“Azərbaycanda ekoloji problemlər və onların həlli yolları” adlı ingilis dilində seminar keçirildi
Kimya və biologiya fakültəsinin birinci kurs maqistrantları üçün Xarici dillər kafedrasının müəllimi Jalə Məmmədova noyabrın 16-da Cek Morris ilə birgə “Azərbaycanda ekoloji problemlər və onların həlli yolları” adlı seminar keçirdilər.
Seminar ölkəmizin tarixi və coğrafiyası haqqında məlumatla başladı. Qədim və müasir Bakı, daha sonra Azərbaycanın kimya sənayesinin inkişafı haqqında məlumat verildi. Bibiheybət məscidi ətrafı ərazilərin ekoloji vəziyyətindən danışıldı. Seminarın məqsədi ölkəmizdə olan ekoloji problemlər və onların yaranma səbəblərini araşdırıb müzakirə etmək, Cek Morrisin bir ekoloq kimi bu problemlərə münasibətini öyrənmək, bununla bərabər, onların da ölkəsində belə problemlərin mövcud olub-olmadığı haqqında sorğular keçirmək və ən başlıcası, innovativ ekoloji texnologiya haqqında məlumatlanmaq idi. Seminar debat şəkilində, Xarici dillər kafedrasının müəllimlərinin iştirakı ilə davam etdi.
Xatırladaq ki, Cek Morris Amerika Birləşmiş Ştatlardan Fulbrayt xətti ilə Azərbaycana Sumqayıt Dövlət Universitetinə öz bilik və təcrübələrini tələbələrlə bölüşməyə və həmçinin ingilis dilinin öyrədilməsində müəllim köməkçisi kimi gəlmişdir. O, ixtisasca ekoloqdur, buna görə də Kimya və biologiya fakültəsinin ekoloq, kimyaçı və bioloq maqistrantları bu problemə öz sahələri tərəfindən çıxış edərək özəl slaydlar hazırlamışlar. İlk olaraq M317A qrupunun magistrantı, ixtisasca ekoloq olan Nərmin Səlimli “Ölkəmizin ekoloji problemləri” adlı slaydlar təqdim etdi. O, ölkədə baş verən ekoloji problemlərdən danışdı. M314 qrupunun tələbəsi ixtisasca kimyaçı olan Nabat Abdullayevanın “İşğal olunmuş ərazilərin təbiəti” adlı təqdimatı Cek Morrisin diqqətini xüsusi cəlb etdi, çünki Nabat Abdullayeva işğal altında olan rayonlarımızın coğrafiyasından (Kəlbəcər, Laçın, Şuşa) və həmçinin ekoloji vəziyyətindən danışdı. Daha sonra Nabatın ikinci təqdimatı Ermənistan ərazisində yerləşən Metsamir Atom Elektrik Stansiyası haqqında məlumatdan ibarət idi. Bu atom stansiyanın təhlükəsinin nə qədər böyük olduğunu açıqladı. Bu barədə C.Morrisin də fikirləri magistrantlara maraqlı oldu. Bioloq ixtisası üzrə M314A qrupunun maqistrantı Çinarə Mehdiyeva “Azərbaycanın Milli Parkları adlı təqdimatında Azərbaycanın Milli Qoruqları və Parkları” (Hirkan, Ağgöl, Göy-göl, Maralgöl) haqqında geniş məlumat verdi. Ardınca M316 qrupunun maqistrantı Sevda Məmmədova “Ziyanlı qidalar” adlı təqdimatı ilə bəzi məşhur brendli içkilərin tərkibindəki zərərli maddələr haqqında məlumat verdi. O, qidaların tərkibində olan şəkər faizlərinin normadan artıq olduğunu necə təyinetmə üsullarını göstərdi.
Cek Morris bu görüşdən olduqca məmnun qaldı və magistrantların geniş dünyagörüşünün olmasını qeyd etdi. O, da öz növbəsində Amerikanın milli parkları haqqında, ekoloji problemlərdən və bu sahədə tətbiq olunan innovativ metodlardan danışdı. Sonda o, SDU-nun rəhbərliyinə, Kimya və biologiya fakültəsinin əməkdaşlarına iştirak etdiyi proqramda ona dəstək olduğuna görə öz minnətdarlığını bildirdi. Magistrantların bu dərsi çox maraqlı və səmərəli keçdi.

Главная страница | Новости | Проведён семинар «Экологические проблемы в Азербайджане и пути их решения» на английском языке
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Ноябрь 2018 14:59
Проведён семинар «Экологические проблемы в Азербайджане и пути их решения» на английском языке
Для магистрантов I курса факультета Химии и биологии 16 ноября был проведен семинар «Экологические проблемы в Азербайджане и пути их решения» под руководством преподавателя кафедры Жале Мамедовой и помощника из США Джека Морриса.
Семинар начался с информации об истории и географии нашей страны. Были представлены сведения об истории Баку и его современном состоянии и развитии химической промышленности в Азербайджане. Также было отмечено экологическое положение, сложившееся вокруг мечети Бибиэйбат.
Целью семинара было исследование и обсуждение экологических проблем и причин их возникновения в стране. Джек Моррисон как эколог пожелал узнать об отношении магистрантов к этим проблемам. Также он рассказал об экологических проблемах своей страны и инновативных технологиях в этой области.
Семинар был продолжен в виде дебатов, в которых приняли участие преподаватели кафедры иностранных языков.
Следует отметить, что Джек Моррис приехал в СГУ по линии Фулбрайт из США для того, чтобы поделиться опытом со студентами и в качестве помощника преподавателя участвовать в обучении студентов английскому языку. По специальности он эколог. Поэтому магистранты факультета Химии и биологии подготовили слайды к семинару по проблемам экологии. Сначала магистрантка гр. М317А представила слайды на тему «Экологические проблемы нашей страны». Она рассказал об экологических проблемах, возникших в Азербайджане. Магистрантка гр.М314 Набат Абдуллаева выступила с презентацией «Природа оккупированных районов». Презентация привлекла внимание Джека Морриса, потому что Н. Абдуллаева рассказала о географии оккупированных районов (Кельбаджар, Лачин, Шуша), а также экологической обстановке в этих районах. Далее Н. Абдуллаева сделала презентацию, которая состояла из информации о Мецаморской атомной электрической станции Армении. Она отметила, насколько опасной для всего региона является работа этой АЭС. Об этом высказался и Джек Моррисон.
Магистрантка гр. М317А Чинара Мехтиева выступила с презентацией «Азербайджанские национальные парки», где рассказала об азербайджанских национальных парках и заповедниках. (Гиркан, Аг-гёль, Гёй-гёль, Марал-гёль)
Далее магистрантка гр.М316 Севда Мамедова выступила с презентацией «Вредные продукты питания». Она рассказала о брендовых напитках и показала, как определить количество вредного сахара в этих напитках.
Джек Моррис отметил, что очень доволен результатом семинара и сказал, что магистранты обладают хорошими знаниями по экологии. Он также рассказал об экологии Америки, её проблемах и инновативных методах, применяемых в этой области.
В заключение он выразил благодарность ректору университета профессору Эльхану Гусейнову и декану факультета Химии и биологии Махалу Мурадову за организацию мероприятия.