Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu neft strategiyası” mövzusunda məşğələ keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Noyabr 2018 15:10
SDU-da “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu neft strategiyası” mövzusunda məşğələ keçirildi
Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Heydər Əliyev məktəbində “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu neft strategiyası” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tədbir iştirakçılarını salamladı, Azərbaycanın neft tarixi, ölkəmizin taleyində neftin yeri və təsiri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin neft sənayesinin inkişafında əvəzsiz rolu haqqında ətraflı danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan dünyada zəngin təbii sərvətlərə malik ölkələrdən biridir. Ancaq xalqımız bu sərvətlərdən biri olan neftdən yalnız XX əsrin sonralarında – dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra tam bəhrələnmək imkanı əldə edib. Bu imkanı reallığa çevirən isə, Ulu öndər Heydər Əliyev dühasının məhsulu olan yeni neft strategiyası və həmin strategiyanın reallaşdırılması üçün hazırlanmış neft diplomatiyasıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə 1994-cü ildə Bakıda “Əsrin müqaviləsi”nin bağlanması Azərbaycanın uğurlu neft strategiyası ölkəmizi regionun lider dövlətinə çevirdi. Beynəlxalq aləmdə “Əsrin müqaviləsi” kimi tanınan bu dünya əhəmiyyətli irimiqyaslı saziş müasir tariximizə qızıl hərflərlə həkk olundu. Bütün çətinliklərə baxmayaraq, “Əsrin müqaviləsi” imzalandı. İlk neft çıxarıldı, onun dünya bazarına axıdılması üçün iki istiqamətdə-Bakı Novorossiysk və Bakı-Supsa neft kəmərləri inşa edildi. Bundan sonra isə Bakı-Tblisi-Ceyhan neft kəməri barədə danışıqlar başlandı. Bu kəmərin baş memarı möhtərəm Heydər Əliyevdir. “Əsrin müqaviləsi” təkcə ölkəmiz üçün deyil, ümumilikdə beynəlxalq aləmlə enerji təhlükəsizliyi sistemi və neft ixracı sahəsində ölkəmizlə uğurlu tərəfdaşlıq edən dövlətlər üçün müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bir layihə oldu. Ümumiyyətlə, “Əsrin müqaviləsi” Heydər Əliyevin yeni neft strategiyasının təntənəsi idi. Bu layihə möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə yeni dövrün tələblərinə uyğun davam etdirilir, dinamik inkişafı, dərin islahatları təmin edərək Azərbaycanı yeni-yeni zirvələrin fəthinə doğru aparır.
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu neft strategiyası” , Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Əsrin Müqaviləsinin siyasi asperktləri”, Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbəsi Ülkər Abiyeva “Azərbaycanın sosial iqtisadi inkişafında neft amili”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov “Yeni Əsrin Müqaviləsi Heydər Əliyevin neft strategiyasının davamıdır”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Səadət Hümbətəliyeva “Azərbaycan iqtisadiyyatında neft müqavilələri” mövzusunda çıxış edərək Azərbaycanda həyata keçirilən neft strategiyası və bu strategiyanın uğurla davam etdirilməsi nəticəsində iqtisadiyyatın başqa sahələrinin də inkişafından bəhs etdilər. Bildirdilər ki, tarixən neft Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında mühüm rol oynayıb. 1994-cü ildə Əsrin Müqaviləsi Heydər Əliyevin neft strategiyasının başlanğıc nöqtəsi oldu. O, neftdən gələn gəlirləri ölkə iqtisadiyyatının inkişafına istiqamətləndirməklə bugünkü Azərbaycanın memarına çevrildi. Bununla da, Heydər Əliyevin müəllifi olduğu neft strategiyası ölkəmizin iqtisadi müstəqilliyini və inkişafını təmin etdi.

Home | News | THE TRAINING “SUCCESSFUL OIL STRATEGY OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV” AT SSU
On November 26, the training was held entitled “Successful oil strategy of National leader Heydar Aliyev” at Heydar Aliyev Center of Sumgayit State University.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov hailed attendees and spoke about Azerbaijani history of oil, the place and impact of petroleum in the fate of the country and the role of Heydar Aliyev in the advancement of oil industry. He noted: “Azerbaijan is one of the countries that owns rich natural resources. But our people could gain the chance to use these natural resources, especially petroleum only at the end of XX century, after restoring state independence. New oil strategy carried out by Heydar Aliyev and oil diplomacy prepared for realization of the strategy turned this chance into reality. Signing “Contract of the Century” in Baku in 1994 with the initiative and leadership of Great leader and successful oil strategy of Azerbaijan has made the country one of the leading states of the region. “Contract of Century” was signed, despite all obstacles. First oil was extracted and for producing it, oil pipelines were constructed in 2 directions – Baku-Novorossiysk and Baku-Supsa. After that the discussions began about Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline. “Contract of the Century” was a significant project not only for our country, but also for the countries that cooperate with our country in the field of energy security and oil production. In general, “Contract of the Century” was an important part of new oil strategy of Heydar Aliyev. This project is kept on in accordance with new requirements by President Ilham Aliyev and provides dynamic development and reforms”.
The following people delivered speech in the event: dean of the Faculty of History and geography Professor Adil Bakhshaliyev – “Successful oil strategy of National leader Heydar Aliyev”, head of the Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history Professor Shirkhan Salimov – “Political aspects of Contract of Century”, II course student of the Faculty of Engineering Ulkar Abiyeva – “Oil factor in socio-economic development of Azerbaijan”, docent of Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history Elmar Khalilov – “New Contract of Century is a continuation of Heydar Aliyev’s oil strategy”, senior lecturer of the Department of Economics Saadat Humbataliyeva – “Oil contracts in Azerbaijani economy”. They spoke about oil strategy in Azerbaijan and development of other fields of economy in the result of successful implementation of this strategy. They notified that petroleum has always had an important role in socio-political and cultural life of Azerbaijan. “Contract of Century” was a starting point of Heydar Aliyev’s oil strategy. He directed oil outcomes to the advancement of state economy. So, his strategy caused economic independence and improvement of our country.