Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Proqramının ilkin müzakirəsi oldu, işçi qrupu yaradıldı
Prezident cənab İlham Əliyevin noyabrın 16-da imzaladığı Sərəncam ilə “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” qəbul edildi. Sərəncama uyğun olaraq noyabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektor professor Elxan Hüseynov Dövlət Proqramının icrası ilə bağlı professor-müəllim heyəti ilə müşavirə keçirdi.
Müşavirədə qeyd etdi ki, ölkəmizdə ali təhsil müəssisələrində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə bir çox layihələr həyata keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 16 aprel tarixli, 2090 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2007–2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”nın əsas məqsədi “qara qızılın insan kapitalına çevrilməsi” olmuşdur. Dövlət Proqramının uğurlu icrası cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələri üçün milli kadrların yetişdirilməsi ilə yanaşı, gənclərin elmə, müasir texnologiyalara və qabaqcıl biliklərə marağını xüsusilə artırmışdır. Bu məqsədlə də Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına aparıcı ölkələrin ali təhsil standartları çərçivəsində keyfiyyətli təhsil almaq imkanının yaradılması istiqamətində “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” hazırlanmışdır. Proqramın əsas hədəfi ən qabaqcıl elmi nailiyyətlərdən, innovativ təlim-tədris texnologiyalarından yararlanaraq ölkəmizdə yeni nəsil mütəxəssislərin yetişdirilməsi, Azərbaycan ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə müasirləşdirilməsidir. Rektor onu da vurğuladı ki, qəbul olunmuş Dövlət Proqramı ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətinin məntiqi davamıdır. Bu Proqram ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər ali təhsil müəssisələri ilə yanaşı, Sumqayıt Dövlət Universitetində də uğurla nəticələnəcək və beynəlxalq ikili diplom proqramlarının həyata keçirildiyi Azərbaycan Respublikası ali təhsil müəssisələrində ölkənin inkişaf prioritetlərinə uyğun yüksəkixtisaslı kadrların müasir standartlar səviyyəsində hazırlığına, ölkənin əmək bazarının tələbatı əsasında müəyyən olunmuş peşə və ixtisaslar üzrə yüksəkixtisaslı kadr potensialının formalaşdırılmasına, doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil almış şəxslərin əldə etdikləri beynəlxalq təcrübənin elmi-pedaqoji sahədə tətbiqinə, doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil almış məzunların işlə təminatına nail olunacaq. Həmçinin ayrı-ayrı ölkələrdən olan alimlərlə birgə tədqiqatlar aparılması, beynəlxalq səviyyədə əlaqələrin genişləndirilməsi elmdə müsbət nəticələrə gətirib çıxaracaq.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Dövlət Proqramının hədəflərindən bəhs edərək bildirdi ki, iki istiqamət üzrə proqram planı hazırlanıb.Sənədin birinci komponentində ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları, xarici mütəxəssislərin cəlb olunması yolu ilə təkmilləşdirilməsi, yeni akademik mühitin yaradılması nəzərdə tutulub. Prorektor Dövlət Proqramı çərçivəsində ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin müasirləşdirilməsi üçün ilkin mərhələdə 5 beynəlxalq ikili diplom proqramının təsis olunacağını qeyd etdi. Bildirdi ki, bu məqsədlə nüfuzlu xarici tərəfdaş ali təhsil müəssisələri seçiləcək, xarici mütəxəssislərin cəlb olunması yolu ilə yerli ali təhsil müəssisələrində inzibati-akademik heyətə təlim keçiləcək və tədris proqramları yenilənəcək.
Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev "Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanının həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nda Ali təhsil müəssisələrində İKT sahəsində fəaliyyət göstərən tanınmış xarici və yerli şirkətlərin tədris və təcrübə laboratoriyalarının yaradılması və genişləndirilməsi ilə əlaqədar tədbirlər planı haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, İKT sahəsində beynəlxalq sertifikatların əldə edilməsi, Ali təhsil müəssisələrində İKT sahəsində fəaliyyət göstərən tanınmış xarici və yerli şirkətlərin tədris və təcrübə laboratoriyalarının yaradılması, İKT ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrin sahə üzrə aparıcı şirkətlərdə və müəssisələrdə təcrübə keçməsi imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri qarşıya qoyulmuşdur. Dosent Qafar Atayev onu da qeyd etdi ki, Microsoft şirkətinin Azərbaycanda Təhsil Proqramları Menecerlə görüş keçirmiş, Microsoft İmagine Academy və Tələbələrin sertifikatlaşması,Office 365-da @sdu.edu.az poçt və ünsiyyət xidməti,Universitetin elektron alətləri üçün Microsoft Bulud xidməti – Azure, Universitetdə Microsoft proqram təminatının lisenziyalaşdırılması, Microsoft İmagine Cup müsabiqəsi mövzularında müzakirə aparmışlar.
