Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu neft strategiyası” mövzusunda məşğələ keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Noyabr 2018 15:10
SDU-da “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu neft strategiyası” mövzusunda məşğələ keçirildi
Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Heydər Əliyev məktəbində “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu neft strategiyası” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tədbir iştirakçılarını salamladı, Azərbaycanın neft tarixi, ölkəmizin taleyində neftin yeri və təsiri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin neft sənayesinin inkişafında əvəzsiz rolu haqqında ətraflı danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan dünyada zəngin təbii sərvətlərə malik ölkələrdən biridir. Ancaq xalqımız bu sərvətlərdən biri olan neftdən yalnız XX əsrin sonralarında – dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra tam bəhrələnmək imkanı əldə edib. Bu imkanı reallığa çevirən isə, Ulu öndər Heydər Əliyev dühasının məhsulu olan yeni neft strategiyası və həmin strategiyanın reallaşdırılması üçün hazırlanmış neft diplomatiyasıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə 1994-cü ildə Bakıda “Əsrin müqaviləsi”nin bağlanması Azərbaycanın uğurlu neft strategiyası ölkəmizi regionun lider dövlətinə çevirdi. Beynəlxalq aləmdə “Əsrin müqaviləsi” kimi tanınan bu dünya əhəmiyyətli irimiqyaslı saziş müasir tariximizə qızıl hərflərlə həkk olundu. Bütün çətinliklərə baxmayaraq, “Əsrin müqaviləsi” imzalandı. İlk neft çıxarıldı, onun dünya bazarına axıdılması üçün iki istiqamətdə-Bakı Novorossiysk və Bakı-Supsa neft kəmərləri inşa edildi. Bundan sonra isə Bakı-Tblisi-Ceyhan neft kəməri barədə danışıqlar başlandı. Bu kəmərin baş memarı möhtərəm Heydər Əliyevdir. “Əsrin müqaviləsi” təkcə ölkəmiz üçün deyil, ümumilikdə beynəlxalq aləmlə enerji təhlükəsizliyi sistemi və neft ixracı sahəsində ölkəmizlə uğurlu tərəfdaşlıq edən dövlətlər üçün müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bir layihə oldu. Ümumiyyətlə, “Əsrin müqaviləsi” Heydər Əliyevin yeni neft strategiyasının təntənəsi idi. Bu layihə möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə yeni dövrün tələblərinə uyğun davam etdirilir, dinamik inkişafı, dərin islahatları təmin edərək Azərbaycanı yeni-yeni zirvələrin fəthinə doğru aparır.
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu neft strategiyası” , Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Əsrin Müqaviləsinin siyasi asperktləri”, Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbəsi Ülkər Abiyeva “Azərbaycanın sosial iqtisadi inkişafında neft amili”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov “Yeni Əsrin Müqaviləsi Heydər Əliyevin neft strategiyasının davamıdır”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Səadət Hümbətəliyeva “Azərbaycan iqtisadiyyatında neft müqavilələri” mövzusunda çıxış edərək Azərbaycanda həyata keçirilən neft strategiyası və bu strategiyanın uğurla davam etdirilməsi nəticəsində iqtisadiyyatın başqa sahələrinin də inkişafından bəhs etdilər. Bildirdilər ki, tarixən neft Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında mühüm rol oynayıb. 1994-cü ildə Əsrin Müqaviləsi Heydər Əliyevin neft strategiyasının başlanğıc nöqtəsi oldu. O, neftdən gələn gəlirləri ölkə iqtisadiyyatının inkişafına istiqamətləndirməklə bugünkü Azərbaycanın memarına çevrildi. Bununla da, Heydər Əliyevin müəllifi olduğu neft strategiyası ölkəmizin iqtisadi müstəqilliyini və inkişafını təmin etdi.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось занятие на тему «Успешная нефтяная стратегия общенационального лидера Гейдара Алиева»
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Ноябрь 2018 15:10
В СГУ состоялось занятие на тему «Успешная нефтяная стратегия общенационального лидера Гейдара Алиева»
26 ноября в Сумгаитском государственном университете в школе Гейдара Алиева было проведено занятие на тему: «Успешная нефтяная стратегия общенационального лидера Гейдара Алиева».
Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал участников мероприятия и подробно рассказал об истории азербайджанской нефти, её значении и месте в судьбе страны, незаменимой роли общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии нефтяной промышленности в Азербайджане. Было отмечено, что Азербайджан одна из самых богатых стран мира по природным богатствам. Однако, наш народ получил возможность использовать эти богатства только с конца XX века, после обретения своей независимости и благодаря реализации нефтяной стратегии общенационального лидера Гейдара Алиева. В 1994 году под его руководством в Баку был подписан «Контракт века». Успешная нефтяная политика Гейдара Алиева способствовала тому, что Азербайджан превратился в лидирующее государство региона.
Согласно этому документу для транспортировки азербайджанской нефти на мировой рынок были созданы нефтепроводы в направлении Баку - Новороссийск и Баку - Супса. Затем начались переговоры о строительстве нефтепровода Баку-Тбилиси–Джейхан. Главным архитектором этого нефтепровода является общенациональный лидер Гейдар Алиев. «Контракт века» имел большое значение не только для нашей страны, но и всех стран, успешно сотрудничающих с Азербайджаном. Этот проект успешно продолжается под руководством политического преемника общенационального лидера–Президента Ильхама Алиева.
На мероприятии выступили: декан факультета Истории и географии профессор Адиль Бахшалиев с докладом «Успешная нефтяная стратегия общенационального лидера Гейдара Алиева», зав. кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы профессор Ширхан Селимов–с докладом «Политические аспекты Контракта века», студентка II курса Инженерного факультета Улькер Абиева–с докладом «Нефтяной фактор в социально –экономическом развитии Азербайджана», доцент кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы Эльмар Халилов–с докладом «Контракт нового века –продолжение нефтяной стратегии Гейдара Алиева», ст. преподаватель кафедры экономики факультета Экономики и управления Саадат Гумбаталиева – «Нефтяная стратегия в экономике Азербайджана».
Выступающие рассказали о нефтяной стратегии Азербайджана, и её влиянии на экономику страны.
Было отмечено, что исторически нефть всегда играла очень важную роль в общественно-политической и культурной жизни Азербайджана.
Контракт века, подписанный в 1994 году Гейдаром Алиевым, стал отправной точкой в нефтяной стратегии страны. Средства от этого контракта были направлены на развитие экономики республики. Таким образом, нефтяная стратегия, автором которой является Гейдар Алиев, обеспечила экономическую независимость и развитие Азербайджана.