbirin belə yüksək səviyyədə təşkilinə görə tələbələri təşəkkürnamə ilə təltif etdi. Qeyd etdi ki, hər bir dövlətin gələcəyi onun yetişməkdə olan sağlam düşüncəli gənclərindən asılıdır. Bu kimi tədbirlər gənc nəslin vətənə, torpağa olan bağlılığının və bayraq sevgisinin artırılmasına xidmət edir. Bütün bunlar bir daha onu göstərir ki, bugünkü gənclərimiz Ali Baş Komandanın əmrinə hər an hazırdırlar, torpaqlarımızı işğaldan azad etməyə qadirdirlər.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили День Государственного Флага Азербайджанской Республики
7 ноября в Сумгаитском государственном университете было проведено торжественное мероприятие, посвященное 9 ноября – Дню Государственного Флага страны.
Прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики, а затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный торжественному празднику.
Мероприятие со вступительным словом открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил присутствующих со славной датой. Ректор отметил, что Государственный Флаг Азербайджана был принят на заседании Азербайджанской Демократической Республики 9 ноября 1918 года и являлся государственным атрибутом до апреля 1920 года. 17 ноября 1990 года на сессии Верховного Меджлиса Нахичеванской автономной республики по инициативе её председателя Гейдара Алиева был утвержден флаг республики. 5 февраля 1991 года Верховный Совет Азербайджанской Республики принял закон «О Государственном Флаге Азербайджанской Республики», согласно которому этот же флаг был объявлен Государственным Флагом страны. 17 ноября 2009 года на основании указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 9 ноября был объявлен Днём Государственного Флага. Этот день в стране торжественно отмечается ежегодно. Благодаря политике руководства, наша страна достигла больших успехов в деле построения демократического, правового государства. День ото дня укрепляется военная мощь страны. Под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева народ освободит свои земли, и наш трехцветный флаг будет развеваться над Карабахом.
Выступили преподаватель факультета Истории и географии доц. Джавид Мамиев, студенты факультета Теймур Асланлы, Али Мириев. Они отметили, что Государственный Флаг страны – это гордость и национальный символ азербайджанского народа.
Затем с литературно-художественными композициями выступили студенты университета. Песни и стихи на военные, патриотические темы исполнили Нурана Ализаде, Ибрагим Ганиев, Алия Ализаде. Также были продемонстрированы инсценировки на темы «Глас истории», «Свет во тьме», «Двери Карабаха». Под руководством доктора философии по искусствоведению, дирижера Тельмана Ганиева в исполнении студенческого хора прозвучала песня Кара Караева «Молодость» и Эмина Сабитоглу «Азербайджан».
Ректор профессор Эльхан Гусейнов объявил благодарность студентам, организовавшим мероприятие на таком высоком уровне. Он отметил, что молодежь – это будущее страны. Оно находится в надежных руках, т.к. азербайджанская молодежь любит свою родину. Мероприятия же подобного характера поднимают патриотический дух молодого поколения.