Sonra hər iki Dövlət Proqramı barədə görüləcək işlər universitetin professor-müəllim heyəti tərəfindən müzakirə olundu, təkliflər irəli sürüldü.
Rektor professor Elxan Hüseynov “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” nın icrası ilə bağlı işçi qrupunun yaradılması barədə tapşırıq verdi. Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov sədr təyin edildi.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось первичное обсуждение Государственной программы, создана рабочая группа
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Ноябрь 2018 17:54
В СГУ состоялось первичное обсуждение Государственной программы, создана рабочая группа
Указом Президента Ильхама Алиева, подписанного 16 ноября 2018-го года, принята «Государственная программа повышения международной конкурентоспособности в системе высшего образования в Азербайджанской Республики на 2019-2023 гг». Согласно указу, 23 ноября в Сумгаитском государственном университете под руководством ректора профессора Эльхана Гусейнова было проведено совещание с профессорско-преподавательским составом.
На совещании ректор отметил, что с целью подготовки высококвалифицированных кадров в вузах страны, осуществляется ряд проектов. Основной целью «Государственной программы по получению образования азербайджанской молодежью в зарубежных странах в 2007-2015 гг», утвержденной указом №2090 от апреля 2007-го года, подписанным Президентом Азербайджанской Республики, является превращение «черного золота в человеческий капитал». Успешное выполнение Государственной программы наряду с подготовкой квалифицированных кадров, для различных областей жизни общества, способствовало повышению интереса молодежи к науке, современным технологиям и передовым знаниям. «Государственная программа повышения международной конкурентоспособности в системе высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 гг.» рассчитана на создание возможностей для получения образования молодежью в передовых международных вузах.
Одной из основных целей программы является подготовка специалистов нового поколения с применением инновативных технологий, получение ими двойного международного диплома.
Ректор также подчеркнул, что эта Программа будет успешно осуществляться и в Сумгаитском государственном университете. Будет проводиться работа по подготовке кадров, соответствующих современным требованиям и стандартам, формированию специалистов, соответствующих современному трудовому рынку, применению международного опыта, приобретенного на уровне докторантуры в научно-педагогической практике, обеспечению работой выпускников университета. Также планируется проведение совместных научно-исследовательских работ с учеными зарубежных университетов, расширение научных связей с ведущими международными вузами.
Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доцент Натиг Талыбов сказал в своём выступлении, что в университете по этому вопросу подготовлены планы программ по двум направлениям. В первый компонент документа входят международные программы по получению двойных дипломов, отражающих показатели содержания и качества учебной системы, её совершенствование путем привлечения зарубежных специалистов, создание новой академической среды.
Проректор также отметил, что для улучшения содержания и качества образования на начальном этапе будет учреждено 5 программ по международным двойным дипломам.
С этой целью будет выбран престижный зарубежный партнер и вузы, путем привлечения зарубежных специалистов будут проведены тренинги для административно-академического персонала и обновлены учебные программы.
Проректор по заочному, дистантному и дополнительному образованию доц. Гафар Атаев информировал о плане мероприятий, о создании учебных и опытных лабораторий ведущих компаний страны и зарубежья, работающих в области ИКТ, согласно «Государственному плану об осуществлении национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2016-2020-ые гг.». Он отметил, что в связи с этим, предстоит получение международного сертификата в области ИКТ, создание учебных и опытных лабораторий ведущих местных и зарубежных компаний в области ИКТ, прохождение практики студентами, обучающимися по этой специальности, в ведущих зарубежных и местных компаниях.
Доцент Гафар Атаев также сказал, что была проведена встреча с менеджером образовательной программы компании Microsoft в Азербайджане, сертификация Microsoft İmagine Academy и студентов. Было проведено обсуждение на темы услуги общения в Office 365-da @sdu.edu.az poçt, услуги Microsoft Bulud – Azure для электронных инструментов университета, лицензирование программного обеспечения Microsoft в университете, конкурс Microsoft İmagine Cup.
Далее состоялось обсуждение обеих Государственных программ профессорско-преподавательским составом университета, были выдвинуты предложения.
В связи с исполнением «Государственной программы повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики на 2019-2023 гг.» ректор профессор Эльхан Гусейнов дал поручение создать рабочую группу. Председателем группы назначен проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доцент Натиг Талыбов.