Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Proqramının ilkin müzakirəsi oldu, işçi qrupu yaradıldı
Prezident cənab İlham Əliyevin noyabrın 16-da imzaladığı Sərəncam ilə “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” qəbul edildi. Sərəncama uyğun olaraq noyabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektor professor Elxan Hüseynov Dövlət Proqramının icrası ilə bağlı professor-müəllim heyəti ilə müşavirə keçirdi.
Müşavirədə qeyd etdi ki, ölkəmizdə ali təhsil müəssisələrində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə bir çox layihələr həyata keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 16 aprel tarixli, 2090 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2007–2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”nın əsas məqsədi “qara qızılın insan kapitalına çevrilməsi” olmuşdur. Dövlət Proqramının uğurlu icrası cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələri üçün milli kadrların yetişdirilməsi ilə yanaşı, gənclərin elmə, müasir texnologiyalara və qabaqcıl biliklərə marağını xüsusilə artırmışdır. Bu məqsədlə də Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına aparıcı ölkələrin ali təhsil standartları çərçivəsində keyfiyyətli təhsil almaq imkanının yaradılması istiqamətində “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” hazırlanmışdır. Proqramın əsas hədəfi ən qabaqcıl elmi nailiyyətlərdən, innovativ təlim-tədris texnologiyalarından yararlanaraq ölkəmizdə yeni nəsil mütəxəssislərin yetişdirilməsi, Azərbaycan ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə müasirləşdirilməsidir. Rektor onu da vurğuladı ki, qəbul olunmuş Dövlət Proqramı ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətinin məntiqi davamıdır. Bu Proqram ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər ali təhsil müəssisələri ilə yanaşı, Sumqayıt Dövlət Universitetində də uğurla nəticələnəcək və beynəlxalq ikili diplom proqramlarının həyata keçirildiyi Azərbaycan Respublikası ali təhsil müəssisələrində ölkənin inkişaf prioritetlərinə uyğun yüksəkixtisaslı kadrların müasir standartlar səviyyəsində hazırlığına, ölkənin əmək bazarının tələbatı əsasında müəyyən olunmuş peşə və ixtisaslar üzrə yüksəkixtisaslı kadr potensialının formalaşdırılmasına, doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil almış şəxslərin əldə etdikləri beynəlxalq təcrübənin elmi-pedaqoji sahədə tətbiqinə, doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil almış məzunların işlə təminatına nail olunacaq. Həmçinin ayrı-ayrı ölkələrdən olan alimlərlə birgə tədqiqatlar aparılması, beynəlxalq səviyyədə əlaqələrin genişləndirilməsi elmdə müsbət nəticələrə gətirib çıxaracaq.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Dövlət Proqramının hədəflərindən bəhs edərək bildirdi ki, iki istiqamət üzrə proqram planı hazırlanıb.Sənədin birinci komponentində ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları, xarici mütəxəssislərin cəlb olunması yolu ilə təkmilləşdirilməsi, yeni akademik mühitin yaradılması nəzərdə tutulub. Prorektor Dövlət Proqramı çərçivəsində ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin müasirləşdirilməsi üçün ilkin mərhələdə 5 beynəlxalq ikili diplom proqramının təsis olunacağını qeyd etdi. Bildirdi ki, bu məqsədlə nüfuzlu xarici tərəfdaş ali təhsil müəssisələri seçiləcək, xarici mütəxəssislərin cəlb olunması yolu ilə yerli ali təhsil müəssisələrində inzibati-akademik heyətə təlim keçiləcək və tədris proqramları yenilənəcək.
Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev "Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanının həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nda Ali təhsil müəssisələrində İKT sahəsində fəaliyyət göstərən tanınmış xarici və yerli şirkətlərin tədris və təcrübə laboratoriyalarının yaradılması və genişləndirilməsi ilə əlaqədar tədbirlər planı haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, İKT sahəsində beynəlxalq sertifikatların əldə edilməsi, Ali təhsil müəssisələrində İKT sahəsində fəaliyyət göstərən tanınmış xarici və yerli şirkətlərin tədris və təcrübə laboratoriyalarının yaradılması, İKT ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrin sahə üzrə aparıcı şirkətlərdə və müəssisələrdə təcrübə keçməsi imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri qarşıya qoyulmuşdur. Dosent Qafar Atayev onu da qeyd etdi ki, Microsoft şirkətinin Azərbaycanda Təhsil Proqramları Menecerlə görüş keçirmiş, Microsoft İmagine Academy və Tələbələrin sertifikatlaşması,Office 365-da @sdu.edu.az poçt və ünsiyyət xidməti,Universitetin elektron alətləri üçün Microsoft Bulud xidməti – Azure, Universitetdə Microsoft proqram təminatının lisenziyalaşdırılması, Microsoft İmagine Cup müsabiqəsi mövzularında müzakirə aparmışlar.
Sonra hər iki Dövlət Proqramı barədə görüləcək işlər universitetin professor-müəllim heyəti tərəfindən müzakirə olundu, təkliflər irəli sürüldü.
Rektor professor Elxan Hüseynov “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” nın icrası ilə bağlı işçi qrupunun yaradılması barədə tapşırıq verdi. Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov sədr təyin edildi.

Home | News | PRELIMINARY DISCUSSION OF STATE PROGRAM AT SSU
“State Program on improving international competitiveness of higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023” was adopted with the Order, signed on November 16 by President Ilham Aliyev. In accordance with the Order, rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov held a meeting with professor-teacher staff for the execution of the State Program.
He said: “Several projects were implemented in our country for preparation of qualified cadres in higher education institutions in our country. The main purpose of “State Program on education of Azerbaijani youth in foreign countries in 2007-2015” affirmed by Order dated April 16, 2007 № 2090 by President of Azerbaijan Republic was “turning black oil to human capital”. Successful execution of State Program has increased youth interest to science, modern technologies and knowledge. For this purpose, “State Program on improving international competitiveness of higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023” was prepared in direction of creating opportunities to Azerbaijani citizens to study within the higher education standards of leading countries. The program aims to educate new generation specialists taking advantage of novel scientific achievements, innovative teaching technologies, as well as modernize quality indicators of Azerbaijani education system with international dual diploma programs. The State Program is a logical continuation of our state policy. We believe that execution of this Program will give its results at Sumgayit State University along with other higher education institutions of our country, as well as it will be achieved preparation of qualified cadre compatible with country’s development priorities in Azerbaijani universities, application of international experience of PhD candidates in scientific-pedagogical field and their employment issues. And also, conducting mutual researches with scholars from different countries, expanding international relations will lead to positive outcomes”.
Vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov notified that the program on two directions has been prepared and spoke about targets of State Program. In first component of the document, it is intended to improve quality indicators of higher education system via dual diploma programs and involve foreign specialists. He pointed out that initially, 5 international dual diploma programs will be instituted for modernizing quality indexes of higher education system within State Program. “For this reason, partner universities will be chosen and the training will be held to academic staff of universities by involving foreign specialists”, he noted.
Vice-rector on Correspondent, Distant and Extra Education docent Gafar Atayev gave information about action plan on establishing teaching and practice laboratories of famous foreign and local companies in the field of ICT at universities within “State Program on implementing National Strategy about development of information society in Azerbaijan Republic for 2016-2020”. Getting international certificates in the field of ICT, expanding opportunities of interning in leading companies and institutions of ICT students are among raised issues. He also noted that they met with managers of Education Programs of Microsoft Company in Azerbaijan and discussed about Microsoft Imagine Academy and certification of students, @sdu.edu.az e-mail service in Office 365, Microsoft Cloud service – Azure for electron tools of University, licensing of Microsoft program provision and Microsoft Imagine Cup contest.
Afterwards, the works to be done within the 2 Programs were discussed by professor-teacher staff of the university.
Rector Professor Elkhan Huseynov gave assignments about establishing Working group on the execution of “State Program on improving international competitiveness of higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023”. Vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov was appointed the chairman.
Those document projects will be presented in the next meeting of Scientific Board within a short time.